Meteorológovia predpovedali, ako bude vyzerať leto 2024: La Niña udrie plnou silou

  • Leto prinesie zrážky aj chladnejšie počasie
  • Fenomén La Niña sa vracia každých pár rokov
Búrka a grilovanie
Ilustračné foto Archív Canva
  • Leto prinesie zrážky aj chladnejšie počasie
  • Fenomén La Niña sa vracia každých pár rokov

Podľa najnovšej predpovede od Severe Weather bude počasie v Európe počas leta 2024 ovplyvňované fenoménom La Niña. Vystrieda rekordne silné El Niño, ktoré nám doteraz prinášalo teplé počasie. La Niña však prichádza spoločne so studenými teplotami, ktoré zasiahnu celú Európu.

Tento klimatický jav prinesie chladnejšie teploty ako zvyčajne, hlavne do severných a západných častí kontinentu. Naopak, východná, centrálna a južná Európa sa môže tešiť na teplejšie podmienky, ktoré budú sprevádzať aj občasné vlny horúčav.

La Niña so sebou nesie aj zrážky

Vo väčšine regiónov meteorológovia predpovedajú normálne množstvo zrážok. Severná Európa môže zažiť vyššiu úroveň zrážok kvôli zvýšenému tlaku nízkych tlakových systémov. Celkovo bude medzi západnou a východnou Európou výrazný teplotný kontrast, pričom západ zažije chladnejšie a vlhkejšie podmienky. Východ Európy čakajú teplejšie a suchšie obdobia.

Napriek nižším teplotám v niektorých častiach, La Niña nezabráni výskytu extrémnych horúčav, ktoré sa môžu objaviť v južnej a východnej Európe. Tento teplotný kontrast medzi regiónmi môže viesť k rôznym typom počasia v rámci celého kontinentu, od horúčav a sucha po chlad a zvýšené zrážky.

Letné búrky nás neminú

Predpoveď naznačuje aj možnosť výskytu silnejších búrkových systémov, najmä v oblasti Stredomoria, kde môže byť zvýšené riziko prehánok a búrok. V severnej Európe by mohlo byť leto 2024 charakterizované častejšími zrážkami a miernejšími teplotami. To však môže mať pozitívny vplyv na poľnohospodárstvo v týchto oblastiach.

Leto 2024 v Európe bude počasím veľmi rozmanité a prinesie rôzne typy počasia v závislosti od regiónu. Celkový vplyv La Niña bude však citeľný, pričom sa očakáva, že prinesie chladnejšie podmienky na sever a západ, no teplejšie a suchšie podmienky na juh a východ kontinentu.

Objavuje sa každých 4 až 7 rokov

La Niña spôsobuje zosilnenie vetrov, ktoré znižujú hladinu mora pri pobreží Kolumbie, Ekvádoru a Peru. V rovníkovej tichomorskej oblasti sa zvyšuje teplota vody, čo vedie k väčšej oblačnosti a intenzívnejším zrážkam.

Najväčší dopad sa prejavuje v prvých mesiacoch výskytu. Na rozdiel od El Niño, La Niña sa vyskytuje menej často, približne každých 4 až 7 rokov, ale je intenzívnejšia a má významné globálne poveternostné dopady.

Podľa iMeteo La Niña prinesie výrazné zmeny počasia už v najbližších mesiacoch. Národné centrá pre environmentálne predpovede uvádzajú, že existuje 60 % šanca na výskyt podmienok La Niña medzi júnom a augustom, pretože ochladzovanie oceánu v rovníkovej oblasti už začalo.

Tornádo pri Rimavskej Sobote

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) analyzuje možný výskyt tornáda pri obci Kružno neďaleko Rimavskej Soboty v stredu 22.5. Vyskytnúť sa malo v popoludňajších hodinách, hlásené zatiaľ nie sú žiadne škody. Meteorológovia o tom informovali na sociálnej sieti.

K javu malo podľa SHMÚ dôjsť okolo 16.00 h z búrky, k udalosti došlo zrejme mimo obývanej oblasti. „Zatiaľ nie sú hlásené žiadne škody, ktorých posudzovanie je základnou metódou analýzy takýchto prípadov. Bez dokumentácie priamo z terénu nie je možné posúdiť intenzitu javu, rozsah udalosti a odhadnúť jej trvanie,“ skonštatovali meteorológovia.

Zdroje: iMeteo.sk, Severe-weather.eu, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá