Dobré správy z Wuhanu: Mesto prvýkrát hlási nula nových prípadov

  • Mesto Wuhan pre dnešok hlási nula nových prípadov a 8 úmrtí v provincii, ktorá je ohniskom diagnózy COVID-19
  • Spolu bolo doposiaľ v krajine 80 928 pacientov s novým koronavírusom
covid19 (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Mesto Wuhan pre dnešok hlási nula nových prípadov a 8 úmrtí v provincii, ktorá je ohniskom diagnózy COVID-19
  • Spolu bolo doposiaľ v krajine 80 928 pacientov s novým koronavírusom

Čínske médiá nedávno pre The Guardian potvrdili, že ešte skôr, než bol prvý prípad nákazy Covid-19 verejne známy, v meste Wuhan bola prítomná od 17. novembra. Svet sa o novom víruse dozvedel 30.decembra 2019.

Dnes, po takmer 3 mesiacoch, hlásia z ohniska nákazy nula nových nakazených. Čínska národná zdravotnícka organizácia to potvrdila dnes ráno. Včera zaznamenali síce ešte 34 nových prípadov, no podľa údajov z krajiny ide o pacientov privezených z Pekingu, Šanghaja, Chej-lung-ťiangu či Če-ťiang a z provincií neďaleko.

Nižší nárast úmrtnosti

Vo vnútrozemí pozorujeme nižší nárast miery úmrtnosti. Kým pred niekoľkými dňami sa pohybovala niečo nad 100, aktuálne (8:22 GMT) je to už len 8 nových prípadov. Pochádzajú z provincie Hubei, ktorá zahŕňa aj mesto Wuhan, odkiaľ sa nákaza začala šíriť do celého sveta.

Spolu má tak Čína doposiaľ 80 928 prípadov pacientov s novým koronavírusom a 3 245 úmrtí, čo je najviac zo všetkých postihnutých krajín. Za posledných 24 hodín sa im podarilo zaznamenať len 34 nových prípadov. Toto číslo predstavuje doterajší rekord. Ak sa výsledky krajiny v úspešnosti prevencie nových nakazených pacientov budú pohybovať v takýchto číslach, môžeme hovoriť o lepších časoch. Čína však očakáva pokles aj v ďalších dňoch.

Pozitívny vývoj?

Doktor Li je riaditeľom Čínskeho štátneho laboratória, ktoré diagnostikuje a lieči infekčné ochorenia. Pre denník China Daily vyhlásil, že ak sa v meste Wuhan nepotvrdí žiaden nový prípad počas štrnástich po sebe nasledujúcich dňoch, obyvatelia si môžu byť obyvat istí, že z najhoršieho sú von. Postupne by sa potom mali povoliť aj karanténne opatrenia.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Očakávame, že nové prípade prestanú pribúdať v druhej polovici marca. Aj po tom, ako sa karanténa uvoľní, musíme striktne pristupovať k testovaniu a byť disciplinovaní v dodržiavaní nastavených opatrení, aby sa vírus opäť nevrátil,“ povedal Li pre britský Daily Mail.

Nový vírus?

Hoci nový koronavírus z dejiska nákazy pomaly odchádza, Európu najhoršie scenáre zatiaľ len čakajú. Na prelome apríla a mája sa podľa vedcov a analytikov očakáva najvyšší počet nakazených. Na Slovensku by mal zasiahnuť až 40 % populácie naraz. Toto je však scenár, ktorý hrozí pri nedodržiavaní opatrení, ktoré vláda stanovila. V ideálnom prípade by malo byť  v našej krajine chorých súčasne 10 % pacientov, čo predstavuje nižší nápor na zdravotníctvo, ako sa predpokladalo, informuje SITA.

Čína však po tom, čo sa o 2 týždne uvoľní dlhodobá karanténa, plánuje testovať, čo toto povolenie bezpečnostných opatrení môže spôsobiť. Epidemiológovia varujú, že Ázia môže čeliť novým vlnám infekcií, píše Bloomberg. Také sú totiž skúsenosti z predošlých svetových pandémií.

Povaha nového koronavírusu je totiž nepredvídateľná a tým sa zvyšuje riziko jej opätovného výskytu. Preto sú na mieste testovania, ktoré krajina v najbližších dňoch spustí.

Zdroje: dailymail.co.uk, chinadaily.com, theguardian.com, cbcnews.com, bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech