Dokončenie električky do Petržalky môže meškať celý rok. Starosta mestskej časti prezradil prečo

  • Dlhodobá výstavba predĺženej časti trate sa zrejme natiahne
  • Starosta Petržalky o termíne dokončenia pochybuje
  • Magistrát si za ním stojí
električka petržalka bratislava
Ilustračný obrázok petrzalskaelektricka.sk
  • Dlhodobá výstavba predĺženej časti trate sa zrejme natiahne
  • Starosta Petržalky o termíne dokončenia pochybuje
  • Magistrát si za ním stojí

O plánovanom predĺžení električkovej trate cez celé územie Petržalky sme ťa informovali v tomto článku už v roku 2021. Primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo vtedy informoval o podpise zmluvy so zhotoviteľom električkovej trate a Bratislavčania sa tešili na predĺženie trate o 3,9 kilometra po novú konečnú zastávku Janíkov dvor.

Kauza prepojenia centra mesta s koncom Petržalky električkovým spojením sa však zrejme opäť natiahne. Podľa Jána Hrčku, starostu tejto bratislavskej mestskej časti, je totiž „nedosiahnuteľné“, aby sa výstavba tejto časti ukončila ešte v roku 2024. Mesto však tento opakovaný termín deklaruje ako oficiálny.

Starosta verí, že k prvej jazde dôjde v roku 2025

„Aj keď zo strany magistrátu vidím minimálne deklarovanú snahu práce urýchliť, vzhľadom na postup priamo v teréne, príde mi nimi už viackrát posunutý a aktuálne stále opakovaný termín dokončenia v roku 2024 za nedosiahnuteľný,“ uviedol Ján Hrčka pre agentúru SITA.

„Hoci by som si prial opak, viacerí odborníci, dokonca i niektorí zástupcovia mesta predpokladajú, že tento termín dodržaný nebude a prvá električka s cestujúcimi sa na koniec Petržalky prevezie najskôr v roku 2025,“ dodal s vierou, že aspoň tento termín bude dodržaný.

Magistrát pripustil, že práce meškajú, a potvrdil nový termín ukončenia projektu o necelý rok, teda v septembri 2024. „Nechcem byť veľmi skeptický, nie som ani dopravný analytik, no akokoľvek počítam, tento termín mi nesedí a nepredpokladám, že ho mesto dokáže splniť,“ doplnil Hrčka.

Električka Petržalka
zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

Petržalský starosta si nedokáže predstaviť, že za šesť až deväť mesiacov bude plánovaná trať s potrebnou infraštruktúrou hotová, keď ešte nestoja mostné objekty a nie sú položené koľaje.

„Za najväčší kameň úrazu momentálne považujem to, že vo všetkých úsekoch stavby vidím pracovať veľmi málo robotníkov. Pri tomto časovom sklze by som očakával, že stavenisko sa bude hemžiť ľuďmi a strojmi, a to aj v popoludňajších hodinách, cez víkendy a sviatky,“ dodal Hrčka s tým, že práce môžu predĺžiť tiež komplikácie priamo v teréne.

Výstavba by mala byť ukončená v septembri budúceho roka

Starosta zároveň poznamenal, že mestská časť projekt dobudovania električkovej trate víta.

„Petržalka je najľudnatejšia mestská časť s približne 150-tisíc obyvateľmi, ktorých počet s pribúdajúcou výstavbou nových obytných štvrtí každým rokom stúpa,“ skonštatoval s tým, že odľahčenie individuálnej dopravy rozširovaním verejnej hromadnej, napríklad prostredníctvom nosného systému električky, je určite namieste.

„V tomto prípade však projekt mesta nabral naozaj veľký časový sklz a stavenisko, jeho prašnosť, hlučnosť a uzávery tak časť obyvateľov vníma kritickejšie,“ doplnil Hrčka.

Električka
zdroj: Reprofoto: Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj

Na stavbe predĺženia električkovej trate do Petržalky aktuálne betónujú prvú časť električkového zvršku, teda spodné dosky pevnej jazdnej dráhy.

„Vybetónovaný už máme kilometrový úsek, stavba sa teda zdvíha od zemných prác, prekládok a budovania nových sietí smerom nahor,“ uviedol magistrát v poslednom príspevku s tým, že na približne polovici trate sú už osadené aj stĺpy trakčného vedenia.

Okrem toho pokračujú s prácami na mostných objektoch. Veľká časť prác sa podľa mesta sústredí aj na konci trate, na Janíkovom dvore. Výstavba električkovej trate do Petržalky má byť v zmysle harmonogramu ukončená koncom septembra 2024.

„Zámerom oboch strán je, aby výstavba električkovej trate v Petržalke napredovala a električka začala jazdiť v priebehu leta 2024,“ uviedla pre agentúru SITA začiatkom júna hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Zdroje: SITA, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá