DÔLEŽITÉ ZISTENIE: Problémom sú len nezaočkovaní dovolenkári. Nákazu dovlieklo minimum zaočkovaných

  • Takmer 90 % z infikovaných navrátilcov za sebou nemá vakcináciu
  • Výber dostupných vakcín na Slovensku sa obmedzuje, vyberať sa bude z troch
  • Počas júla rozdali očkovacie centrá viac než pol milióna vakcín
dovolenka, more
TASR/AP/Emilio Morenatti/Steve Parsons
  • Takmer 90 % z infikovaných navrátilcov za sebou nemá vakcináciu
  • Výber dostupných vakcín na Slovensku sa obmedzuje, vyberať sa bude z troch
  • Počas júla rozdali očkovacie centrá viac než pol milióna vakcín

Očkovanie je na celom svete, ako aj na Slovensku v plnom prúde. Niet sa čomu čudovať, očkovaným sa žije jednoduchšie a navyše sú do veľkej miery chránení pred nákazou, čo nám niekoľko dlhých mesiacov ničila život.

Máme za sebou dve naozaj silné vlny koronavírusu a momentálne stojíme na rozhraní tej tretej. Za posledných 18 mesiacov zomrelo približne 90-tisíc Slovákov. Teraz je situácia iná, máme čím bojovať. K dispozícii sú účinné vakcíny a preto je len na nás, ako to bude o pár týždňov na Slovensku vyzerať.

Ich účinnosť potvrdzujú aj najnovšie čísla dovolenkových navrátilcov. Domov sa ich infikovaných vrátilo viacero, no až 87 % z nich nebolo úplne zaočkovaných.

Viac než polovica dospelých Slovákov je zaočkovaná

Dáta bez pátosu pred niekoľkými dňami informovali o tom, že sme prekročili hranicu 50 % dospelých zaočkovaných na Slovensku, ku kolektívnej imunite nám však ešte obrovský kus chýba.

K podobnému cieľu má najbližšie Bratislava, ktorá má 53 % úplne zaočkovaných všetkých obyvateľov, teda aj deti. Hranica, ktorú sa snažia dosiahnuť, predstavuje 75 %. Slovensko ako celok je za hlavným mestom výrazne pozadu, momentálne je zaočkovaných 35 % z nás.

Mieru zaočkovanosti je naozaj cítiť. Bratislavský kraj má dokopy 670 tisíc-obyvateľov a minulý týždeň zaznamenali v celom kraji 55 pozitívnych, ktorí sa dali otestovať PCR testom. Sedem nakazených odhalili antigénové testy. Ak si čísla prerátame, zistíme, že sa na 100-tisíc obyvateľov za posledný týždeň nakazilo v celom kraji len osem ľudí.

Ak nie si zaočkovaný, šanca, že sa nakazíš, je sedemkrát vyššia

Väčšina pozitívne testovaných sa akurát vrátila zo zahraničia, 45 % z nich sa nakazilo doma. Dokopy sa infikovalo za posledných 7 dní 30 dovolenkárov, 77 % z nich boli úplne nezaočkovaní. Traja, čo predstavuje 10 %, mali za sebou len jednu dávku vakcinácie.

Po novom sa za očkovaného berie len človek, ktorý si už prešiel oboma dávkami vakcíny. Z tých sa nakazili len štyria, teda 13 %. Ak vezmeme do úvahy, že sa z dovolenky minulý týždeň vrátil približne rovnaký počet zaočkovaných aj nezaočkovaných, zistíme, že zaočkovaní sa infikovali sedemkrát menej.

Presne tak to predpokladali aj dostupné štúdie, pripomínajú Dáta bez Pátosu. Podľa aktuálnych dát je 6- až 31-krát pravdepodobnejšie, že sa nakazíš, keď nie si chránený vakcínou.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Júl sa pomaly končí a na Slovensku sa podalo viac než pol milióna dávok. Očakáva sa, že sa ich do konca mesiaca rozdá viac než 750-tisíc. Zároveň sa končí doočkovanie Astrou a Sputnikom, k dispozícií budú naďalej Pfizer, Moderna a Janssen.

Zdroje: Dáta bez pátosu, Bratislava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech