Pozor, počet falošných bankoviek sa u nás zdvojnásobil. Banka ukázala jednoduchý trik na ich odhalenie

  • Falošné bankovky na Slovensku sú opäť populárnejšie
  • Ich počet sa medziročne viac ako zdvojnásobil
Falošné bankovky, mince, pozor
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Falošné bankovky na Slovensku sú opäť populárnejšie
  • Ich počet sa medziročne viac ako zdvojnásobil

Na Slovensku počas minulého roka stúpol počet odhalených falošných bankoviek a mincí. Národná banka Slovenska (NBS) v tejto súvislosti varuje, aby si na takéto falzifikáty dali ľudia pozor. Najčastejšie ide o bankovky v hodnote 50 a 100 eur.

NBS píše, že v roku 2023 na území Slovenska odhalili celkom 1 697 falošných eurobankoviek. Okrem toho zaistili aj 3 414 falošných mincí. V prípade 940 bankoviek šlo o falzifikáty zadržané priamo v obehu hotovosti, pri minciach sa tak stalo v každom prípade.

V roku 2022 na Slovensku zadržali 771 falošných bankoviek a 2 580 mincí. NBS napriek nárastu konštatuje, že celková situácia sa považuje za stabilnú a v rámci krajín eurozóny sa Slovensko nachádza na relatívne uspokojujúcej úrovni.

Vývoj zadržaných falzifikátov eurových bankoviek po rokoch

  • 2019 – 1 970
  • 2020 – 16 294
  • 2021 – 1 162
  • 2022 – 771
  • 2023 – 1 697

„Výrazný rozdiel v štatistikách medzi rokom 2020 a ostatnými rokmi vznikol v dôsledku špecifického prípadu z augusta 2020, kedy bolo v rámci trestného konania zadržaných až 15 002 falzifikátov eurobankoviek ešte pred ich uvedením do obehu,“ píše Národná banka Slovenska.

Dobrá kvalita falzifikátov. Ako ich rozoznať?

NBS konštatuje, že falošné bankovky, ktoré zadržala, mali prevažne dobrú kvalitu, no napriek tomu sa ich dá odhaliť aj bez použitia technických pomôcok. Musí sa im však pri prijímaní peňazí venovať dostatočná pozornosť.

„Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením,“ vysvetľuje NBS.

Tieto kroky odborníci uviedli do testu s názornými ukážkami dostupnom na tomto odkaze.

Eurobankovky obsahujú špičkové bezpečnostné prvky. Dá sa pri nich skontrolovať viacero aspektov. Ak máš pochybnosti o pravosti bankovky, začni tým, že ju porovnáš s istotne pravým kúskom.

Dôležitý je pri testovaní napríklad hmat. Bankovkový papier pozostáva z čistej bavlny, ktorá by mala vydávať zvuk podobný krčeniu. Je však pevná.

Zároveň môžeš dbať napríklad na hĺbkotlač alebo vyvýšenú tlač. Tie vytvárajú hmatový efekt používaný na hlavnom obrázku bankovky, ale aj v niektorých ďalších častiach jej prednej strany.

Eurobankovky majú aj svoj vodoznak. Ten vzniká zmenou hrúbky papiera. Dá sa to vidieť tak, že bankovku podržíš proti svetlu. Prechody medzi svetlými a tmavými časťami obrazu by pri pravom kúsku mali byť plynulé.

Ak zas bankovku položíš na tmavý povrch, svetlé oblasti stmavnú. Tento efekt je veľmi dobre viditeľný na vodoznaku hodnoty.

Pozornosť venuj aj ochrannému prúžku v bankovkovom papieri. Ak bankovku opäť podržíš proti svetlu, jej vlákno sa zobrazí ako tmavý pásik. Slovo „EURO“ a hodnota bankovky sú na prúžku uvedené malými písmenami. Ak zas bankovku nakloníš, na zadnej strane sa objaví pásik zlatej farby. Ten zobrazuje hodnotu a symbol „€“.

Ani zďaleka však nejde o všetky typy kontroly. Pre bližšie inštrukcie si môžeš preštudovať prezentáciu od Európskej centrálnej banky.

Pozor na dvojeurovky

Zo všetkých 3 414 zadržaných mincí tvorili mince v hodnote 2 eurá podiel až 93,4 percenta. Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou či až veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia, podotýka NBS.

„Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt 1 euro a 2 eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou,“ podotýkajú bankári.

Zároveň je však potrebné sledovať aj vzhľad a farbu podozrivej mince. Vo viacerých prípadoch ju okrem toho môže odhaliť aj nápis na jej hrane.

Zdroje: NBS, ECB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá