Doktorand z STU vytvoril umelú inteligenciu, ktorá odhaľuje anomálie mozgu

  • Jeho program lekárom ušetrí kopu práce.
stu
stuba,sk/foter.com
  • Jeho program lekárom ušetrí kopu práce.

Diagnostika snímkov z magnetickej rezonancie je zdĺhavá práca, no niekto ju robiť musí. Lekári vďaka nej dokážu nájsť nádory alebo odhaliť rôzne ochorenia. Zaberá im to však množstvo času, ktorý by mohli využiť na liečbu pacientov. Preto sa im snažia pomôcť aj informatici a odľahčiť im prácu. Medzi takých informatikov patrí aj Martin Tamajka, ktorý je doktorandom Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Martin vytvoril program, ktorý dokáže vyhodnocovať 3D snímky z magnetickej rezonancie.

foto: stuba.sk

Jeho program rádiológom ušetrí kopu práce, keďže pokojne môže fungovať aj v noci. Lekár príde ráno, kedy ho už budú čakať výsledky. Program jednotlivé časti snímok mozgu rozdelí na šedú hmotu, bielu hmotu a mozgomiechovú tekutinu. Uľahčuje tak diagnostiku ochorení ako Alzheimerova choroba, demencia, skleróza multiplex či nádory mozgu.

„Program využíva niekoľko postupov v informatike – počítačové videnie, strojové učenie a umelú inteligenciu. V prvom kroku bolo potrebné umelú inteligenciu naučiť čítať, čo vidí na snímke a správne jednotlivé časti 3D obrazu – voxely (3D pixely) – rozlišovať a zhlukovať do zmysluplných celkov – supervoxelov. Najskôr musí program odstrániť okolité tkanivá ako lebka, oči a ďalšie nedôležité časti obrazu a umelá inteligencia musí potom správne zatriediť časti mozgu do šedej, bielej hmoty a mozgovomiechovej tekutiny. Neurónovú sieť som „učil“ rozpoznávať len zdravé mozgy, a teda pri anomáliách ako napr. nádor si nebude istá, kam časť snímky zaradiť. Toto môže byť upozornenie pre lekára, že v mozgu niečo nie je tak, ako má byť,vysvetľuje Martin v správe STU.

foto: stuba.sk

V porovnaní s tým, ako jednotlivé snímky vyhodnocujú rádiológovia si umelá inteligencia vôbec neviedla zle. Odlišnosť jej vyhodnocovania bola v takom rozsahu, ako keď snímky vyhodnocujú rádiológovia. Program, ktorý Martin vytvoril sa však dá použiť aj na iné orgány ľudského tela. Stačí umelú inteligenciu naučiť rozpoznávať snímky iného orgánu a podobne, ako pri mozgu si potom už poradí sama.

Že by slovenskému zdravotníctvu svitalo na lepšie časy?

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá