Dobrá správa pre ľudí s OCD. Rysuje sa nový spôsob liečby ochorenia, ktoré trápi aj mnohých Slovákov

  • Ochorením OCD môže trpieť aj niekto v tvojej blízkosti
  • Ide o nepríjemnú poruchu, ktorá komplikuje život mnohým ľuďom
  • Vedci však prišli s výbornou správou
pjimage – 2022-01-04T155932.498
Unsplash/Anthony Tran Unsplash/Anh Nguyen
  • Ochorením OCD môže trpieť aj niekto v tvojej blízkosti
  • Ide o nepríjemnú poruchu, ktorá komplikuje život mnohým ľuďom
  • Vedci však prišli s výbornou správou

Psychickým ochoreniam sa v poslednej dobe dostáva viac pozornosti a to platí aj v prípade obsesívno-kompulzívnej poruchy, ktorá je známa pod skratkou OCD.

Vedcom zaoberajúcim sa týmto ochorením sa podarilo niečo, na čo sa dlho čakalo. Detailne si totiž dokázali prezrieť mozgovú aktivitu spojenú s ochorením.

Ako uvádza portál Science Alert, v prípade, že sa tieto neurologické znaky podarí identifikovať, prinesie to možnosť narábať s nimi a meniť ich.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa (NE)ŽIJEME OCD (@zijeme_ocd)

OCD je v populácii pomerne rozšírené a postihuje 2 osoby zo 100. Porucha sa prejavuje viacerými spôsobmi, no medzi najznámejšie symptómy patria rušivé myšlienky, ktoré často vedú k nepríjemným úzkostiam a občas aj k pokusom o samovraždu.

OCD sa dá liečiť vďaka behaviorálnym liečbam, no viaceré štúdie ukazujú, že 25 % až 40 % užívateľov liečby z nej nemá žiadne trvalé výhody.

Do najnovšej štúdie, ktorá bola publikovaná na webe Nature Medicine, bolo zapojených 5 dobrovoľníkov, ktorí trpia ťažkou OCD. Tieto osoby boli monitorované nie len v laboratóriu, ale aj v domácom prostredí počas každodenných činností. Vedci monitorovali mozgovú aktivitu dobrovoľníkov, no aj ich výrazy tváre, pohyby tela, srdcovú frekvenciu a samotné symptómy poruchy, ktoré však dobrovoľníci hlásili sami.

Nádej pre ľudí s OCD

Vďaka týmto informáciám vedci mohli nájsť asociácie medzi behaviorálnou aktivitou a signálmi v mozgu. Ukázalo sa, že hoci bola veľkosť skúmanej vzorky malá, pravdepodobne existuje cesta k novému spôsobu liečby OCD.

Ako uviedla biomedicínska inžinierka Nicole Provenza z Brown University Rhode Island, stalo sa prvýkrát, že sa mozgové signály od účastníkov s neuropsychiatrickým ochorením zaznamenávali v domácom prostredí.

Vďaka mozgovým signálom môžu odborníci rozlíšiť symptómy OCD od klasických stavov, ktorými trpia všetci. Zariadenia, ktoré boli použité na monitorovanie mozgovej aktivity, môžu zároveň poskytnúť stimuláciu mozgu. Tieto zariadenia taktiež ukázali, že pravdepodobne existuje ďalší spôsob liečenia poruchy. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa (NE)ŽIJEME OCD (@zijeme_ocd)

Existujú však isté komplikácie, ktoré môžu celý proces predĺžiť. Tie spočívajú v tom, že zariadenia sa nie vždy dokážu prispôsobiť zmenám symptómov. V súčasnosti teda poskytujú iba konštantnú úroveň stimulácie, ktorú môžu upraviť lekári. Cieľom vedcov bolo pracovať aj na systéme týchto zariadení, ktorý by mohol byť efektívnejší.

Hlavnou úlohou vedcov je vytvoriť adaptívne zariadenia, ktoré dokážu upraviť elektrické impulzy. Tie zároveň dokážu upraviť elektrické impulzy vydávané v reakcii na biomarkery. Vďaka týmto zariadeniam nebudú musieť pacienti navštevovať lekárov tak často, ako sú zvyknutí.

Liečbu sa neodporúča aplikovať iba vtedy, keď sú symptómy najhoršie, pretože to môže obmedziť vedľajšie účinky ako bolesť hlavy a problémy so sústredením.

Aby výskum mohol pokračovať, je potrebné zohnať viacero dobrovoľníkov. Zároveň sa odporúča, aby trval dlhšie. Odborníci taktiež radia, aby do štúdie boli zahrnuté aj každodenné cvičenia, ktoré v tejto štúdii neboli.

Podľa Davida Bortona z Brown University je OCD porucha, pri ktorej je závažnosť symptómov veľmi variabilná a môže byť vyvolaná prostredím.

Dodáva, že aby vedci umožnili využívanie nových technológií, je potrebné najprv správne identifikovať biomarkery v mozgu, ktoré sú prepojené so symptómami OCD.

Práve na tom pracoval tím v tejto štúdii. Podarilo sa mu identifikovať mozgové vzorce, ktoré majú tendenciu byť prepojené s OCD. Prepojenie by malo byť spôsobené kortiko-striatálno-talamo-kortikálnou slučkou. V súčasnosti sa zatiaľ nevie, čo tieto signály môžu znamenať, no vedci si uvedomujú, že ide o oblasť, ktorá by mala byť preskúmaná. 

zdroj: Unsplash/Dan Meyers

Ako sa prejavuje OCD?

Ako sme už uviedli vyššie, OCD sa prejavuje mnohými symptómami. Ľudia si najčastejšie myslia, že osoby s OCD sú závislé na poriadku, upratovaní alebo dodržiavaní prísnej rutiny. To však nie je pravda, pretože symptómov je omnoho viac.

Ako uvádza Mayo Clinic, ľudia s OCD žijú v ustavičnom strese, či náhodou nezabudli vypnúť sporák, uvažujú nad nevhodným správaním na verejnosti alebo sa trápia myšlienkami týkajúcimi sa ubližovania sebe a iným.

OCD sa prejavuje predovšetkým v tínedžerskom veku, no stáva sa, že sa prejaví aj u starších ľudí a detí. Typy obsesií sú premenlivé a zhoršujú sa pod vplyvom stresu. Porucha je považovaná za celoživotný problém, no v istom štádiu môže prerásť až do invalidity. 

Zdroje: Science Alert, Nature Medicine, Mayo Clinic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá