Doktor Juraj Šaling: Na rukách existuje reflexná pomôcka, s ktorou si môžete pomôcť zvládnuť kašeľ

  • MUDr. Juraj Šaling je doktor pôsobiaci v chirurgickej ambulancii Hilarion v Detve
  • Na internete sa za pár dní stalo virálnym jeho video o tom, ako v týchto dňoch bojovať s nepríjemným kašľom
MUDr. Juraj Šaling
Zdroj: FB Hilarion.sk/ MUDr. Juraj Šaling
  • MUDr. Juraj Šaling je doktor pôsobiaci v chirurgickej ambulancii Hilarion v Detve
  • Na internete sa za pár dní stalo virálnym jeho video o tom, ako v týchto dňoch bojovať s nepríjemným kašľom

„Keď už si myslíme, že nemáme v rukách vôbec nič, ešte stále je v dlaniach toho dosť, čo nám môže pomôcť,” odkazuje Slovákom MUDr. Juraj Šaling zo súkromnej chirurgickej ambulancie Hilarion. Tím odborníkov tu vykonáva prax na základe licencie Slovenskej lekárskej komory a BBSK.

Aj keď sa Juraj Šaling a jeho tím venuje primárne diagnostike a liečbe úrazov chirurgickými metódami, na svojej stránke sa v čase pandémie rozhodol prostredníctvom videa, dať ľuďom dobrú radu. 

Mnoho ľudí si je vedomých, že typické príznaky pre ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2 sú náhly nástup aspoň jedného z príznakov ako kašeľ, dýchavičnosť či horúčka. Lekári sa tak stretávajú s prípadmi, kedy sa v čakárňach nemocníc zhromaždí naraz množstvo pacientov, ktorí jednoducho nechcú nič podceniť a už po prvom zakašľaní chcú byť vyšetrení či dokonca testovaní na koronavírus. 

Doktor Juraj Šaling preto zverejnil video, ktorým by rád pomohol všetkým tým, ktorých v týchto dňoch trápi mierny kašeľ. 

priedušky

… keď už si myslíme, že nemáme v rukách vôbec nič, ešte stále je v dlaniach toho dosť, čo nám môže pomocť …

Gepostet von 1.Hilarion.sk – Dr. Juraj Šaling am Montag, 23. März 2020

„V tejto situácie, kedy nemáte v podstate nič, len holé ruky, tak existuje pomôcka, na rukách, ktorá funguje v reflexológii na to, aby ste si mohli reflexne pomôcť zvládnuť, nie závažný kašeľ. Na ďalekom východe dávne kultúry poznali akupunktúru, alebo reflexné body. Dnešná rehabilitácia pozná reflexný oblúk. Človek si môže pomôcť tak, že si na vlastnú ruku nakreslí bránicu, pľúca a priedušky,” vysvetľuje Juraj Šaling vo videu.

Ak má človek kašeľ, ktorý nie je veľmi závažný, no napriek tomu ho zneisťuje, tak prvá pomoc by podľa doktora mohla spočívať v tom, že vyhľadá a potlačí, niektorý z bodov, ktoré máme na ruke.

„Robí sa to jednoducho, nejakou pomôckou. Nasledne body stláčate, aby ste našli citlivý bod. Ak ho nájdete, tak ho podržíte zhruba jednu minútu. Malo by ísť o primeranú bolesť. Postupne tento bod prestane bolieť. A ak sa jedná o nejaký nezávažný kašeľ, alebo len zvýšenú dráždivosť kašľacieho reflexu, v tom prípade by mal prejsť,” objasňuje. 

MUDr. Juraj Šaling upozorňuje aj na bod, ktorý je spoločný pre pľúca a slezinu – ako imunitný orgán. Jednoduchou masážou môžeme podľa odborníka docieliť reflexnú stimuláciu jednak imunitného systému a priedušiek, ktorú poznajú východné kultúry. „Ak čakáte v čakárni, môžete si zobrať nejakú guľôčku alebo orech s ktorým možno masírovať reflexné plochy pre pľúca a priedušky,“ dodáva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK