Dokážeme zachrániť sedem miliónov životov každý rok. Až 90 % ľudí každý deň podstupuje obrovské riziko

  • WHO vydala nové pokyny, ktoré by mohli zachrániť milióny životov ročne
  • Pokyny sa týkajú ovzdušia, práve to stojí za veľkým množstvom zdravotných problémov
ovzdušie
Unsplash/Mc James Gulles, Lizgrin F
  • WHO vydala nové pokyny, ktoré by mohli zachrániť milióny životov ročne
  • Pokyny sa týkajú ovzdušia, práve to stojí za veľkým množstvom zdravotných problémov

Znečistené ovzdušie je jednou z najväčších ekologických hrozieb pre ľudské zdravie, píše Science Alert. Informujú o tom na základe rozhodnutia WHO, ktoré zmenilo svoje pokyny a odporúčania na zlepšenie ovzdušia. Práve to je totiž podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pôvodcom množstva chorôb.

Aj podľa OSN je potrebné zamerať sa na túto problematiku. Dýchanie znečisteného vzduchu po novom zaradili na rovnakú úroveň ako fajčenie a jedenie nezdravého jedla. WHO upravila svoje pokyny a varuje, že prekročenie limitov, ktoré udávajú, je významným rizikom pre zdravie.

Prečo vlastne sprísňovali pokyny? Odpoveď je jednoduchá. Počas posledných rokov výskumy ukázali, že riziká sú veľké už pri nižších koncentráciách znečistenia, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa WHO nejde len o problémy jednotlivých regiónov, ale o problémy globálneho rozmeru.

V Glasgowe od 31. októbra do 12. novembra koná Globálny klimatický samit COP26. Okrem zmeny klímy sa bude hovoriť práve o znečistenom ovzduší. WHO pripravuje veľkú správu, ktorá bude zahŕňať práve výpočet všetkých benefitov, ktoré pre ľudské zdravie prináša čistý vzduch.

Aké problémy to spôsobuje?

Nové usmernenia WHO odporúčajú nižšie úrovne kvality ovzdušia pre šesť znečisťujúcich látok vrátane ozónu, oxidu dusičitého, oxidu siričitého a oxidu uhoľnatého. Ďalšími sú tuhé častice, ktoré môžu preniknúť do pľúc ale napríklad aj do krvného obehu, čo je oveľa nebezpečnejšie. V roku 2019 napríklad až 90 % ľudí žilo v oblastiach, kde koncentrácie jednej z tuhých častíc (PM 2,5) prekročila odporúčaný limit, písal IQAir. Najhoršie na tom boli niektoré regióny Ázie.

Mala by sa podľa teba vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Problém sa pritom týka každého z nás. „Takmer každý človek na celom svete je vystavený nezdravej úrovni znečistenia ovzdušia,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dýchanie znečisteného vzduchu zvyšuje riziko respiračných ochorení, napríklad zápalu pľúc či dokonca Covidu-19.

Podľa WHO sa ukázalo, že krajiny z vyššími príjmami sa o svoje ovzdušie od 90. rokov starali oveľa lepšie, úroveň znečistenia sa im podarilo znížiť. V celosvetovom merítku to však nepomohlo, v iných krajinách sa zase problémy ešte zhoršili.

„Odhaduje sa, že každoročne spôsobí znečistenie ovzdušia sedem miliónov predčasných úmrtí a spôsobí stratu ďalších miliónov zdravých rokov života,“ uvádza WHO. U detí to môže spôsobiť problémy so samotným vývinom pľúc, dospelí zas môžu mať problémy so srdcom. Tehotné ženy, ktoré dýchajú znečistený vzduch, ohrozujú svoj plod. Výskumy ukazujú, že nedostatok čistého vzduchu má vplyv na takmer všetky orgány v ľudskom tele.

Znečistené ovzdušie trápi najmä ľudí žijúcich vo veľkých mestách, problémové sú najmä niektoré časti Ázie. Ani človek z malej dedinky medzi horami však nie je úplne v bezpečí, ovzdušie sa vo veľkom znečisťuje aj nesprávnym kúrením. Tento problém už vnímajú aj bežní ľudia, v zahraničí je bežné okrem počasia kontrolovať aj momentálnu úroveň znečistenia ovzdušia, napríklad na IQAir.

Zdroje: IQAir, WHO, ScienceAlert, IQAir

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá