Dočkáme sa návratu legendy z dielne Lexusu? Viceprezident odhalil detaily

  • Automobiloví fajnšmekri pri pojme Lexus LFA okamžite zbystria
  • Už dlhé roky čakajú na jeho nástupcu v modernom šate, no márne
  • Vyjadrenie viceprezidenta dodáva malú nádej, že raz sa ho možno dočkáme
TS - Lexus
  • Automobiloví fajnšmekri pri pojme Lexus LFA okamžite zbystria
  • Už dlhé roky čakajú na jeho nástupcu v modernom šate, no márne
  • Vyjadrenie viceprezidenta dodáva malú nádej, že raz sa ho možno dočkáme

Ubehlo už 10 rokov od chvíle, kedy Lexus predstavil produkčnú verziu modelu LFA, informuje tlačová správa. Z prvého japonského super auta sa stal skutočný hit, no pre všetkých nadšencov prišla smutná, keď spoločnosť v roku 2012 oznámila jeho definitívny koniec výroby.

Vozidlo takmer okamžite získalo status legendy a dnes pri myšlienke naň túžobne vzdychá nejeden fanúšik športiakov. Podľa najnovších vyjadrení viceprezidenta Lexusu, Koji Sato, možno nádej na nástupcu legendy nie je celkom zbytočná.

zdroj: TS - Lexus

Najnovšie slová viceprezidenta v závere rozhovoru pre britský Autocar znejú nádejne a vo fanúšikoch vykresali iskričku nádeje, že dvere pre nástupcu nie sú úplne zatvorené.

Zbožňujem toto auto, ale na to, aby som definitívne rozhodol, potrebuje podporu verejnosti. To nám pomôže vykročiť ďalej,”  hovorí. Toto vyhlásenie však zároveň naznačuje, že automobilka v súčasnosti nepracuje na následovníkovi najextrémnejšieho modelu v dejinách značky.

Model LFA sa pritom mal čím pochváliť – karosériou z dielov vystužených uhlíkovými vláknami, nezvyčajným zvukom a výnimočným motorom, benzínovým desaťvalcom 4,8 V10.  Zážihový motor 1LR-GUE bol vyvinutý špeciálne pre tento model tak, že rozmermi pripomína typický motor  V8, ale jeho hmotnosť je dokonca nižšia ako motora V6. Aj nadmieru kritický motoristický moderátor Jeremy Clarkson ho označil za najlepšie auto, v akom jazdil.

zdroj: TS - Lexus

Nástupca so znakom Toyoty?

V tejto chvíli možno sotva rátať so skorým návratom Lexusu LFA. Japonská značka však stále plánuje investovať do rýchlych a technicky vyspelých športových automobilov. Hovorí sa napríklad o silnejšej a extrémnejšej verzii kupé LC. Model LC F by mal získať výrazne vyšší výkon, až nad hranicu 600 koní, a možno aj pohon všetkých kolies.

Zakamuflované kupé, ktoré by mohlo byť práve týmto vozidlom, už zachytili na cestách. Ešte predtým Európsky patentový úrad zaregistroval značku LC F. Nepôjde však o celkom odlišný model vyrobený od nuly, ako to bolo v prípade Lexusu LFA.

zdroj: TS - Lexus

Na novom športovom modeli pracuje aj Toyota, konkrétnejšie jej pretekárska divízia Gazoo Racing. Nové vozidlo s názvom GR Super Sport čerpá zo skúseností Toyoty z pretekov na dlhé vzdialenosti, napr. na legendárnom Le Mans 24h. Auto má  v budúcnosti reprezentovať značku na pretekárskych dráhach, ale má sa objaviť aj v cestnej verzii. Je pravdepodobné, že dostane hybridnú pohonnú jednotku s celkovým výkonom šialených 1000 k. Testy dynamiky vozidla sú už v procese realizácie a nie je vylúčené, že práve tento model bude v istom zmysle nástupcom Lexusu LFA.

zdroj: TS - Lexus

zdroj: TS-Lexus, media.lexus.co.uk; motor1.com; autocar.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK