DOBRÁ SPRÁVA: Morčatá a myši, na ktorých Slovensko testuje Sputnik V, sú zatiaľ zdravé a majú sa dobre

  • Štyri morčatá a desať bielych myší, ktorým bol Sputnik V v rámci testovania šarže podaný, sa majú dobre
  • Výsledky z tohto experimentu by mohli byť známe už v pondelok
  • Štyri morčatá a desať bielych myší, ktorým bol Sputnik V v rámci testovania šarže podaný, sa majú dobre
  • Výsledky z tohto experimentu by mohli byť známe už v pondelok

Podľa informácií Plus Jeden Deň sa zvieratám, ktorým bola aplikovaná vakcína Sputnik V pre zistenie jej bezpečnosti, dobre darí. Výsledky z tohto mnohými kritizovaného a zvláštneho testovania by mali byť známe už v pondelok 15. marca.

Okrem tejto skúšky je v procese aj test sterility, o ktorom informoval Marek Krajčí v relácii Na telo plus. Ten potrvá dva týždne, po ktorých by mohlo nastať očkovanie ruskou vakcínou aj bez jej preverenia Európskou liekovou agentúrou (EMA). Tej bola žiadosť o registráciu vakcinačnej látky ruskou stranou zaslaná, avšak agentúra spätne vyzvala Ruskú federáciu pre doloženie chýbajúcej dokumentácie.

S použitím ruskej vakcíny bez preverenia EMA nesúhlasí strana Za ľudí. Naopak, strana SaS a OĽaNO hlasujú za použitie vakcíny v prípade odobrenia Slovenským ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý sa napriek predbežným nezhodám podujal vakcínu pretestovať. Už budúci týždeň by mali vedecké kapacity ŠÚKL vycestovať za overením výroby a plnenia vakcíny Sputnik V priamo do Ruska. Hnutie Sme rodina vyjadrilo v rámci tejto problematiky vlažný súhlas.

Na východe Slovenska začali Sputnik testovať na myšiach a morčatách. Ak sa im nič nestane do 7 dní, dostaneme ho aj my

Sú zdravé

Priaznivý stav zvierat podrobených skúške vakcíny v Šarišských Michaľanoch potvrdil Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách. „Ich zdravotný stav je vyhovujúci, čiže skúška pokračuje ďalej. V pondelok 15. marca bude výsledok.“

Neškodnosť vakcíny Sputnik V sa aktuálne overuje v laboratóriu farmaceutickej firmy IMUNA PHARM. Cieľom testu je odhaliť prípadnú toxicitu šarže. Na zvieratách vraj okrem iného pozorujú aj to, či dôjde k úbytku ich váhy. Ak áno, je to zlé znamenie, rovnako ak dôjde k zježeniu srsti či výtoku zo slizníc.

Testovanie vakcíny Sputnik V na morčatách
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Už o tri týždne

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vraví, že pred letnými prázdninami by mohli byť zaočkovaní všetci, ktorí budú chcieť, aspoň prvou dávkou.

Ruskou vakcínou Sputnik V by sa mohlo na Slovensku očkovať o tri týždne. Tento termín bude podľa neho reálny, keď budú hotové testy šarže a tie budú v poriadku. Pre prihlasovanie na očkovanie vakcínou Sputnik V by sa mal vytvoriť samostatný systém. Fungovať by mala čakacia listina, záujemcovia budú pozývaní do vakcinačného centra, keď na nich príde rad. Systém by sa mal podľa ministra spustiť minimálne týždeň pred tým, ako sa začne Sputnikom V očkovať.

Zdroje: Plus Jeden Deň, Startitup, Na telo plus

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK