ZMENA: Penzistom „cinknú“ peniaze skôr. Skorší výplatný termín sa týka len tohto mesiaca

  • Sociálna poisťovňa nevyplatí seniorom dôchodky v obvyklom termíne
  • Pre sviatok ich dostanú o deň skôr
Dôchodkyňa si dáva peniaze do peňaženky.
Ilustračná foto Freepik/@boryanam
  • Sociálna poisťovňa nevyplatí seniorom dôchodky v obvyklom termíne
  • Pre sviatok ich dostanú o deň skôr

Sociálna poisťovňa vyplatí seniorom, ktorí majú termín výplaty dôchodku ôsmy deň v mesiaci, 7. mája. Dôvodom je štátny sviatok Deň víťazstva nad fašizmom, ktorý pripadá na ôsmy máj. Sociálna poisťovňa o tom informovala na svojej webovej stránke.

Dôchodcom, ktorým SP zasiela dôchodok na bankový účet a majú termín výplaty dôchodku v ôsmy deň v mesiaci, príde dôchodok na účet v riadnom termíne.

Nárok na dôchodok

Nárok na dôchodok vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku. Je potrebné získať aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia. Buď ho odvádzal zamestnávateľ, alebo sa dá uplatniť ako osoba samostatne zárobkovo činná. 

Nižší ako všeobecný dôchodkový vek majú ženy, ktoré vychovali aspoň jedno dieťa. Dôchodkový vek sa za každé vychované dieťa znižuje o šesť mesiacov. Ak výchovu dieťaťa nie je možné zohľadniť žene, nárok na zohľadnenie výchovy dieťaťa a znížený dôchodkový vek vzniká mužovi, ktorý dieťa vychoval.

Skoršie dovŕšenie dôchodkového veku môžu získať tí, ktorí pracovali vo zvýhodnenej pracovnej kategórii- zachováva sa nárok na znížený dôchodkový vek po odpracovaní stanoveného počtu rokov v I. pracovnej kategórii, resp. I./II. kategórii funkcií.

Nová dôchodková dávka

Od júla tohto roka má platiť novela zákona o sociálnom poistení, ktorou sa upravuje 13. dôchodok ako nová dôchodková dávka. Zmeny budú mať výrazný vplyv aj na štátnu kasu. Výdavky štátu majú narásť v tomto roku o takmer 823 miliónov eur, budúci rok o viac ako 919 miliónov eur a v roku 2026 o takmer 992 miliónov.

S výnimkou sociálneho, invalidného dôchodku, vdovského, vdoveckého a sirotského dôchodku po poberateľovi invalidného dôchodku bude 13. dôchodok financovaný zo základných fondov starobného a invalidného poistenia. „Podľa súčasne platného zákona sa 13. dôchodok vypláca na základe vzorca, pričom minimálna suma je 50 eur a maximálna 300 eur. Suma 13. dôchodku je vo vzťahu k priemernej sume daných dôchodkov vo väčšine prípadov veľmi nízka,“ upresnilo ministerstvo práce.

Suma 13. dôchodku sa bude určovať každoročne a osobitne pre každý druh dôchodku. Ak bude priemerná suma nižšia ako 300 eur, suma 13. dôchodku bude 300 eur. Nárok naň budú mať poberatelia všetkých dôchodkových dávok vyplácaných Sociálnou poisťovňou, bez ohľadu na sumu vyplácanej dôchodkovej dávky.

Za hlasovala aj opozícia

Za 13. dôchodky hlasovali aj poslanci opozičnej KDH. Minister práce sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) poslancom z klubu KDH garantoval, že neotvorí a nezníži druhý pilier. Zásahom do druhého piliera by podľa opozičných poslancov vláda obrala svojich občanov o ich úspory. „Minister rovnako garantoval, že zachová inštitút daňového bonusu a nepodporí dvíhanie dani a odvodov z dôvodu pokrytia 13. dôchodkov. Na základe týchto skutočností poslanci KDH podporili hlasovanie o 13. dôchodkoch, čím si penzisti prilepšia o niekoľko stoviek eur,“ uviedlo hnutie KDH po hlasovaní.

Progresívne Slovensko nemohlo podporiť zákon o trinástych dôchodkoch, pretože minister práce Erik Tomáš ani minister financií Ladislav Kamenický nevysvetlili, odkiaľ chcú na ne vziať peniaze. Len tento rok pritom ide o 830 miliónov eur. „V PS chceme, aby seniori a seniorky mali dôstojné peniaze nielen raz za rok, ale každý mesiac. Za svoje odpracované roky si to zaslúžia. Spôsob, ktorý si zvolila táto vláda, však povedie gréckou cestou k bankrotu,“ vyhlásila poslankyňa za Progresívne Slovensko Simona Petrík.

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Sociálna poisťovňa, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá