Poznáme kľúč k šťastnému manželstvu: Výsledky výskumov hovoria podľa expertov o jednej veci

  • Financie ovplyvňujú kvalitu vzťahu
  • Peniaze sú hlavnou príčinou hádok medzi partnermi
  • Spoločné financie sú podľa odborníkov v manželstve kľúčové
Peniaze sú hlavnou príčinou hádok medzi partnermi
Peniaze sú hlavnou príčinou hádok medzi partnermi Freepik/wayhomestudio
  • Financie ovplyvňujú kvalitu vzťahu
  • Peniaze sú hlavnou príčinou hádok medzi partnermi
  • Spoločné financie sú podľa odborníkov v manželstve kľúčové

Keď chcú partneri posunúť svoj vzťah do vyššieho levelu, prichádza na scénu manželstvo. Novomanželia musia urobiť po svadbe množstvo rozhodnutí, ktoré môžu ovplyvniť priebeh ich manželstva. Medzi najčastejšie dilemy patria napríklad, kde budú žiť, či budú mať deti alebo ako si rozdelia domáce práce.

Medzi najdôležitejšie diskusie patrí aj rozhovor o peniazoch, najmä o spoločných financiách. Páry sa musia rozhodnúť, či sú v manželstve ich zárobky spoločné, alebo si chcú naďalej všetko deliť. Môže to byť náročný rozhovor, nie každý je na to pripravený a môže sa to skončiť aj ostrou výmenou názorov. Štúdie poukazujú na to, že peniaze sú hlavnou príčinou hádok medzi partnermi.

Spoločným účtom k šťastnému manželstvu

Nový prieskum, ktorý uskutočnili profesori Jenny Olson a Eli J. Finkel, uvádza, že jeden zo spôsobov, ako môžu páry zachovať zdravý a dlhotrvácny vzťah počas prvých rokov manželstva, je, že si založia spoločný bankový účet a zabudnú na oddelené účty.

Spoločné bankové účty sú bežnou záležitosťou, pričom väčšina párov mužov a žien v západných krajinách uvádza, že používajú len spoločné bankové účty, a to až 52 – 65 percent. 10 až 15 percent opýtaných uviedlo, že majú oddelené účty, zatiaľ čo zvyšok opýtaných používa kombináciu spoločných a oddelených účtov.

Experimenty profesorov poukazujú na to, ako štruktúry bankového účtu párov ovplyvňujú kvalitu ich vzťahu. Počas výskumu zistili, že spoločný bankový účet môže párom pomôcť zosúladiť ich finančné ciele. Ak sú všetky peniaze pre všetkých, partneri sa musia spoliehať na to, že ten druhý hospodári so spoločnými peniazmi tak, ako keby boli len jeho.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Research Gate, Journal of consumer research, National Library of Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá