Do vesmíru poletia prví slovenskí podnikatelia, Virgin Galactic vstupuje na burzu

  • Do vesmíru už čoskoro môžu vyletieť prví výletníci, medzi nimi Slováci a Česi
  • Spoločnosť Virgin Galactic vstúpila na newyorskú burzu
Unsplash/Virgin Galactic
  • Do vesmíru už čoskoro môžu vyletieť prví výletníci, medzi nimi Slováci a Česi
  • Spoločnosť Virgin Galactic vstúpila na newyorskú burzu

Americká spoločnosť Virgin Galactic vstupuje na burzu ako prvá svojho druhu na svete. Vo svojej tlačovej správe to oznámila s tým, že pôjde o newyorskú burzu NYSE, kde sa pokúsi zaujať súkromných investorov.

Trhová hodnota spoločnosti miliardára Richarda Bransona sa odhaduje na 2,3 miliardy dolárov.

Akcie Virgin Galactic sa obchodujú pod investičnou spoločnosťou Social Capital Hedosophia, ktorá už v minulosti kúpila 49 percentný podiel za 800-miliónov dolárov. Zvyšných 51 percent je vo vlastníctve Bransona.

Cena emisií sa pohybuje na úrovni približne 13 dolárov za akciu. Akcie zaznamenali v porovnaní s minulým týždňom nárast o približne 8 percent .

„Ďakujem všetkým za dôveru, veríme, že týmto úžasným krokom ovtvoríme možnosť vstupu do vesmíru tisíckam ľudí,“ komentuje vstup na burzu Richard Branson.

Medzi prvými 600 zákazníkmi Virgin Galactic majú byť aj podľa portálu E15 Slováci a Česi. Podľa zistených informácii má ísť o ľudí z podnikateľského prostredia. Komerčné návštevy ako prví využijú Justin Bieber alebo Leonardo DiCaprio. Presné dátumy letov zatiaľ nie sú známe.

Cena za výstup do vesmíru sa líši. Za 90 minút je to približne 250-tisíc dolárov. Na zálohách už Virgin Galactic zarobili viac ako 80-miliónov. Cena sa líší aj v závislosti od typu vesmírneho zariadenia, ktorým letíš.

Richard Branson je britský miliardár a humanista. V súčasnosti vlastní dopravné a telekomunikačné služby. Medzi inými vlastnil aj mobilného operátora Virgin Mobile, ktorý bol v roku 2016 predaný inej firme za viac ako miliardy libier. Bransonovi zostal 15-percentný podiel.

zdroj: Virgin Galactic

Zdroj: virgingalactic.com, e15.cz, reuters.com, ft.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech