Dokáž, že vedomosťami prekonáš školáka: Test najdôležitejších udalostí sveta

  • Koľko si toho z hodín dejepisu pamätáš?
  • Pripravili sme špeciálny kvíz o dôležitých momentoch, ktoré navždy zmenili svet
  • Poriadne preskúša tvoju pamäť
kvíz, glóbus
Freepik/Fabrikasimf
  • Koľko si toho z hodín dejepisu pamätáš?
  • Pripravili sme špeciálny kvíz o dôležitých momentoch, ktoré navždy zmenili svet
  • Poriadne preskúša tvoju pamäť

Od starovekých civilizácií až po súčasnosť, história je plná zásadných momentov, ktoré formovali dnešný svet. Každý z týchto dátumov predstavuje kľúčový bod, v ktorom rozhodnutia jednotlivcov, objavy, vynálezy alebo geopolitické udalosti obrátili dejiny kompletne „naruby“.

V tomto kvíze ťa prevedieme radou otázok, ktoré otestujú tvoje vedomosti o historických míľnikoch, ktoré majú stále dopad na naše životy. Každá otázka ťa nielen preskúša, ale aj pripomenie významnosť určitých dátumov, na ktoré si možno už časom pozabudol.

Nejde len o test vedomostí, ale aj o príležitosť naučiť sa viac o kľúčových momentoch, ktoré utvárali politické, sociálne a technologické pokroky celej civilizácie. Či už si nadšený a zapálený pre svetové dejiny, alebo len zvedavý, koľko si toho pamätáš, tento kvíz ti otvorí dvere do minulosti. Poďme na to!

Kedy objavil Krištof Kolumbus Ameriku?

Kolumbus Wikimedia/Sebastiano del Piombo
Správne! Nesprávne!

Kolumbova expedícia, ktorá bola sponzorovaná španielskymi monarchami, mala za cieľ nájsť západnú námornú cestu do Ázie. Namiesto toho objavil Ameriku, čo viedlo k európskemu prieskumu a kolonizácii Nového sveta. Toto objavenie malo obrovský vplyv na celosvetovú ekonómiu, kultúru a geopolitiku.

Kedy sa odohrala Veľká francúzska revolúcia?

Veľká francúzska revolúcia Wikimedia/Unidentified painter
Správne! Nesprávne!

Začiatok Francúzskej revolúcie je často označovaný útokom na Bastilu 14. júla 1789. Táto revolúcia znamenala zásadnú zmenu vo francúzskej a svetovej histórii tým, že zrušila monarchiu a feudalizmus a položila základy pre moderné republikánske a demokratické princípy.

Kedy sa skončila Prvá svetová vojna?

prvá svetová vojna Wikimedia/Captain Frank Hurley.
Správne! Nesprávne!

Prvá svetová vojna, ktorá trvala od roku 1914 do 11. novembra 1918, bola jedným z najkrvavejších konfliktov v histórii. Jej ukončenie zmenilo geopolitické usporiadanie Európy, viedlo k rozpadu impérií a položilo základy pre druhú svetovú vojnu.

Kedy bol spustený prvý umelý satelit, Sputnik 1?

Sputnik 1 Wikimedia/Muzej kosmonavtiki
Správne! Nesprávne!

Sputnik 1 bol prvý umelý satelit, ktorý bol vypustený do vesmíru Sovietskym zväzom. Jeho úspech viedol k tzv. vesmírnym pretekom medzi USA a Sovietskym zväzom a označil začiatok éry vesmírneho výskumu.

Kedy padol Berlínsky múr?

Múr v berlíne Wikimedia/Noir
Správne! Nesprávne!

Pád Berlínskeho múru, ktorý sa odohral 9. novembra 1989, bol symbolickým koncom studenej vojny a rozdelenia Nemecka (a symbolicky celého Európskeho kontinentu) na východ a západ. Tento moment predznamenal znovuzjednotenie Nemecka a významné politické zmeny v Európe.

Kedy sa zrútili Dvojičky vo World Trade Center?

World Trade Center Wikimedia/Carol M. Highsmith
Správne! Nesprávne!

Tieto útoky, pri ktorých teroristi z Al-Káidy uniesli a narazili lietadlami do World Trade Center v New Yorku a ďalších cieľov, zmenili svetovú geopolitiku a viedli k rozsiahlym zmenám v medzinárodnej bezpečnosti a politike.

Kedy vznikol internet?

internet Flickr/Daniel Sempértegui
Správne! Nesprávne!

Internet, ako ho poznáme dnes, mal svoje začiatky v projekte ARPANET, ktorý bol financovaný americkou vládou. Jeho účelom bolo vytvorenie siete, ktorá by umožnila komunikáciu medzi výskumnými inštitúciami počas chladnej vojny. ARPANET bol oficiálne spustený v roku 1969 a položil základy pre budúci rozvoj globálnej siete.

Kedy bola vydaná Gutenbergova Biblia, prvý významný tlačený dokument?

Gutenbergova kniktlač Wikimedia/Amfeli
Správne! Nesprávne!

Gutenbergova Biblia, tiež známa ako 42-riadková Biblia, bola prvým významným dielom vyrobeným pomocou tlače. Jej vydanie Johannom Gutenbergom v Mainze (Nemecko) viedlo k revolúcii v tlači, ktorá umožnila masovú produkciu kníh a šírenie vedomostí, čím sa podstatne zmenil spôsob, akým ľudia komunikovali a učili sa.

Kedy bola zverejnená Deklarácia nezávislosti Spojených štátov?

vlajka Unsplash/Joshua Hoehne
Správne! Nesprávne!

Tento dokument, ktorý bol prijatý počas americkej revolúcie proti britskej monarchii, vyhlásil nezávislosť trinástich amerických kolónií od Británie. Deklarácia formálne prezentovala ideály slobody a rovnosti, ktoré stále ovplyvňujú demokratické spoločnosti.

Kedy sa uskutočnila Bitka pri Waterloo?

bitka pri Waterloo Wikimedia/Jacques-Louis David
Správne! Nesprávne!

Bitka pri Waterloo sa odohrala 18. júna 1815 a znamenala konečnú porážku Napoleona Bonaparte. Tento významný moment v histórii ukončil napoleonské vojny a viedol k obdobiu relatívneho mieru v Európe, známeho ako Viedenský kongres.

Tieto veci musíš vedieť aj o polnoci. Ukáž, či ovládaš dátumy, ktoré zmenili svet
Si jednička!

winner

Bravo! Tvoj mozog je hotová encyklopédia, pamätáš si všetky prelomové dátumy, ktoré sa navždy zapísali do svetových dejín. Len tak ďalej!
Dobrá práca!

Muž ukazujúci palce hore

Máš síce nejaké slepé miesta, ale to všetko sa dá ľahko napraviť! Každopádne, dnes si podal slušný výkon.
Pekná hanba...

smútok

V tomto kvíze si pohorel na plnej čiare. Ale nevadí, na webe Startitup nájdeš stovky kvízov, v ktorých budeš isto excelovať!

Najnovšie videá

Trendové videá