Slovenskí šoféri sa musia pripraviť na zmenu: EÚ zavedie úplne nový druh vodičského preukazu

  • Prichádzajú ďalšie zmeny vo vodičských preukazoch
  • Hlavným cieľom je vyššia bezpečnosť cestnej premávky
Policajt kontroluje vodičku a dievča v aute ukazuje mobil.
Ilustračné foto , TASR/Jaroslav Novák, Freepik/@freepik
  • Prichádzajú ďalšie zmeny vo vodičských preukazoch
  • Hlavným cieľom je vyššia bezpečnosť cestnej premávky

Vodiči by sa mali postupne pripraviť na ďalšiu zmenu. V budúcnosti by mohli totiž vodičské preukazy existovať už len ako digitálne verzie v mobilných telefónoch. Ako informuje portál Správy RTVS, platné by boli v rámci celej Európskej únie.

V pondelok (4. 12.) sa v Bruseli predstavitelia členských štátov Európskeho bloku dohodli na spoločnom postupe. Ministri tiež odsúhlasili návrh smernice, ktorý má zjednodušiť a zefektívniť proces cezhraničného vymáhania pokút za dopravné priestupky.

Nové pravidlá majú podľa Európskej komisie za cieľ zabezpečiť vyššiu bezpečnosť na cestách a prinútiť vodičov správať sa lepšie.

Nové vodičáky nebudú tak skoro dostupné

Španielsko a neskôr možno Belgicko, ako budúce predsednícke krajiny, budú teraz vyjednávať konečnú verziu noriem s Európskym parlamentom, čo zaberie istý čas. Preto nové digitálne vodičské preukazy ešte nejaký čas nebudú reálne dostupné.

Ešte v marci tohto roku Európska komisia predložila návrh na zriadenie digitálneho vodičského preukazu, ktorý by platil v celej Európskej únii.

Podľa vyjadrení by digitalizácia mala okrem iného zjednodušiť napríklad blokovanie vodičského preukazu v prípade spáchania závažného dopravného priestupku, ktorý by mohol viesť k strate vodičského oprávnenia.

Výmena a obnova vodičského preukazu online

V súčasnosti sa digitálny vodičský preukaz v krajinách EÚ ešte nepoužíva. Mal by uľahčiť predloženie na dopravných kontrolách, ako aj jeho obnovu alebo výmenu, pretože všetky tieto procesy budú prebiehať online.

Európska únia si želá zabezpečiť, aby sa dalo vypátrať a potrestať osoby, ktoré spáchajú dopravné priestupky, na celom svojom území.

Aj keď vodiči už teraz dostávajú pokuty z iných štátov, veľa z nich zostáva nezaplatených. Nová smernica tiež určuje, že veľká časť oznámenia o pokute by mala byť v jazyku krajiny odkiaľ vodič pochádza. To znamená, že slovenskí vodiči by dostávali oznámenia v slovenskom jazyku.

policajná kontrola
zdroj: Ilustračné foto: TASR/František Iván

Aktuálne sa úspešne vymáhajú pokuty hlavne za prekročenie rýchlosti a jazdu pod vplyvom alkoholu.

Ministri schválili normu, ktorá má za cieľ výrazne zvýšiť počet trestateľných dopravných priestupkov. Medzi tieto priestupky pribudnú napríklad nedodržanie bezpečnej vzdialenosti, nebezpečné predbiehanie, nebezpečné parkovanie, jazda v protismere alebo preťaženie vozidla.

Čas na výmenu ružových vodičských preukazov sa kráti

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Správy RTVS, Archív SIU, FB/Polícia SR - Nitriansky kraj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá