Do rebríčku miliardárov Forbesu sa tento rok dostal aj prvý Slovák! Ivan Chrenko má majetok v hodnote 1,1 miliardy dolárov

  • Spoluzakladateľ HB Reavis je prvým Slovákom medzi svetovými miliardármi.
2
hbreaivs.com / skyscrapercity.com
  • Spoluzakladateľ HB Reavis je prvým Slovákom medzi svetovými miliardármi.

Za najbohatšieho Slováka sa často považuje český minister financií Andrej Babiš. No rebríček dolárových miliardárov Forbesu tohto rodáka z Bratislavy oficiálne uvádza na základe jeho bydliska ako Čecha. Slováci teda v tomto známom zozname najbohatších ľudí sveta doteraz nemali oficiálne zastúpenie.

No to sa zmenilo keď Ivanovi Chrenkovi blikla na účte deviata nula. Keď na začiatku 90-tych rokov začínal v rodnej Šali podnikať s audiotechnikou a elektromontážnymi prácami, miliardový majetok asi neplánoval.

foto: hbreavis.com

Na cestu k nemu nastúpil, keď sa v roku 1994 stal súčasťou developerskej spoločnosti HB Reavis (vtedy pod názvom AB Reavis). Spoločnosť v tom čase stavala najmä bratislavské bizniscentrá.

No do povedomia širšej verejnosti sa dostala najmä vďaka obchodným centrám Aupark. Tie sa dnes nachádzajú okrem v Bratislavy aj v ôsmich ďalších mestách na Slovensku a v Česku.

foto: dlink.com

Ivan Chrenko je dnes predsedom predstavenstva HB Reavis Group a jeho majetok sa odhaduje na 1,1 miliardy dolárov. Okrem Auparku medzi jeho projekty patrí aj bratislavské Twin City, či pripravovaná Stanica Nivy. Okrem toho plánuje postaviť najvyšší mrakodrap v Európskej únii – Varso Tower vo Varšave.

Projekty HB Reavis väčšinou svojou veľkosťou a významom značne ovplyvňujú mestá, v ktorých sú budované. Názory na túto spoločnosť a teda aj na Ivana Chrenka sú teda rôzne, v závislosti od pohľadu na jeho projekty. Pravdou ale zostáva, že do rebríčku Forbes sa človek nedostane iba tak. Takže ak nič iné, Chrenko je určite skvelý biznismen.

foto: skyscrapercity.com

Ako osoba je známy tým, že si prísne stráži svoje súkromie. Na internete by človek márne hľadal viac ako jednu či dve fotografie. Hovorí sa o ňom, že sa nerád spája s časťou slovenských najbohatších ľudí, ktorí vyťažili z komunizmu, či z obdobia tesne po jeho páde.

Celkovo sa v rebríčku umiestnil na 1 795. priečke, z celkového počtu 2 043 dolárových miliardárov. Ich majetky majú dokopy hodnotu 7,67 biliónov dolárov. Najviac ich je v USA (565), Číne (319), Nemecku (114), Indii (101) a Rusku (96). Na prvom mieste sa neprekvapivo umiestnil Bill Gates.

Celý rebríček nájdeš TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK