Slovensko čakajú extrémne zmeny: Do roku 2050 nás čakajú extrémne búrky, bežné budú aj tornáda

  • Slovensko v najbližších desaťročiach čakajú zmeny počasia
  • Klimatológa sme sa pýtali, čo presne nás čaká
tornádo
Unsplash/Nikolas Noonan
  • Slovensko v najbližších desaťročiach čakajú zmeny počasia
  • Klimatológa sme sa pýtali, čo presne nás čaká

V boji proti klimatickým zmenám sme minulý rok zaznamenali len malý pokrok. Klíma sa neposunula smerom k lepšiemu a kríza sa neustále zhoršuje. Emisie sa zvyšujú alarmujúcou rýchlosťou a ich dopad na podnebie začína byť zrejmý na celom svete, vrátane Slovenska.

Avšak napriek týmto zjavným skutočnostiam, niektorí ľudia stále prehliadajú realitu klimatických zmien a spochybňujú, či ľudská činnosť naozaj ovplyvňuje globálne otepľovanie a spôsobuje klimatické výkyvy vo svete okolo nás. Aká bude teda budúcnosť na Slovensku a čo nás čaká za niekoľko desaťročí?

S otázkami ohľadom klimatických zmien sme sa obrátili na Slovenský Hydrometeorologický Ústav (SHMÚ), ktorý nám objasnil všetky podstatné informácie o tom, ako by malo vyzerať Slovensko v priebehu nasledujúcich rokov. Na rozhovore so Startitup sa podieľali meteorológ a špecialista na klímu Ladislav Markovič a uznávaný klimatológ Pavel Paško.

  • Do akej miery sa máme obávať tornád?
  • Aké podmienky nás čakajú o pár rokov?
  • Čo by mohlo spomaliť katastrofický scenár?
  • Zachovajú sa na Slovensku 4-ročné obdobia?
  • Ako sa pripraviť na zmenu klímy?

Podľa poslednej správy IPCC má oteplenie o 1,5 stupňa prísť už po roku 2030. Vieme, o koľko sa oteplí do roku 2050?

Podľa posledných analýz trendu vývoja otepľovania to vyzerá tak, že úroveň oteplenia 1,5 °C nad predindustriálnu úroveň dosiahneme už v polovici 30. rokov 21. storočia a do roku 2050 by sa mohlo otepliť o viac ako 1,8 °C.

Ak sa nám ako spoločnosti nepodarí znížiť koncentráciu skleníkových plynov v atmosfére, tak to vyzerá, že úroveň oteplenia 2,0 °C dosiahneme už v polovici 50. rokov 21. storočia. Hranica 2,0 °C už prestavuje taký prudký nárast, s ktorým sa nebudú vedieť vysporiadať ani bohaté a vyspelé krajiny.

Aký je podľa vás vzťah medzi takýmito výkyvmi počasia a klimatickými zmenami?

Súčasná klimatická zmena spôsobená činnosťou človeka prináša extremizáciu všetkých aspektov počasia. Nárast teploty vzduchu je jedným z jej primárnych, a zároveň aj najlepšie pochopených prejavov.

Keď hovoríme o iných extrémnych prejavoch počasia, ako sú napríklad tornáda, silné búrky alebo víchrice, tak v tomto prípade nie je vzťah medzi ich intenzitou a klimatickou zmenou veľmi dobre preskúmaný.

tornado priroda
zdroj: Unsplash/Nikolas Noonan

Môžeme však povedať, že sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu, a to často aj v oblastiach a ročných obdobiach, v ktorých ich výskyt nebol v minulostí bežný.

Ako príklad môžeme napríklad uviesť nárast výskytu búrok v prechodných ročných obdobiach alebo výskyt extrémneho sucha v oblastiach, v ktorých sa v minulosti sucho takmer nevyskytovalo.

V Česku sa už tornáda objavujú 5-krát ročne. Čaká to aj nás na Slovensku?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá