Dobré správy pre motoristov: Ceny palív čaká prepad, tvrdí analytička

  • V medziročnom porovnaní je benzín 95 už o niečo lacnejší
  • Stále je medziročne drahšia nafta, ktorej cena je o približne 5 % vyššia ako vlani
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Juan Fernandez Unsplash/Jennifer Latuperis
  • V medziročnom porovnaní je benzín 95 už o niečo lacnejší
  • Stále je medziročne drahšia nafta, ktorej cena je o približne 5 % vyššia ako vlani

Už v najbližších dňoch môžu Slováci počítať s miernym poklesom cien benzínov a motorovej nafty na čerpacích staniciach.

Práve na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. „Ceny ropy na svetovom komoditnom trhu v predchádzajúcom týždni klesali. Čo sa týka cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach, tak tie počas posledných štyroch týždňov mierne klesali. Vzhľadom na vývoj na ropnom trhu očakávame, že v nasledujúcom týždni by ceny pohonných látok mohli opäť mierne klesnúť,“ povedala pre agentúru SITA Jana Glasová. 

Na začiatku tohto roka sa ceny benzínu na našich pumpách zvyšovali, ale počas ostatných štyroch týždňov klesajú. V deviatom týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,564 eura. V týždňovom porovnaní sa tak jeho cena nezmenila. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,749 eura a jeho cena klesla o 0,4 %. Mierne sa znížili aj ceny nafty, ktoré v týždennom porovnaní klesli o 0,1 % na priemernú úroveň 1,545 eura za liter.

V medziročnom porovnaní je benzín 95 už o niečo lacnejší, a to o 0,6 % ako vlani v takomto období, a benzín 98 je o 1,5 % lacnejší. Stále je ale medziročne drahšia nafta, ktorej cena je o približne 5 % vyššia ako vlani.

Zhruba od polovice februára ceny ropy Brent postupne klesali a dostali sa až k 80-dolárovej hranici. Počas predminulého týždňa sa ale trend obrátil a cena ropy sa vyšplhala smerom nahor k 85 americkým dolárom za barel. Zotavenie ale netrvalo dlho a minulý týždeň cena Brent-u klesla z 86 dolárov za barel na 81 dolárov za barel.

Dôvodom poklesu na ropnom trhu boli podľa analytičky vyjadrenia šéfa amerického Fed-u Jeromea Powella, že centrálna banka bude musieť zrejme ďalej zvyšovať úrokovú sadzbu, nakoľko ekonomika USA vykazuje dobré výsledky a inflácia je naďalej vysoká.

„Sprísňovanie menovej politiky bude pôsobiť brzdiaco na ekonomický rast a teda aj na dopyt po rope. Okrem toho, vyššie úrokové sadzby vplývajú aj na posilňovanie dolára, a to zase zdražuje ropu v krajinách, ktoré platia inými menami, a teda znižuje dopyt po nej,“ uzavrela Glasová.

Benzín opäť predbieha naftu

Určite si si aj ty, či už si vodič alebo nevodič, všimol, že nafta bola drahšia ako benzín. Ceny palív sa už dlhšie predbiehajú a momentálne sa pohonné látky dostali do situácie, kedy je benzín opäť drahší ako nafta. Ako informoval portál tvnoviny.sk, analytici ešte vo februári tvrdili, že liter dieslu bude stáť okolo 1,7 eura, ale na svetlo sveta vzišli aj odhady, že bude stáť okolo dvoch eur.

Takýto scenár sa nekonal a dokonca cena nafty išla rapídne dole. Analytici tvrdia, že Európa bola dobre pripravená na ruské embargo. Ako si si aj mohol všimnúť, rozdiely medzi cenami palív sú veľmi malé, nafta koluje na úrovni 1,55 a benzín okolo 1,57.

„Očakávame, že ceny pohonných hmôt budú v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch stabilizované, keďže ceny ropy na burzách sa už niekoľko týždňov stabilne obchodujú okolo úrovne 85 dolárov za barel,“ povedal pre portál analytik spoločnosti XTB Lukáš Lipovský.

Zdroje: SITA, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá