Dôkaz, že aj Slovensko sa mení k lepšiemu: Geniálni Slováci, ktorí veci robia eticky a ekologicky

  • V demokratickom svete si sám volíš, od koho si oblečenie kúpiš.
  • S nákupom trička za 2,50 eur od gigantických reťazcov síce ušetríš, no je na mieste opýtať sa, na kom.
  • Na biedu a utrpenie ľudí produkujúcich oblečenie pre gigantov upozorňuje aj iniciatíva Fashion Revolution.
Untitled design(397)
Instagram/Abraka, Instagram/Maximilian Mucska
  • V demokratickom svete si sám volíš, od koho si oblečenie kúpiš.
  • S nákupom trička za 2,50 eur od gigantických reťazcov síce ušetríš, no je na mieste opýtať sa, na kom.
  • Na biedu a utrpenie ľudí produkujúcich oblečenie pre gigantov upozorňuje aj iniciatíva Fashion Revolution.

Otázka udržateľnosti módneho priemyslu sa stala pálčivou pre celý svet. Častokrát kruté podmienky, v ktorých pracujú zamestnanci svetových producentov lacného oblečenia, sú realitou aj v týchto dňoch, a tak na základe volania po zmene vyrástli aj na Slovensku etické, ekologické a udržateľné módne značky, ktoré ťa odejú od hlavy po päty.

Ich produkty stoja o niečo viac, no dobrý pocit, podpora lokálneho biznisu a kvalita materiálu jednoznačne hovorí za.

Fashion Revolution Slovakia

Celosvetová iniciatíva Fashion Revolution vznikla v Londýne v nadväznosti na jeden z najčernejších dní v módnom priemysle, kedy sa v Bangladéši zrútila budova Rana Placa. Tragédia, pri ktorej zahynulo 1 130 ľudí a viac než 2 500 ďalších bolo zranených sa udiala 24. apríla 2013.

„Továreň na oblečenie s dvomi nelegálnymi poschodiami deň predtým evakuovali z dôvodu narušenia statiky. V deň tragédie boli robotníci pod hrozbou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa do práce. Tento deň je označovaný ako jeden z najtragickejších dní v dejinách módneho priemyslu,“ informuje Fashion Revolution Slovakia.

Pri 5. výročí spomienky na tragédiu iniciatíva na Námestí SNP nainštalovala textilný odpad vyhodený každých 10 minút na Slovensku a bola ho teda poriadna kopa. Či si firma, jednotlivec, škola či výrobca, môžeš sa stať súčasťou Fashion Revolution. Detailné informácie o postupe poskytuje iniciatíva na svojom webe.

Maximilián Mucska

Rodinná značka vedená druhou generáciou rodiny Mucskovcov ponúka na mieru šité elegantné obleky vysokej kvality. Táto značka je dôkazom, že udržateľná móda môže byť rodinnou tradíciou. Maximilian Mucska naďalej pôsobí v salóne. So svojimi nadobudnutými skúsenosťami, ktoré získal počas celého života, je dnes dôležitým článkom pri zhotovovaní jedinečných odevov šitých na zákazku.

Dobré meno krajčírskeho salónu dokresľujú aj dlhoročné skúsenosti šitia divadelných kostýmov pre najvýznamnejšie divadlá v Európe. Skrátka, kvalitný oblek by ti mal vydržať roky, a preto aj vyššou investíciou do jedného kúsku môžeš v skutočnosti ušetriť peniaze, materiál aj energiu.

Abraka

Značka Abraka produkuje jedny z najkúzelnejších kúskov športového oblečenia pre ženy na Slovensku. Za touto ekologickou značkou stoja hlavne tri mená – Andrea Palowska, Nina Kubalová a Ivo Sedlák. Okrem vlastného dizajnu, jedinečných vzorov a strihov si Abraka zamiluješ vďaka materiálu, z ktorého je oblečenie vyrobené.

Je ním recyklovaný polyester. Ten je vyrobený z recyklovaných zdrojov: PET fliaš, priemyselný polyesterový odpad a dokonca aj staré odevy. Mechanická recyklácia používa číre PET fľaše, ktoré sa čistia, štiepia a potom sa roztavia a vytláčajú na vlákno. Recyklovaný polyester znižuje používanie ropy, odpadá z odpadu a znižuje celkovú uhlíkovú stopu. Dnes sa však recykluje len 3 až 10% výroby polyesterovej tkaniny.

Ak zablúdiš na ich web, nájdeš tam okrem krásnych vecí aj vysvetlenie, ako uzavretý kruh používania tohto materiálu funguje, či je bezpečné ho nosiť a akú má kvalitu. My ti však prezradíme, že z piatich recyklovaných fliaš dokáže Abraka vyrobiť jednu podprsenku.

Nosene

Jedinečný koncept, ktorý nasmeroval ideu second-hand módy na inú cestu vznikol v roku 2015 a jeho zakladateľmi sú Katarína Hutyrová a Jakub Ptačin. Základným kameňom dnes už známej značky bola idea vytvoriť „sekáč“ po vzore západnej Európy, kde nenájdeš veci nahádzané v jednom koši ako odpadky, no môžeš si vybrať skutočne čisté oblečenie v dobrom stave.

Toto oblečenie s príbehom si môžeš zakúpiť online no aj v kamennej predajni na Obchodnej ulici v Bratislave a na Moyzesovej ulici v Banskej Bystrici. „U nás nenájdeš žiadne nahádzané oblečenie, v ktorom sa musíš prehrabávať. Len tie najlepšie voňavé kúsky, ktoré sú hygienicky čisté. Z každého nákupu posielame časť z predajnej ceny, ktorú vždy vidíš na visačke s cenou, na podporu organizáciám pomáhajúcim týraným ženám,“ informuje Nosene na webe.

Láskovo

Aj táto slovenská značka patrí medzi slow fashion producentov. Je to rodinná firma, ktorej zakladateľkami sú matka s dcérou, Eliška a Zuzana Kučíkové. Spoločne šijú kvalitnú dámsku spodnú bielizeň z certifikovanej BIO bavlny. Spoločnosť vznikla v roku 2018, a teda je nováčikom na trhu. Napriek tomu si ich bielizeň ženy obľúbili, nakoľko je vyrobená z materiálov vysokej kvality, ktoré poskytujú telu dostatok komfortu počas celodenného nosenia.

Z ekologických a etických dôvodov si autorky zvolili koncept, pri ktorom využijú všetok odpadový materiál, a tak, napriek tomu, že zo spodného prádla veľa odpadu nevzniká, šijú aj ekologické odličovacie tampóny. S vývojom firmy pribudli do ponuky aj prvé kúsky oblečenia v podobe topov a šiat.

KaiKai

Značka kvalitného oblečenia pre našich najmenších vznikla v roku 2015 a za jej zrodom stoja dve mamičky, Miroslava Darilová a Michaela Poliaková, ktoré sa počas materskej rozhodli vydať chodníčkom udržateľnej módy. Miroslava sa následne rozhodla ísť vlastnou cestou, a tak značku v dnešných dňoch vedie Michaela a naďalej vytvára oblečenie, ktoré s deťmi rastie.

„S oblečením sme to od začiatku vnímali podobne ako s jedlom. Keď pre naše deti varíme, tiež sa snažíme o to aby sme jedlo pripravovali z kvalitných surovín, bez polotovarov. Tak isto chceme aby oblečenie, ktoré deti nosia bolo kvalitne urobené vo férových podmienkach, aby to nebola iba daľšia fast fashion, ale poctivý produkt, za ktorým stoja skutoční ľudia a aby sa v tých veciach deti cítili pohodlne a radi ich nosili,“ hovorí Michaela na webe. Hlavným materiálom používaným pri výrobe detského oblečenia je pre túto značku bavlna.

Zdroje: Abraka, Laskovo, Nosene, Fashion Revolution Slovakia, KaiKai, Maximilián Mucska

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá