Dokonalý tip na predĺžený víkend: Pripravili sme pre teba plán na návštevu neďalekej metropoly

  • Náš severný sused má čo ponúknuť
  • Dobrým príkladom je Varšava
  • Startitup ti prináša super tipy, čo nevynechať počas jej návštevy
varsavapalac
Varšava, hlavné mesto Poľska, Startitup/Marco Németh
  • Náš severný sused má čo ponúknuť
  • Dobrým príkladom je Varšava
  • Startitup ti prináša super tipy, čo nevynechať počas jej návštevy

Toto leto sa nieslo v duchu tepla a nekonečných horúčav, preto sa isto viacerí z vás vybrali k moru. Pre tých, ktorí si ešte nenaplánovali tohtoročnú dovolenku a váhajú, kam ísť počas septembra či októbra, hoci aj len na víkend, sme pripravili perfektnú destináciu. 

Náš severný sused toho ponúka veľa. My sme si však tentokrát vybrali hlavné a aj najväčšie mesto Poľska, Varšavu. Mesto sa nachádza v strednom Poľsku.

Našu cestu sme začali vo Viedni, odkiaľ bolo konkrétne pre nás najjednoduchšie sa do Varšavy dostať. My sme si vybrali ekologický spôsob dopravy, teda cestu vlakom. Do metropoly je však možné sa dostať aj letecky, a to aj za pár eur. 

Ak sa rozhodneš absolvovať cestu vlakom, z Bratislavy trvá celkovo okolo 8 hodín, no výhodou je, že väčšina spojení vyráža z Viedne skoro ráno, a tak si vo Varšave už na obed. Rovnako to bolo aj v našom prípade. Celá cesta nás vyšla na okolo 40 eur, no v prípade skoršieho zakúpenia cestovného lístka je možné, že cena bude ešte nižšia.

Základné informácie o Varšave

Varšava, hlavné mesto Poľska, je bohatým kultúrnym a historickým centrom strednej Európy. Nachádza sa na východnom brehu rieky Visla a je domovom pre viac ako 1,7 milióna obyvateľov. Mesto je známe pestrým mixom historických a moderných štvrtí, pričom Staré Mesto vo Varšave je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Poľština je oficiálnym jazykom, avšak v turistickej oblasti sa často hovorí aj anglicky.

Mesto má bohatú históriu, ktorá sa odráža v mnohých historických pamiatkach, múzeách a galériách, ako aj v jeho pestrom kultúrnom živote.

Varšava má dobre rozvinutú verejnú dopravu a medzinárodné letisko Frederika Chopina slúži pre medzinárodné lety. Svojím bohatstvom histórie a kultúry ponúka návštevníkom mnoho možností na objavovanie a prežívanie tohto fascinujúceho mesta.

Staré Mesto a okolie

Hneď po príchode do mesta sme sa rozhodli, že sa prejdeme po historickom centre mesta, kde sme si pozreli krásne obnovené budovy, kostoly a reštaurácie. Isto nezabudni navštíviť Kráľovský zámok (Zamek Królewski) a Hlavné námestie (Rynek Starego Miasta).

Na obed si vychutnaj tradičné poľské jedlá v miestnej reštaurácii v Starom Meste alebo v jeho blízkosti. Ochutnať môžeš napríklad pierogi, ktoré sú jedným z najznámejších poľských pokrmov, alebo si vyber polievku, ako je zupa ogórkowa (uhorková polievka), aby si vyskúšal autentickú poľskú chuť.

Po obede sa určite vyber na prechádzku Lazienkovským parkom (Park Łazienkowski), kde okrem iného nájdeš Lazienkovský palác (Pałac Łazienkowski) so svojimi Kráľovskými záhradami a sochou slávneho hudobného skladateľa Fryderyka Chopina. Ak budeš mať šťastie, tak možno uvidíš aj nejaký živý koncert, keďže sa ich tam koná dosť veľa.

Varšava
zdroj: Startitup/Marco Németh

Večer môžeš ukončiť buď večernou prechádzkou v centre mesta, alebo môžeš zájsť do nového mesta, kde sa konajú rôzne malé koncerty a atmosféra pripomína ozajstnú európsku metropolu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: AI, Startitup, Warsaw Tour, Earth Trekkers

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá