Dôležité: Dôchodky mladých Slovákov sú ohrozené, zachrániť ich môže iba jedno

  • Dôchodky na Slovensku majú ešte nádej
  • Zníženie odvodov by mohla vynahradiť investičná stratégia bývalej vlády
Dôchodky na Slovensku
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Dôchodky na Slovensku majú ešte nádej
  • Zníženie odvodov by mohla vynahradiť investičná stratégia bývalej vlády

Ako vieme, v súčasnosti už pracujúci Slováci prichádzajú o peniaze na dôchodok. Zapríčiňuje to rozhodnutie vlády Roberta Fica znížiť odvody do druhého piliera, aby tak získala peniaze na 13. dôchodky, respektíve na rodičovský dôchodok. V praxi to znamená, že všetci mladší Slováci na penziu odídu starší a chudobnejší.

Každý z nás si vie jednoducho vypočítať, čo preňho nový spôsob sporenia znamená. Odvody klesli z 5,5 na 4 percentá. Oznámil to Fico s tým, že týmto rozhodnutím vláda nikomu nič neberie, iba si ľudia pre rodičovský dôchodok „budú menej šetriť do druhého piliera“.

To však nie je celkom pravda. Ľudia, ktorí si v súčasnosti na dôchodok šetria, prídu o 1,5 percenta. Keď si to prenesieme do čísel, ide o poriadne veľké čiastky.

Predstavme si sporiteľa – teda pracujúceho človeka platiaceho odvody do druhého piliera –, ktorý do dôchodku odíde až o 40 rokov. Nazvime ho Juraj.

Ak sa na situáciu pozrieme cez sporenie do indexu S&P 500, zistíme, aká strata Jurajovi vzniká. V prípade, že sa mu zvýši plat o 3 percentá a inflácia dosahuje úroveň 2 percentá, tak počas týchto 40 rokov príde o 38 000 eur na každých 1 000 eur svojej hrubej mzdy.

Ak teda zarába 2 000 eur, za 40 rokov si nasporí o 76 000 eur menej. Ak zarába 1 500 eur, vládne zmeny ho budú stáť 57 000 eur.

Je tu jedna možnosť záchrany

Zaujímavé však je, že zatiaľ čo súčasná vláda znížila odvody do druhého piliera, dôchodkom môže pomôcť opatrenie bývalého vládneho kabinetu. Na to upozornil portál oPeniazoch s tým, že podľa Kooperartivy DSS dôchodkom môže pomôcť presun sporiteľov.

Je to ale trošku komplikované. Ide aj o príležitosť aj o ohrozenie zároveň. Aktíva pod správou DSS totiž budú rásť rýchlejšie aj napriek nižším odvodom. Vďačiť za to možno presunu sporiteľov do indexových fondov. Tie priemerne každý rok presahujú 9-percentnú výkonnosť, zatiaľ čo dlhopisy nedosahujú ani 2 percentá.

Túto zmenu na Slovensku evidujeme vďaka takzvanej predvolenej investičnej stratégii, pripomína oPeniazoch. Tú odobrila predchádzajúca vláda v roku 2022 a účinnosť nadobudla v máji 2023.

V praxi to znamená, že kým pracujúci sporiteľ nedovŕši 50 rokov, jeho úspory sa investujú do akciových a indexových fondov. Tie sú síce rizikovejšie, no priemerne výrazne ziskovejšie. Následne, keď človek oslávi svoje 50. narodeniny, časť jeho majetku sa z týchto fondov presunie do dlhopisového garantovaného fondu.

Čím sa vek sporiteľa bude viac približovať k dôchodku, tým nižšia bude aj rizikovosť jeho úspor. Matej Varga, generálny riaditeľ Kooperativa DSS, pre oPeniazoch vysvetlil, že tento systém môže druhý pilier zachrániť.

Druhý pilier podľa neho stále predstavuje aspoň pomerne lacnú formu sporenia na dôchodok. A, samozrejme, pokiaľ si to sporiteľ môže dovoliť, vládne zníženie odvodov si môže kompenzovať svojím vlastným dobrovoľným príspevkom do druhého piliera.

Zdroje: oPeniazoch, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá