Dôležitá zmena: Slovensko nastupuje na „nový meter“ pre dôchodky. Ľudia do penzie odídu starší a chudobnejší

  • Na Slovensku sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku, no platí to aj v zahraničí
  • Niektoré krajiny nás predbehli aj o 3 až 4 roky
dôchodok, dôchodkový vek
Archív Canva
  • Na Slovensku sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku, no platí to aj v zahraničí
  • Niektoré krajiny nás predbehli aj o 3 až 4 roky

Tento rok prináša mnohé zmeny pre dôchodcov. Tí súčasní dostanú trináste dôchodky za takmer 830 miliónov eur a tí budúci odídu na dôchodok vo vyššom veku, no nasporených budú mať aj tak menej peňazí. Zmeny v sporení totiž znamenajú, že mladý pracujúci, ktorý na penziu odíde až o 40 rokov, si ušetrí o 38 000 eur menej na každých 1 000 eur hrubej mzdy.

Vek odchodu do dôchodku sa po novom nebude vymedzovať pevným limitom. Stanovuje sa pomocou automatu, ktorý berie do úvahy priemernú dĺžku života. To ovplyvní všetkých narodených po roku 1967. Za každé dieťa sa ti dôchodkový vek naďalej skracuje o 6 mesiacov, najviac však o 18 mesiacov, respektíve za tri deti.

Už aj tento rok priniesol systémové zmeny. Ak sa napríklad niekto narodil v novembri 1960, mohol ako bezdetný ešte odísť do dôchodku v novembri 2023. Ak ale plánuješ odchod do dôchodku tento rok, už nemôžeš postupovať podľa pravidla rovnakého mesiaca narodenia. Dôchodkový vek pre bezdetné ženy a mužov totiž bude 63 rokov a dva mesiace.

Ak sa teda niekto narodil v roku 1961 v januári a nevychoval žiadne dieťa, môže si začať žiadať o dôchodok až v marci nasledujúceho roka.

Muži narodení v roku 1966 majú dôchodkový vek stanovený na 64 rokov. Ak sa ale narodili v roku 1967 a neskôr, dotkne sa ich už nový systém odvíjajúci sa od priemernej dĺžky života.

Ako je to vo zvyšku Európskej únie?

Portál Kariéra Info si v tejto súvislosti posvietil na viaceré štáty Európskej únie. Pri pohľade aj na väčšinu z nich sa im náš penzijný vek podobá. Napríklad v Belgicku v tomto roku platí vek 65 rokov pre obe pohlavia. Od budúceho roka to bude 66 rokov a od roku 2030 67 rokov.

Takí Francúzi majú v súčasnosti dôchodkový vek na úrovni 62 rokov. Taliani či Holanďania už dnes odchádzajú na penziu ako 67-roční, Íri ako 66-roční a Luxemburčania či Slovinci ako 65-roční.

Ako sa majú slovenskí susedia? Na druhej strane prinášame prehľad dôchodkového veku v ďalších krajinách >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Kariéra Info, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá