Dobrovoľníkom dajú až 18 000 eur. Vesmírna agentúra chce iba to, aby si 2 mesiace ležal

  • ESA testuje dobrovoľníkov počas dvojmesačného ležania v posteli
  • Získať za to môžu až 18 000 eur
Žena v posteli leží na bruchu a peniaze
Ilustračný obrázok, Unsplash/@entersge, Unsplash/@danez1
  • ESA testuje dobrovoľníkov počas dvojmesačného ležania v posteli
  • Získať za to môžu až 18 000 eur

Európska vesmírna agentúra (ESA) v rámci novej štúdie ponúkla 12 dobrovoľníkom možnosť dva mesiace ležať v posteli a získať za to 18 000 eur. TASR o tom informuje podľa správy ESA.

Ide o súčasť štúdie BRACE (Odpočinok na lôžku s umelou gravitáciou a cyklistickým cvičením). Trvá od apríla do júla 2023 a jej pokračovanie bude od januára do apríla 2024.

Iba v jednej polohe

Dobrovoľníci sú neustále vo vodorovnej polohe, niekoľko hodín trénujú na cyklotrenažéri a podrobujú sa lekárskym vyšetreniam. ESA na ich základe vytvorí postupy proti negatívnym zmenám ľudského tela v bezváhovom stave.

Účastníci ležia v posteliach naklonených o šesť stupňov s nohami nahor. Jedlo, hygienu a aj toaletu robia iba v tejto polohe a vždy aspoň jedno rameno musia mať v kontakte s matracom. Cieľom je zistiť reakcie ľudského tela na situáciu, keď krv nadmerne prúdi do hlavy a svaly atrofujú v dôsledku nedostatočného používania.

„Vesmírne misie ovplyvňujú celé telo od očí až po srdce a svaly a kosti začínajú chradnúť. Štúdia testuje opatrenia proti niektorým negatívnym aspektom života vo vesmíre,“ vysvetlila ESA.

Výdrž na cyklotrenažéri

Niektoré postele sú spolu s horizontálnym cyklotrenažérom súčasťou centrifúgy, ktorej otáčanie vháňa krv do nôh ako pri dvojnásobnej gravitácii.

„Povzbudzujeme dobrovoľníkov, aby dosiahli na cyklotrenažéri maximálne úsilie a potom porovnáme ich výsledky s tými, ktorí nebicyklujú,“ povedala Rebecca Billettová, vedúca výskumu v Inštitúte pre vesmírnu medicínu a fyziológiu v Toulouse vo Francúzsku.

Spinning je základnou súčasťou každodenného cvičenia astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), a preto sa použil aj pre tento výskum. Jej posádka trávi na cyklotrenažéri dve hodiny denne.

Spinningový bicykel
zdroj: Unsplash/Andrew Valdivia

Výskum môže pomôcť nielen astronautom. „Výsledky môžu byť užitočné aj na Zemi pri navrhovaní liečby pre starších ľudí a pre pacientov s ochoreniami svalov a kostí vrátane osteoporózy. Dúfame, že pochopíme pridanú hodnotu umelej gravitácie pre fitnes cvičenie, ktorému sa astronauti venujú na ISS,“ povedala vedúca ESA pre biologické vedy Angelique Van Ombergenová.

Súkromný let

Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride odštartoval v nedeľu o 23.37 h SELČ druhý súkromný let spoločnosti Axiom Space k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX vyniesla do vesmíru v rámci misie Ax-2 kapsulu Dragon Freedom, ktorá na ISS dopraví štyroch astronautov vrátane prvých dvoch zo Saudskej Arábie, informovali o tom agentúry AFP a AP.

Veliteľkou misie je 63-ročná bývalá astronautka amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Peggy Whitsonová. Ďalšími členmi posádky sú americký automobilový pretekár a podnikateľ John Shoffner a historicky prví astronauti zo Saudskej Arábie – Rajjána Barnáwíová a Alí Karní.

Počas približne desaťdňového pobytu na vesmírnej stanici budú vykonávať rôzne experimenty. Napríklad budú sledovať správanie kmeňových buniek v nulovej gravitácii.

Podľa portálu space.com sa kapsula Dragon Freedom pripojí sa k modulu Harmony v pondelok o 15.24 h SELČ. Pri návrate dopadne do oceánu pri pobreží Floridy.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá