Kaufland sťahuje z predaja obľúbenú pochutinu mnohých Slovákov. Má „neprijateľnú vôňu a chuť“

  • Produkt bol vyrobený v Nemecku
  • Vzorka bola nevhodná na ľudskú spotrebu pre neprijateľnú vôňu a chuť
potraviny ryža
Ilustračné foto TASR/Jaroslav Novák
  • Produkt bol vyrobený v Nemecku
  • Vzorka bola nevhodná na ľudskú spotrebu pre neprijateľnú vôňu a chuť

Známy slovenský reťazec začal predávať orechy, ktoré po kontrole odstránili z pultov. Informáciu zverejnila Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS) na svojej webovej stránke.

Zákazník podal podnet, na základe ktorého regionálni potravinoví kontrolóri vzali vzorku K Classic Kalifornské jadrá vlašských orechov 200 g v predajni Kaufland na Panónskej ceste v Bratislave.

Tento tovar pochádza z Česka a vyrobili ho v Nemecku. Dátum minimálnej trvanlivosti výrobku je 24. 11. 2024. Testy potravinárov ukázali, že výrobok nevyhovuje normám.

„Vzorka bola nevhodná na ľudskú spotrebu pre neprijateľnú vôňu (cudzia, nepríjemná, po oxidácii) a chuť (cudzia, zvieravá, horká a po oxidácii),“ ozrejmili inšpektori.

Regionálna veterinárna a potravinová správa Bratislava – mesto zakázala predaj výrobku a nariadila, aby spoločnosť informovala zákazníkov o nevyhovujúcom produkte na viditeľnom mieste. Kaufland Slovensko splnil všetky požiadavky a doručil úradom protokol o likvidácii nevyhovujúceho tovaru.

Ďalší nevyhovujúci výrobok

Ako sme ťa informovali, Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia v Česku nedávno objavila nevyhovujúce červené fazule značky TESCO. Tieto fazule sa predávali v 500-gramových baleniach s dátumom minimálnej trvanlivosti do 6. júla 2025. Pochádzajú z Argentíny. Inšpekcia ich okamžite stiahla z predaja.

V súvislosti s týmto nálezom začala Potravinárska inšpekcia správne konanie s cieľom uložiť príslušné sankcie. Následne tak urobili aj slovenské reťazce TESCO.

„Z dôvodu preventívnej ochrany spotrebiteľa spoločnosť TESCO STORES SR, a.s., vydala rozhodnutie o stiahnutí výrobku TS Červená fazuľa 500 g s dátumom minimálnej trvanlivosti 6.7.2025. V prípade, že si zákazníci tieto výrobky zakúpili v ktorejkoľvek z našich predajní, môžu ich priniesť späť, pričom im budú vrátené peniaze, a to aj bez nutnosti predloženia pokladničného bloku,“ vyjadrila sa pre tvnoviny.sk hovorkyňa sietí TESCO na Slovensku.

Počas pravidelných kontrol bolo vo vzorke potraviny zistené veľké množstvo herbicídu. Namerali 0,57 mg/kg, čo výrazne prekračuje maximálnu povolenú hranicu 0,15 mg/kg stanovenú príslušnými právnymi predpismi.

Inšpekcia taktiež vydala odporúčanie pre všetkých spotrebiteľov, ktorí majú doma fazuľu z uvedenej šarže. Odporúčajú ju nekonzumovať kvôli možnému zdravotnému riziku.

Pokles cien potravín na Slovensku

Veľká časť potravín na Slovensku postupne lacnie. Do konca marca tohto roka zlacnelo oproti minulému roku 40 % kategórií potravín, čo je viac ako priemer EÚ. Trend zlacňovania potravín by mohol pokračovať. Zhodnotili to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) Michal Marenčák a Rastislav Čársky v blogu o vývoji cien potravín.

„Dobrou správou je, že veľká časť potravín u nás už lacnie. Na Slovensku narástli ceny od júna 2021 do marca 2023 o takmer 40 %, pričom za posledný rok sa rast spomalil na 0,6 %. Nie je to ešte celkový pokles cien potravín, no do konca marca už zlacnelo medziročne 40 % kategórií potravín. To je viac ako priemer EÚ,“ priblížili analytici NBS.

potraviny, ovocie, zelenina, nákup
zdroj: Startitup

Lacnejšie o minimálne 10 % sú rastlinné oleje, múka, vajcia i čerstvá a chladená zelenina. Naopak, o viac ako 10 % zdraželi zemiaky a výrazne drahší je aj olivový olej, ktorého cena stúpla o 45 %.

Ceny v Európe sú podľa analytikov NBS synchronizované. Jedlé oleje, maslo či mliečne produkty sú lacnejú naprieč celou Európou, je to spôsobené poklesom cien relevantných agrokomodít a poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch.

Trend zlacňovania potravín by mohol aj naďalej pretrvávať. Podľa analytikov by ceny potravín už nemuseli rásť, keďže začali klesať náklady poľnohospodárov v EÚ.

„Odráža to aj desaťpercentný medziročný pokles farmárskych a veľkoobchodných cien. Rovnako ceny hnojív, ako významný náklad v poľnohospodárskej výrobe, medziročne klesli o 40 %. Výrazne sa zmiernil aj rast výrobných cien potravín a nižšie náklady sa prenášajú aj do spotrebiteľských cien,“ zhodnotili analytici NBS.

Doplnili, že takzvané momentum inflácie potravín, teda pohľad na trojmesačnú, sezónne očistenú infláciu v eurozóne, sa znížilo z dvojciferných úrovní na takmer jedno percento.

„Spomaľuje sa aj na Slovensku a s ohľadom na doterajší výrazný nárast potravinárskych cien existuje priestor na pokračujúcu stabilizáciu,“ priblížili analytici.

Zdroje: svps.sk, Archív SIU, tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá