Dôkaz, že Berlín je jedným z najlepších miest pre cyklistov

  • Cyklisti jazdiaci po krajnici z Berlína onedlho zmiznú. V meste chcú vybudovať špeciálnu cyklotrasu.
foto-1
Berlin Radbahn
  • Cyklisti jazdiaci po krajnici z Berlína onedlho zmiznú. V meste chcú vybudovať špeciálnu cyklotrasu.

K doprave v každom meste neodmysliteľne patria aj bicykle. Agresívni vodiči a zlá infraštruktúra cyklistom do karát veľmi nehrajú. Preto by sa bicyklovanie vo väčších mestách mohlo považovať aj za adrenalínový šport. Cyklisti jazdiaci po krajnici zdvíhajú adrenalín nejednému šoférovi a zároveň sú v neustálom nebezpečenstve.

Zdroj: Berlin Radbahn

Mnohé mestá majú našťastie dostatok priestoru na to, aby sa tento problém mohol riešiť. S veľkou dávkou vynaliezavosti a kreativity bol vytvorený komunitný projekt z názvom Berlin Radbahn. Ako už názov napovedá, ide o špeciálnu cyklotrasu, ktorá povedie priamo cez opustený priestor, ktorý sa nachádza pod vyvýšenou linkou metra U1. Krytá cyklotrasa bude dlhá necelých 10 kilometrov a lemovaná zeleňou, v blízkosti bude taktiež dostupný servis bicyklov, kaviarne a stánky s jedlom.

Zdroj: Berlin Radbahn

Súčasný stav cyklotrasy je priam tragický. Oblasť okolo stanice metra je síce plná cyklistov, cyklotrasa je však príliš krátka a neudržiavaná. Na mnohých miestach sa cyklisti musia vyhýbať vyčnievajúcim koreňom stromov. Nový projekt, ktorý inštaluje cyklotrasu priamo pod trať metra, oddeľuje cyklistov od automobilovej dopravy, a tým zvyšuje ich bezpečnosť. Odborníci, ktorí zostavujú projekt dokonca tvrdia, že v priestore pod metrom sa nachádza dostatok miesta pre vytvorenie obojsmernej cyklotrasy, ktorá bude lemovaná bohatou vegetáciou.

 

Zdroj: Berlin Radbahn

Projekt Berlin Radbahn má na svedomí architekt Matthias Heskamp spolu so svojím tímom, ktorí tvoria zahraniční odborníci z piatich rôznych oblastí.  Podľa portálu Bike Citizen, projektu berlínskej cyklotrasy vyslovil berlínsky senát plnú podporu a oficiálne predloženie a prezentácia projektu je naplánovaná na začiatok júla. Podľa autorov je hlavným cieľom projektu „revitalizovať opustený priestor pozdĺž kultovej linky U1 na impulzívnu a žijúcu mestskú časť. Projekt chce rozvíjať modernú mobilitu, inovácie a voľnočasové aktivity.“

 

Zdroj: Berlin Radbahn

Podľa mnohých obyvateľov má Berlín v rámci cyklistickej infraštruktúry značné nedostatky, a tak si projekt okrem senátu okamžite získal aj priazeň širokej verejnosti. Berlin Radbahn je zatiaľ v ranom štádiu, no už teraz má veľmi pozitívne vyhliadky. Ostáva len dúfať, že sa kompletný projekt stretne s rovnakými pozitívnymi ohlasmi ako doteraz a o pár rokov sa všetky plány zmenia na skutočnosť.

Zdrojový článok: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech