Slovenské mestá sú pod vodou: Intenzívne búrky zasiahli krajinu, popoludní sa situácia ešte zhorší

  • Najhoršie je na tom obec Podhájska
  • Niektoré ulice boli zaplavené
  • Problém prejsť mali aj autá
zatopený Lučenec Podhájska
Ilustračná fotografia Youtube/iMeteo.sk
  • Najhoršie je na tom obec Podhájska
  • Niektoré ulice boli zaplavené
  • Problém prejsť mali aj autá

Už od skorých ranných hodín sa na Slovensku rozpútala búrková aktivita. Búrky najprv zasiahli západné Slovensko, pričom sa s veľkou silou prejavili v Nitrianskom kraji. Postupne sa búrková zóna presunula na Považie a severnú časť Záhoria.

Ako informuje portál iMeteo.sk, búrky zatiaľ neutíchajú a momentálne sa prejavujú na juhu stredného Slovenska. Ranné búrky boli v niektorých lokalitách miestami mimoriadne intenzívne a priniesli so sebou značné zrážky. Najhoršie dopadla obec Podhájska, ktorú po búrke postihli záplavy. Niektoré ulice boli zaplavené a autá mali problém prejsť.

Ako píše portál, v obci spadlo, podľa zrážkomernej stanice, až 52,6 mm zrážok, pričom to stačilo na to, aby boli záhrady a ulice pod vodou. Počas dnešného dňa preto treba počítať s búrkami aj naďalej. Bude ich postupne viac a vyskytnú sa na mnohých miestach stredného a západného Slovenska.

Búrky sa nevyhli ani Lučencu, kde sa v krátkom čase zosypalo značné množstvo zrážok. Na chodníkoch a v bočných uličkách sú rozsiahle mláky. Toto však môže byť len predzvesťou vážnejších problémov, pretože intenzívny dážď pri búrkach má potenciál spôsobiť rozsiahle záplavy.

Podobná hrozba visí aj nad okolitými dedinami v Lučenskom a Rimavskosobotskom okrese. Amatérske zrážkomery v tejto oblasti zaznamenali v priebehu niekoľkých minút úhrny zrážok presahujúce 50 mm, čo predstavuje mimoriadne vysoké zrážky na tak krátky čas.

Naďalej platí výstraha 

Ako informuje TASR, na celom Slovensku sa môžu v piatok vyskytnúť búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa. Informuje o tom na webe.

Výstraha pred búrkami platí pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj od rána do 21.00 h. Pre Košický, Prešovský a Žilinský kraj ju meteorológovia vydali od 10.00 do 21.00 h.

„Je malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami,“ priblížili.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvýšil pre štyri okresy výstrahu pred búrkami na druhý stupeň. Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha druhého stupňa platí podľa meteorológov pre okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica a Brezno do 14.00 h. Pre zvyšok Slovenska platí do večera výstraha prvého stupňa pred búrkami. Prívalové povodne zároveň hrozia v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Lučenec a Veľký Krtíš. Aj v tomto prípade platí výstraha prvého stupňa.

Predpoveď na víkend 

V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Teploty 19 až 24 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku bude prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 14 až 11 a najvyššie denné 21 až 24 stupňov C.

Na strednom Slovensku bude rovnako, prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 13 až 8 a najvyššie denné 19 až 23 stupňov C. Na východnom Slovensku bude tiež prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 13 až 9 a najvyššie denné 19 až 23 stupňov C.

Ako bude na horách?

Vo výške 1 000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 9 a najvyššia denná 17 stupňov C.

Vo výške 1 500 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 10 a najvyššia denná 13 stupňov C.

Vo výške 2 000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 7 a najvyššia denná 10 stupňov C.

V nedeľu bude tiež prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok. Teploty 20 až 25 stupňov C. Na západnom Slovensku prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 15 až 12 a najvyššie denné 22 až 25 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 14 až 9 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 14 až 10 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov C.

Počasie na horách:

Vo výške 1 000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 10 a najvyššia denná 18 stupňov C. Vo výške 1 500 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 10 a najvyššia denná 14 stupňov C. Vo výške 2 000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 7 a najvyššia denná 11 stupňov C. 

Zdroje: iMeteo.sk , TASR

Najnovšie videá

Trendové videá