Do USA sťahujú megatováreň na čipy. Stane sa najdôležitejšou svojho druhu na svete
- Továreň v blízkosti amerického Phoenixu má ambíciu zmeniť svet
- Výrobca čipov TSMC presúva výrobné kapacity z Ázie do USA

- Továreň v blízkosti amerického Phoenixu má ambíciu zmeniť svet
- Výrobca čipov TSMC presúva výrobné kapacity z Ázie do USA
Továreň, ktorá môže zmeniť svet. Na okraji púštneho mesta Phoenix v americkom štáte Arizona rastie jedna z najvýznamnejších fabrík súčasnosti – závod taiwanského výrobcu polovodičov TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Táto továreň, zatiaľ ešte nedokončená, je kľúčovým symbolom boja o technologickú nezávislosť Spojených štátov a predstavuje budúcnosť výroby čipov na Západe.
TSMC je najväčší a technologicky najvyspelejší výrobca čipov na svete. Závod v Arizone je ich prvým veľkým projektom na americkej pôde a jeho dokončenie je otázkou národného záujmu. Spojené štáty sú totiž extrémne závislé od ázijských dodávok čipov, ktoré sú nevyhnutné pre všetko – od smartfónov a elektromobilov až po systémy umelej inteligencie a zbrane, píše BBC.
Továreň ako kritická infraštruktúra 21. storočia
Polovodiče sú „mozgom“ každého moderného zariadenia. Bez nich by sa zastavil nielen technologický pokrok, ale aj celé hospodárstvo. Pandémia COVID-19 a geopolitické napätie s Čínou ukázali, aké krehké sú globálne dodávateľské reťazce. Nedostatok čipov v rokoch 2020 – 2022 spôsobil odstávky výroby automobilov, spomalenie vývoja technológií a ekonomické škody v miliardách dolárov.
🧵
One site crucial to:
– frontier of world technology
– your IPhone/ ChatGPT searches
– Trump’s trade war claims
– US-China rivalry.
“The cleanest place on earth”… and perhaps the most important new factory in the world… invited in @BBCNews as production beganTSMC Arizona pic.twitter.com/30oQuv6rlB
— Faisal Islam (@faisalislam) May 19, 2025
Americká vláda preto spustila iniciatívu na podporu domácej výroby čipov. Výsledkom je investícia TSMC vo výške 40 miliárd dolárov do fabriky v Arizone. Továreň má vyrábať 4-nanometrové čipy, pričom existuje potenciál na ešte menšie čipy, keďže pôjde o najvyspelejšiu fabriku v tomto ohľade. Tieto čipy sa vyrábajú s využitím európskeho produktu spoločnosti ASML, pričom ide o fotolitografické stroje.
ASML, creator of lithography machines used by 90% of chipmakers, has a messy software stack.
Every TWINSCAN EUV ships with ~45 million lines of code (similar size to Win10!)
Bugfixes and features start out as *word documents* sent to a series of review boards. pic.twitter.com/IugmYQMspe
— LaurieWired (@lauriewired) April 23, 2025
Budúcnosť v srdci USA
TSMC Arizona nebude len obyčajným výrobným závodom. Má sa stať základným kameňom novej americkej čipovej suverenity. V spolupráci s partnermi ako Apple, NVIDIA či AMD, ktorí patria medzi jej najväčších klientov, bude zabezpečovať strategicky dôležité dodávky pre americký trh.
Zároveň pôjde o technologický transfer – tajwanskí inžinieri budú školiť amerických pracovníkov a budovať know-how, ktoré dnes chýba mimo Ázie. Ide o investíciu do budúcnosti, ktorá má chrániť Západ pred výpadkami dodávok, politickými krízami či vojenským konfliktom v Taiwanskom zálive.
Geopolitický význam a výzvy
Hoci je projekt ambiciózny, čelí výzvam. TSMC zápasí s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov v USA a rozdielmi v pracovnej kultúre. Navyše, výstavba je náročná a nákladná – presné čistiace systémy, extrémna čistota, import špičkových zariadení z Holandska či Japonska. No napriek týmto prekážkam je jasné, že svet smeruje k lokálnejšej výrobe čipov a táto továreň bude hrať hlavnú rolu.
Největší světový zakázkový výrobce čipů, tchajwanský kolos TSMC, rozjel stavbu továrny v nedalekých Drážďanech za 10 miliard eur. Jak se na investici zvládají napojit sousedé https://t.co/RIOvciG70u pic.twitter.com/5dfFdI4W8w
— e15 (@e15_cz) May 16, 2025
Továreň TSMC v Arizone nie je len o biznise. Je o národnej bezpečnosti, geopolitickej rovnováhe a o tom, kto bude mať technologickú kontrolu v 21. storočí. Podobnú fabriku pripravuje spoločnosť aj v nemeckých Drážďanoch.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: BBC, Global Finance