Dočká sa Slovensko 3-dňového víkendu? Česi o tom už diskutujú

  • Nebolo by pekné, ak by sme mali trojdňový víkend, každý týždeň? Väčšina pracujúcich ľudí by zrejme príliš nenamietala.
collage
tripadvisor.com/smokefree.gov
  • Nebolo by pekné, ak by sme mali trojdňový víkend, každý týždeň? Väčšina pracujúcich ľudí by zrejme príliš nenamietala.

Jestvujú reálne hranice týkajúce sa našej výkonnosti, ktorú ak prekročíme, nie sme schopní vykonávať svoju prácu najlepšie ako vieme. Bohužiaľ, ľudia majú pocit, že tráviť viac času za pracovným stolom znamená, že urobia viac práce. To však vôbec pravda byť nemusí. Na konci pracovného týždňa totiž už nepracujeme tak, ako by sme mali. Naša produktivita je vtedy už nízka.

To je dôvod prečo stále viac a viac spoločností zavádza kratší pracovný týždeň. Ich cieľom je zvýšiť produktivitu svojich zamestnancov, ktorí tak do práce chodia viac pripravení. Jestvujú mnohé experimenty uskutočnené psychológmi, ktoré sú zamerané na výkonnosť zamestnancov.

zdroj fotografie:coworker.com

Výsledky ukazujú, že pracovníci dokážu pracovať len 4 alebo 5 hodín denne. Potom, ako ich práca dosiahne vrchol, majú tendenciu sa zastaviť. Od daného momentu vlastne začínajú trpieť. Podľa K. Anderse Ericssona, odborníka na psychológiu práce, ak budú firmy tlačiť na svojich zamestnancov, aby pracovali aj po pracovnej dobe, potom sa už nebudú dostatočne sústrediť. Ich výkon bude klesať a môžu si vytvoriť aj zlé pracovné návyky.

Najhoršie na tom je, že tieto nesprávne návyky sa prejavia hneď, keď sú obvykle najproduktívnejší. Vo Francúzsku, Holandsku ale aj Švédsku je 4-dňový pracovný týždeň už realitou. Nezdá sa pritom, že by boli nejako výrazne nespokojní. Vo všeobecnosti sú naopak považovaní za jedny z najšťastnejších národov a podávajú dobrý pracovný výkon. V porovnaní s nami pritom robia menej a zarobia podstatne viac.

zdroj fotografie:shutterstock.com

Do klubu 3-dňového víkendu sa chce najnovšie pridať aj Česká republika.

„S postupnou digitalizáciou a robotizáciou sa natoľko zvýšila produktivita výroby, že umožnila postupný prechod na 4-denný pracovný týždeň,“ uvádza dokument Vize 2030, ktorý predstavil Miroslav Kalousek.

Táto vízia však má svoje podmienky, aby mohla byť úspešne uskutočnená, ako napríklad zlepšenie súčasnej produktivity práce. Avšak s ohľadom na stále častejšie nahrádzanie zamestnancov strojmi, sa tu črtá priestor pre to, aby sa o zmene začalo v horizonte zhruba 13 rokov hovoriť.

zdroj fotografie:mywanderyear.com

Bolo by však reálne niečo takéto zaviesť aj na Slovensku alebo aspoň začať na túto tému diskusiu. Ak by sme sa na to pozreli z hľadiska zamerania našej ekonomiky, ktorá výrazne ťaží z priemyselnej výroby tak, by sa zdalo, že je možno aj áno. Technológie idú dopredu a automatizácia je citeľná v rôznych sférach. Na druhej strane je potom samotná motivácia zamestnávateľov, pustiť sa do niečoho takéhoto. Risk by mohlo v tomto prípade znamenať zisk ale, koľko firiem má reálne odvahu sa do toho pustiť? Isté asi je, že najbližších desať rokov sa nemusíme obávať žiadnych zmien a do práce budeme chodiť zaužívaných 5 dní.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá