Slovenské rýchliky dostanú vynovené reštauračné vozne hodné 21. storočia. Slúžia už od 80. rokov

  • Národný vlakový dopravca prvý z nich už nasadil do rýchlika R 606 Tatran
  • V súčasnosti prebieha kompletná modernizácia reštauračných vozňov, ktoré boli v prevádzke od roku 1988
reštauračný vozeň vlak jedlo
ZSSK
  • Národný vlakový dopravca prvý z nich už nasadil do rýchlika R 606 Tatran
  • V súčasnosti prebieha kompletná modernizácia reštauračných vozňov, ktoré boli v prevádzke od roku 1988

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) postupne zaradí do svojich diaľkových vlakov na trati Košice – Bratislava šesť modernizovaných reštauračných vozňov. Prvý z nich už nasadila v septembri do rýchlika R 606 Tatran.

Reštaurované reštauráky

Národný vlakový osobný dopravca v piatok informoval, že ide o najmodernejšiu posilu vo flotile „reštaurákov“. V súčasnosti prebieha kompletná modernizácia reštauračných vozňov, ktoré boli v prevádzke od roku 1988, za účelom zvýšenia komfortu pre cestujúcich, ako aj pre potreby personálu kuchyne.

Vlastníkom reštauračného vozňa je súkromná spoločnosť, ktorá v rámci verejného obstarávania z roku 2019 vyhláseného ZSSK ponúkla najvýhodnejšie podmienky prenájmu reštauračného vozňa, s tým, že do budúcna sa ráta s prenájmom celkovo šiestich identických vozňov,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Náklady obstarania vozňa, jeho modernizácie, ako aj prevádzkovej údržby znáša výlučne vlastník vozňa a tieto náklady tak nezaťažujú rozpočet ani personálne kapacity ZSSK,“ dodal.

Aktuálne vlakový dopravca radí vo vnútroštátnej preprave sedem reštauračných vozňov z roku 2008, tri z roku 1995 a v zálohe má jeden „reštaurák“ ešte z roku 1980. Reštauračné služby v diaľkových vlakoch ZSSK prevádzkuje spoločnosť Wagon Slovakia Košice, a. s.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK