Tvoj dom možno čoskoro postaví robot, nie človek. V Česku odhalili jednu z najväčších inovácií tejto dekády

  • V Česku predstavili vôbec prvého murovacieho robota, volajú ho Wallter
  • Efektivitou sa dokáže porovnať s piatimi ľudskými robotníkmi
  • Murovacieho robota Walltera budú obsluhovať murári, nie programátori
wienerbergerth
  • V Česku predstavili vôbec prvého murovacieho robota, volajú ho Wallter
  • Efektivitou sa dokáže porovnať s piatimi ľudskými robotníkmi
  • Murovacieho robota Walltera budú obsluhovať murári, nie programátori

Stavebníctvo v posledných rokoch zažíva obrovský boom. Nové technológie zásadne menia spôsob, akým sa stavby vytvárajú. Na trh postupne prichádzajú 3D tlačené domy, developeri stavby predvádzajú vo virtuálnej či rozšírenej realite a aj časť samotnej stavby začínajú zvládať roboty.

V Česku už majú stavby od robotov

Príkladom posledného menovaného je robot Wallter, vôbec prvý murovací robot, ktorý sa pýši vysokou efektivitou a nízkou chybovosťou. Stojí za ním spojenie firmy Wienerberger, ktorá pôsobí aj na Slovensku, a českého vývojového tímu KM Robotics.

Robot je mimoriadne šikovný – jasne rozpoznáva, v akom stave je stena, ktorú práve muruje. Rozpozná pozíciu tehly, dokáže ju uložiť a zvládne sa aj pohybovať v rámci svojich koľajníc. Človeka tiež dokáže upozorniť na prasknutú či inak poškodenú tehlu a ovládať sa dá jednoducho. „Pracovať s ním budú bežní murári, nie vyškolení IT-čkári,“ vysvetľuje inováciu Dušan Koháry, produktový manažér vo Wienerberger Slovakia.

  • V čom je robot Wallter najlepší a ako sa s ním bude pracovať
  • Ako expert hodnotí najnovšie inovácie na stavebníckom trhu
  • Či sa blíži nástup robotov na stavby

ART_5515
zdroj: Wienerberger – Startitup sa o murovacom robote rozprával s produktovým manažérom Dušanom Kohárym.

Aký je príbeh za vznikom murovacieho robota? Priznám sa, že vyzerá dosť futuristicky, na Slovensku doteraz takéto technológie nepôsobili.

Nápad s robotickým murovaním začal rozvíjať zakladateľ KM Robotics, pán Štepán Kočí, a to po predchádzajúcej kríze v stavebníctve  v rokoch 2010 až 2012. Vtedy jeho vlastná developerská spoločnosť nemala dosť kvalifikovaných murárov.

Počas vývoja sa spojil s výrobcom murovacieho materiálu Wienerberger a spoločne vytvorili patentovaný systém robotického murovania, ktorý kombinuje unikátne vlastnosti presne brúsenej pálenej tehly a precízneho uloženia tehlových blokov s pomocou robotického ramena.

Mnohí sa môžu obávať, že robotníci nebudú mať prácu, lebo ich nahradí robot. Aké úlohy presne zvláda?

Robot WLTR, ktorému hovoríme Wallter, dokáže v aktuálnom stave vývoja zistiť rovinnosť murovaného fragmentu, orientuje sa v priestore.

Robot dokáže identifikovať, kde sa nachádza tehla. Po jej uchopení a nanesení spojiva dokáže uložiť tehlu na modul. Robot sa môže sám pohybovať pozdĺž murovanej konštrukcie. Upozorní obsluhu na poškodenú tehlu na palete. Upozorní vás na otvor v stene.

Informuje aj o stave muriva – koľko percent steny je hotových, koľko tehál zostáva na palete, koľko tehál je už uložených, ako dlho pracuje.

wien
zdroj: Startitup – Tím Wienerberger Slovakia, ktorý spolupracoval na prelomovej inovácii.
Murovac° robot Wallter_4 (foto_Wienerberger)
zdroj: Wienerberger – Murovací robot Wallter sa môže porovnať s pracovným výkonom 5 robotníkov.

Na ovládanie akejkoľvek techniky, v tomto prípade robota, sa zamestnanci školia. Aké školenia museli zamestnanci absolvovať?

Robota dokáže po absolvovaní Wienerberger školenia obsluhovať vyučený murár so základnými zručnosťami ovládania IT techniky.

Na ovládanie robota nie je treba špeciálne vzdelanie. Operátor by mal byť skôr murár ako IT-čkár (smiech).

Murovac° robot Wallter_6 (foto_Wienerberger)
zdroj: Wienerberger – Wallter na prácu vyžaduje špeciálne upravené tehly.

Robot teda pracuje priamo s robotníkmi na stavbe. Aké sú jeho hlavné výhody?

Najmä presnosť a konzistentnosť murovania, ako aj neúnavnosť. Robot dokáže pracovať v nepretržitej prevádzke (v prípade zabezpečenia zmien na pozíciách operátor + pomocník).

Ďalej je to zvýšenie produktivity práce. V ideálnom prípade nahradí robot prácu piatich murárov.

Vďaka murovaniu na modul dochádza k optimálnemu využitiu materiálu. Robot má v sebe vstavanú telemetriu, ktorá poskytuje informácie o prevádzke a vykonanej práci stroja.

Zavedením bezpečnostných prvkov sa eliminuje ľudská chyba. Murovanie je bez potreby lešenia.

Kľúčové vlastnosti robota sú rýchlosť, presnosť a neúnavnosť. O koľko je efektívnejší než ľudskí pracovníci?

Každý projekt sa posudzuje individuálne. V optimálnom prípade nahradí robot s obsluhou (operátor + pomocník) prácu piatich murárov.

Robot WLTR je vhodné použiť pre objekty, kde nie je veľký počet otvorov (sklady, výrobné priestory atď.). V ideálnych podmienkach dosahuje výkonnosť 10 m2/hod (= 1 paleta za 30 min). Táto výkonnosť sa v čase nemení.

Murovac° robot Wallter_2 (foto_Wienerberger)
zdroj: Wienerberger – Walltera môžu použiť napríklad stavbári industriálnych priestorov, no zvládne aj iné typy budov.

Robotov plánujete firmám prenajímať, nie predávať. Ako to bude v praxi vyzerať?

Aktuálne prebiehajú všetky prípravné práce pre zavedenie robotického murovania na slovenský trh. Biznis model pre slovenský trh bude oznámený v druhej polovici tohto roka.

Technológie sa stále vyvíjajú. Aké sú vaše plány do budúcnosti v oblasti automatizácie výroby? V čom sa môže robot zlepšiť?

Technológií pre uľahčenie prác na stavbe je viacero. Zaujímavé sú rôzne úrovne prefabrikácie od elementov približne 1x1m, po plne prefabrikovanú stenu s rozvodmi vody, elektriky alebo osadenými oknami

Technológie sa dostávajú častejšie na stavbu v podobe autonómnych vŕtacích robotov, prípadne exoskeletonov, ktoré uľahčujú manipuláciu s bremenami alebo náročné práce nad úrovňou ramien.

Robot Wallter zvláda murovanie – aké iné stavebnícke činnosti by v budúcnosti mohli zvládať roboty?

Robot je navrhnutý a skonštruovaný ako modulárna platforma, na ktorú bude možné nadstaviť viacero modulov. Ako príklad môžeme uviesť platformu na zvýšenie dosahu do výšky až 5 m, alebo drážkovacie zariadenie, ktoré spraví prípravu na rozvody vody alebo elektriky, alebo systém automatického nanášania tenkovrstvej murovacej malty. Zaujímavé môže byť aj robotické omietanie. Budúcnosť nám prinesie ďalšie zaujímavé možnosti využitia robota.

Aké iné inovácie sú aktuálne na poli stavebníctva? Ako hodnotíte napríklad 3D tlačené domy?

3D tlačené domy sú veľmi zaujímavá technológia aj skvelý príklad, ako môžu technológie uľahčiť výstavbu budov

Samotná technológia 3D tlače je v aktuálnom stave vývoja vhodnejšia pre použitie cementových zmesí ako pálenej hliny.  

Developeri čoraz viac používajú aj virtuálnu či rozšírenú realitu – ako sa dá využiť v stavebníctve?

Samotné robotické murovanie možno čiastočne považovať za virtuálnu realitu. Robot vytvára digitálne dvojča steny a pracuje s týmto modelom

Vďaka svojmu priestorovému videniu vytvorí aj model pracovného priestoru, v ktorom sa nachádza. Využitie BIM je samozrejmosťou. Softvér robota sa už vyvíja, aby v budúcnosti mohol pracovať s digitálnymi modelmi budov a byť z nich schopný extrahovať potrebné údaje.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá