Dôchodkový vek na Slovensku sa v roku 2024 zmení. Tvoja generácia ho možno nedosiahne (PREHĽAD)

  • Fixný vek pre odchod do dôchodku už dávno nie je aktuálny
  • Nový systém stanovuje vek na základe sofistikovaného mechanizmu
Starší muž so ženou sa pozerajú do notebooku a usmievajú sa.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • Fixný vek pre odchod do dôchodku už dávno nie je aktuálny
  • Nový systém stanovuje vek na základe sofistikovaného mechanizmu

Fixný vek pre odchod do dôchodku už dávno nie je aktuálny. Pred časom sa Slováci dozvedeli o zmene v prvom dôchodkovom pilieri, ktorá bola čiastočne zavedená už na začiatku tohto roka. Táto novela prináša zmeny, ktoré nemusia byť pre všetkých prijateľné.

Namiesto odchodu do dôchodku v stanovenom veku, ako to bolo podľa starého systému, nový systém stanovuje vek na základe sofistikovaného mechanizmu. Táto zmena by mohla znamenať, že budúce generácie sa v podstate prepracujú až do hrobu.

Ako uvádza portál Pravda, v novom systéme sa vek odchodu do dôchodku už nevymedzuje pevným limitom. Teraz sa bude stanovovať pomocou tzv. automatu, ktorý berie do úvahy priemernú dĺžku života.

Každého, kto sa narodil po roku 1967, nový systém ovplyvní. Tých ľudí, ktorí v roku 2024 plánujú odísť do dôchodku, sa zmeny ešte nedotknú a bude pre nich naďalej platná pôvodná tabuľka.

Zníženie dôchodkového veku

Pravidlo, že dôchodkový vek sa skracuje o šesť mesiacov za každé vychované dieťa, naďalej platí. Maximálne možné zníženie dôchodkového veku je 18 mesiacov, čo zodpovedá trom vychovaným deťom.

Hoci sa toto zníženie najskôr uplatňuje u žien, v prípade ich úmrtia alebo iných špecifických životných situácií môže nárok na zníženie dôchodkového veku vzniknúť aj u mužov. Takýto prípad vždy posudzuje Sociálna poisťovňa.

Tabuľka veku pre odchod do dôchodku končí u ľudí narodených v roku 1966. Po roku 2030 už nebude platná. Od tej doby sa bude vek odchodu do dôchodku automaticky zvyšovať v súvislosti so strednou dĺžkou života, približne o jeden až dva mesiace ročne.

Štát tiež umožní ľuďom odísť do dôchodku skôr v závislosti od počtu vychovaných detí. Od tohto roku je tiež možné odísť do dôchodku po 40 rokoch práce.

Kedy môžeš odísť do dôchodku? V budúcom roku sa to oplatí menej

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Pravda, Finsider, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá