Dobré správy analytikov: Ekonomiku čaká najrýchlejší rast za 10 rokov. Straty z korony vymaže behom niekoľkých mesiacov

  • „Robustné oživovanie z koronašoku,“ tak vidia analytici a odborníci rok 2021
  • Za rýchlym ekonomickým rastom má byť aj vakcína proti Covid-19 či nový americký prezident
  • Spomaliť či zastaviť rast môže neochota dať sa očkovať
peniaze šetrenie mzdy slováci prieskum
Unsplash/ Melissa Walker, Chiara Daneluzzi
  • „Robustné oživovanie z koronašoku,“ tak vidia analytici a odborníci rok 2021
  • Za rýchlym ekonomickým rastom má byť aj vakcína proti Covid-19 či nový americký prezident
  • Spomaliť či zastaviť rast môže neochota dať sa očkovať

Tento rok je pre mnohých ľudí z ekonomického hľadiska hotová katastrofa. Viaceré prevádzky sú už dlhšie zatvorené. Firmy z niektorých odvetví krachujú a ľudia, živitelia rodín, tak ostávajú bez práce. Vďaka korone prišli u nás o zamestnanie už desaťtisíce ľudí. Štáty zháňajú milióny, aby mohli čísla spraviť aspoň o trochu menej bolestivejšie. Inak ako slovom „kríza“ rok 2020, najmä jeho posledné mesiace, nevedia pomenovať ani odborníci a finanční analytici.

Slovenské gastro v rozpade: Do konca roka takmer polovica z nás skrachuje. Ak to potrvá do jari, až 90%

No majú aj dobré, povzbudivé správy, ktoré môžeme očakávať už v najbližších mesiacoch. Po krátkej svetovej kríze má podľa analýz svetová, ekonomická krivka vystreliť teraz prudko hore. „Očakávame, že globálna ekonomika by v budúcom roku mala rásť vyše päťpercentným tempom, najrýchlejším minimálne od roka 2010. Všetky pandemické straty by mala vymazať v základnom scenári už v prvej polovici roka,“ vidí rok 2021 analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

eurá
zdroj: Unsplash/Christian Dubova

Najviac bude podľa neho tento svetový priemer ťahať ekonomický rast Číny, odkiaľ ironicky koronavírus prišiel, a Indie, kde hovoríme až o zhruba 10% ekonomickom raste. No aj odrazenie Európy či USA bude citeľné a viditeľné, v prípade eurozóny sa bavíme o ekonomickom raste nad 4%.

Národná banka Slovenska má však, čo sa našej krajiny týka, ešte priaznivejšie odhady a hovorí o ekonomickom raste v nasledujúcom roku až o 5,6 %. Rast by mal následne pokračovať o čosi v miernejšom tempe aj v ďalších rokoch 2022 a 2023.

Oživenie globálnej ekonomiky by malo v budúcom roku podporiť odraz ziskov firemného sektora, rádovo o 25-30 percent. Malo by to aj podporiť pokračovanie rely na akciových trhoch,“ pokračuje v ružových predpovediach blízkej budúcnosti Stanislav Pánis.

zdroj: Pixabay

Dôvody extra-rýchleho rastu

Za prvý dôvod, prečo ekonomika vyskočí takýmto tempom, môžeme označiť už samotnú krízu. Keď si vyprázdniš peňaženku, vieš ju percentuálne naplniť o viac, než keby si v nej už niečo mal.

Ďalším dôvodom rýchleho ekonomického rastu bude aj špecifickosť a krátka doba tejto krízy. „Faktom je, že išlo „len“ o zdravotnú krízu, ktorá nemala pôvod v nerovnováhach ekonomického systému. Aj preto pokles väčšiny systémovo dôležitých ekonomík trval rekordne krátko – len dva štvrťroky,“ vysvetľuje Pánis.

Ako príklad uvádza svetovú, ekonomickú krízu z rokov 2008 a 2009, po ktorej ekonomika na vrátenie sa do pred-krízového normálu potrebovala 14-kvartálov, teda 3 a pol roka. V tomto prípade sa vrátenie do stavu pred pandémiou očakáva už behom spomínaného prvého polroku 2021. V prípade Slovenska sú viacerí analytici o čosi skeptickejší a vrátenie sa do normálu vidia skôr niekedy v druhej polovici 2021.

peniaze
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Práve nedávne objavenie vakcíny i rozbehnutie očkovania, ktoré by mohlo túto „zdravotnú krízu“ zastaviť, dáva predpovediam analytikov azda najväčšie nádeje. Vo vakcíne vidia cestu na vrátenie sa do normálu, rýchle uvoľňovanie opatrení a teda opätovné naštartovanie zabrzdenej ekonomiky.

Okrem krátkej krízy, nájdenej vakcíny, dávajú analytikom veľkú nádej aj geopolitické vzťahy vo svete – obzvlášť zvolenie nového amerického prezidenta. „Plusom pre oživenie by malo byť aj klesajúce geopolitické napätie po príchode menej konfliktného a predpovedateľného Joea Bidena do Bieleho domu. Takéto prostredie by malo pomôcť k svižnému odrazu firemných ziskov a tým pádom aj k pokračovaniu rely akciových trhov a k rastu cien podnikových dlhopisov,“ okomentoval pre Startitup Stanislav Pánis.

biden
zdroj: KK4 Wilmington - Kandidát Demokratickej strany na prezidenta Spojených štátov Joe Biden si dáva dole ochranné rúško pred prejavom 6. novembra 2020 vo Wilmingtone. FOTO TASR/APDemocratic presidential candidate former Vice President Joe Biden takes his face mask off as he arrives to speak speaks Friday, Nov. 6, 2020, in Wilmington, Del. (AP Photo/Carolyn Kaster) *** Local Caption *** americký prezidentský demokratický kandidát

Čo môže ružové predpovede ešte ohroziť

Aj keď prognózy vyzerajú ružovo, úplne vyhraté ešte nie je. Existuje niekoľko prvkov, ktoré môžu predpovedaný ekonomický rast spomaliť či úplne zastaviť.

Medzi najväčšie riziká vidia odborníci neochotu u veľkej časti ľudí dať sa zaočkovať. Tým sa podľa nich zmenšujú šance, že by sa veci tak skoro napravili a postupne začali vracať do normálu. Dokonca pri takomto skutočne masovom prístupe hrozí, že ekonomická stagnácia by mohla ďalej pokračovať či sa prehlbovať. A neuvoľňovali by sa opatrenia, s ktorými sa už v ďalšom polroku v takejto miere v ich prognózach nepočíta.

zdroj: TASR/AP

 

Bez vakcíny by bol budúci rok oveľa ťaživejší ako tento,“ vyjadril sa pre Denník N aj ekonóm Tatra banky Juraj Valachy. Taktiež sa zhoduje s kolegami z iných bánk v tom, že budúci rok sa ekonomický rast Slovenska môže pohybovať na úrovni 5% a že návrat do stavu pred koronou sa dostaví už v budúcom roku, hoci zrejme skôr v jeho druhej polovici.

No sú tu aj ďalšie dôvody okrem neochoty, strachu dať sa očkovať, ktoré ešte môžu zamiešať kartami v neprospech vysokého, očakávaného ekonomického rastu. „Problémom môže byť aj neschopnosť vlád dodať dostatočne veľké fiškálne stimuly. Iným výkričníkom môže byť tzv. tvrdý brexit,“ upozorňuje ďalej Stanislav Pánis.

Zdroje: J&T, Tatra banka, Národná banka Slovenska

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá