Dobrý trh túto sobotu bude o susedstve Jakubovho námestia

  • V sobotu 21. apríla sa na Jakubovom námestí opäť uskutoční populárny Dobrý trh. Okrem stánkov s kvalitnými produktmi a jedlom sa na Jakubáku budú prezentovať aj susedské komunity, hovoriť sa bude tiež o rozvoji mesta. Pripravený je bohatý program pre deti, koncerty ale aj komentovaná prehliadka inak uzatvoreného kláštora.
jakubak_7-2
achív Dobrý trh
  • V sobotu 21. apríla sa na Jakubovom námestí opäť uskutoční populárny Dobrý trh. Okrem stánkov s kvalitnými produktmi a jedlom sa na Jakubáku budú prezentovať aj susedské komunity, hovoriť sa bude tiež o rozvoji mesta. Pripravený je bohatý program pre deti, koncerty ale aj komentovaná prehliadka inak uzatvoreného kláštora.

Na jarnom Dobrom trhu na Jakubáku sa už tradične predstavia najlepší slovenskí producenti kvalitných potravín či originálneho dizajnu. Celkovo vyše 150 stánkov zaplní celé námestie, ktoré bude v tento deň uzavreté pre dopravu. Dobrý trh sa bude niesť v duchu oslavy jari, remesla a poctivých produktov. Všetok tovar bude pochádzať priamo od výrobcov.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: archív Dobrý Trh

Program pre deti aj dospelých

Dobrý trh ponúka opäť bohatý program. Trh už tradične otvoria Funny Fellows, v spolupráci s festivalom [fjúžn] sa na Jakubáku predstaví viacero zahraničných umelcov. Priamo v parku sa predstaví aj mím či akrobati. Zahrajú aj Tugriki a Andrea Bučko. V komunitnom centre Mareena sa bude diskutovať s cudzincami, variť svetová kuchyňa a značka Bratiska predstaví svoj fotoprojekt Svetová Bratiska o známych aj neznámych postavách Bratislavy. Na Klemensovej ulici budú mať návštevníci príležitosť hlasovať o prerozdelení 50 000 eur pre najlepšie slovenské komunitné projekty v rámci projektu #PomáhameĎalej od Nadácie Volkswagen Slovakia.

Inak uzavretá, no krásna záhrada školy BISLA ponúkne viaceré diskusie. Prvá sa bude venovať téme “Kým môžem byť pre dieťa v mojej komunite?”, diskutovať budú členky združenia Návrat. O sile komunít a ich význame pre rozvoj mesta bude rozprávať urbánny geograf Pavel Šuška, konzultantka verejných priestorov Zuzana Žúžiová Čupková, architekt Igor Lichý z ITB Development. Diskusia je ochutnávkou podujatia WhatCity? na Mickiewičke a moderuje ju Milota Sidorová. Pod hlavičkou portálu Startitup budú spolu s Illah van Oijen z Dobrého trhu diskutovať aj zástupcovia slovenských festivalov Pohoda a Trnavský rínek o tom, ako sa vysporiadavajú s odpadom na svojich podujatiach.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: archív Dobrý trh

Na svoje si prídu rodiny s deťmi, pre ktoré bude pripravené detské divadielo alebo autorské čítanie z detskej knihy o veľrybe Gréte, ktorá vedie deti k zamysleniu sa nad odpadmi. V rodinnom centre Prešporkovo bude doobeda bazár detského oblečenia. “Novinkou na Dobrom trhu je požičovňa baby šatiek. Mamičky teda môžu nakupovať aj bez kočíka. Nájdete u nás aj kočíkareň, prebaľovací stan a pokojný priestor na kŕmenie detí”, hovorí Illah van Oijen z o.z. Punkt.

Dobrý trh je už tradične v štandarde zero waste. Pripravené budú opäť recyklačné stanice a kompostovateľný riad. Na trhu je zakázané používanie plastových riadov, pohárov a príborov, všetko sa poctivo triedi a kompostuje. “Vďaka tomu sme zredukovali množstvo nášho komunálneho odpadu na menej ako 10 percent”, dodáva Barbara Zavarská z o.z. Punkt.

 

Susedská komunita

Cieľom Dobrého trhu na Jakubáku je predstaviť lokalitu Jakubovho námestia cez jeho obyvateľov a pozrieť sa viac na to, aké komunity tu žijú. Ako hovorí dramaturgička Dobrého trhu Illah van Oijen: “Dobrý trh je nie len jednorazovým podujatím, ktoré príde a odíde, s našimi susedmi robíme veľa komunitných aktivít. Ľudia v okolí sú pre nás dôležití, preto by sme na nich chceli upriamiť pozornosť.”

Obyvatelia susedstva sú neodmysliteľnou súčasťou Dobrého trhu. Aktívne sa zapájajú do programu, otvárajú svoje prevádzky, dvory, zapájajú sa do projektu Mačka vo vreci, balíčkov s prekvapením, ktoré susedia návštevníkom venujú. “Pred každým trhom pripravujeme aj susedský piknik, kde s miestnou komunitou najbližší Dobrý trh plánujeme. Pozvánky na piknik roznášame priamo do schránok. Našim Facebookom je susedský odkazovač na námestí,” prezrádza komunitná manažérka Dobrého trhu Katarína Poliačiková.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: archív Dobrý trh

Susedskú komunitu predstavia na Dobrom trhu prostredníctvom fotosteny s portrétmi susedov na Jakubovom námestí. Pod túto aktivitu sa priamo podpisuje aj dlhodobý partner Dobrého trhu – Nadácia VÚB. “Susedia z okolia Jakubovho námestia aj ostatní návštevníci budú môcť nechať na mieste originálnym spôsobom svoj odkaz, čo pre nich znamená komunita,” hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a dodáva: “Tešíme sa, že aj najbližší Dobrý trh pomôže zblížiť ľudí a upevní zdravé susedské vzťahy. Je pre nás radosť podporiť jeho organizáciu.”

Dobrý trh predstaví aj susedstvo Jakubáku. Pre návštevníkov pripravili mapu s tajnými tipmi miestnych. Ako hovoria organizátori, cieľom mapky je, aby si aj ostatní mohli užiť susedstvo Jakubovho námestia aj vtedy, keď sa tu práve nekoná Dobrý trh.

Špeciálny program pripravila pre Dobrý trh aj farnosť svätej Alžbety. Návštevníkom bude počas trhu prístupný komplex budov Kongregácie Sestier najsvätejšieho spasiteľa. Okrem komentovaných prehliadok kaplnky a kláštora sa chystá tiež prednáška o histórii tohto inak uzavretého, no nesmierne zaujímavého komplexu cirkevných budov.

 

Dobrý trh sa koná v sobotu 21. apríla na Jakubovom námestí od 10:00 do 17:00.

 

Viac info a program na  FB evente

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech