TESCO sťahuje z predaja nebezpečnú základnú potravinu. Doma ju môžeš mať aj ty

  • Potravina obsahuje nadmerné množstvo herbicídu
  • Zaniesť ju môžeš naspäť do predajne
  • Zákazníci majú nárok na vrátenie peňazí
Tesco
Ilustračná fotografia TASR/Henrich Mišovič
  • Potravina obsahuje nadmerné množstvo herbicídu
  • Zaniesť ju môžeš naspäť do predajne
  • Zákazníci majú nárok na vrátenie peňazí

Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia v Českej republike (SZPI) nedávno odhalila a okamžite stiahla z predaja nevyhovujúce červené fazule značky Tesco v 500-gramových baleniach s dátumom minimálnej trvanlivosti do 6. júla 2025, ktoré pochádzajú z Argentíny, informovala TN Nova. V súvislosti s týmto nálezom začala Potravinárska inšpekcia správne konanie s cieľom uložiť príslušné sankcie.

Následne tak urobili aj slovenské reťazce Tesco. „Z dôvodu preventívnej ochrany spotrebiteľa spoločnosť TESCO STORES SR, a.s., vydala rozhodnutie o stiahnutí výrobku TS Červená fazuľa 500 g s dátumom minimálnej trvanlivosti 6.7.2025. V prípade, že si zákazníci tieto výrobky zakúpili v ktorejkoľvek z našich predajní, môžu ich priniesť späť, pričom im budú vrátené peniaze, a to aj bez nutnosti predloženia pokladničného bloku,“ vyjadrila sa pre tvnoviny.sk hovorkyňa sietí Tesco na Slovensku.

Tesco červená fazuľa
zdroj: szpi.cz

Počas pravidelných kontrol bolo vo vzorke potraviny zistené veľké množstvo herbicídu. Namerali 0,57 mg/kg, čo výrazne prekračuje maximálnu povolenú hranicu 0,15 mg/kg stanovenú príslušnými právnymi predpismi.

Inšpekcia taktiež vydala odporúčanie pre všetkých spotrebiteľov, ktorí majú doma fazuľu z uvedenej šarže, aby ju nekonzumovali kvôli možnému zdravotnému riziku.

Čo je herbicíd a aké riziko predstavuje?

Herbicíd predstavuje typ pesticídu, ktorý sa využíva na elimináciu buriny. Selektívne herbicídy sú navrhnuté tak, aby zničili iba určité druhy burín, pričom nechávajú požadovanú plodinu relatívne nepoškodenú.

Tieto chemikálie sú široko rozšírené po celom svete a umožňujú efektívne a bezpečné pestovanie rôznych plodín tým, že odstraňujú rôzne druhy burín.

Medzi najčastejšie zdravotné problémy spojené s pesticídmi sú: obezita, astma, rakovina, autizmus, cukrovka, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. 

Nie je to prvá potravina, ktorú Tesco stiahlo z predaja

Ako sme ťa nedávno informovali, Tesco stiahlo z predaja aj známe orechy. Štátna veterinárna a potravinová správa sa na základe sťažnosti zákazníka zamerala na púchovskú predajňu Hypermarket TESCO, ktorá sídli na Okružnej ulici. 

„Vzorka na základe senzorického hodnotenia nie je v súlade s požiadavkami Nariadenia (ES) č. 178/2002 Európskeho parlamentu a rady z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín článok 14 odst. 2b) nevhodné na ľudskú spotrebu,“ uvádza ŠVPS SR na svojom webe.

Podľa kontrolórov šlo o problémový vzhľad vlašských orechov. Ide o potravinu s krajinou pôvodu USA a dátumom minimálnej trvanlivosti do 26. októbra 2024 a 29. októbra 2024. Označenie dávok je E13230527D a E13230531C.

Povrch škrupiny je hnedej farby a vyskytujú sa na ňom čierne fľaky. Okrem toho sú po vylúskaní takmer všetky jadrá odpudzujúce, vysušené, scvrknuté, tmavohnedej farby, poškodené pôsobením škodcov. Problémovou je však aj vôňa, ktorá je zatuchnutá a výrazná po oxidácii.

„Prevádzkovateľovi boli nariadené opatrenia – zákaz umiestňovať na trh nevyhovujúci výrobok, zabezpečiť jeho stiahnutie z predaja a informovať zákazníkov na výveske na viditeľnom mieste,“ dodáva ŠVPS SR. 

Nevyhovujúci výrobok sa už pravdepodobne na trhu nenachádza, no to neznamená, že sa nenachádza ani v slovenských domácnostiach.
Zdroje: tvnoviny.sk, foodsafely.org, TN Nova, svps.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá