DÔLEŽITÝ OBJAV: Slovenskí vedci vynašli liek na koronavírus, ktorý môže zachraňovať životy. Hľadajú investora

  • Slovenskí vedci opäť ukázali, že sú na svetovej úrovni
  • Unikátny liek na koronavírus môže pomôcť Slovákom, ktorí by inak skončili v nemocnici
covid, koronavírus, axon, liek
Unsplash/Fusion Medical Animatin/AXON
  • Slovenskí vedci opäť ukázali, že sú na svetovej úrovni
  • Unikátny liek na koronavírus môže pomôcť Slovákom, ktorí by inak skončili v nemocnici

Slovenskí vedci majú svetu skutočne čo ponúknuť. AXON Neuroscience je nezávislá biotechnologická spoločnosť s viac ako 20 rokmi vedeckého výskumu v oblasti Alzheimerovej choroby.

V apríli 2020 začal vedecký tím AXONu pracovať na hľadaní lieku proti COVID-19 a zároveň vyvíjali vakcínu účinnú proti koronavírusu. Na svojom výskume spolupracujú so Slovenskou akadémiou vied.

Vedecký riaditeľ spoločnosti AXON Norbert Žilka pre Startitup povedal, že sa ich projektu darí veľmi dobre. Vývin vakcíny stále beží, oveľa viac sa však sústredia na vývoj lieku, ktorý je účinný voči všetkým mutáciám koronavírusu, ktoré zatiaľ testovali.. „S vakcínou sme stále v predklinickej fáze, pretože sme v istom čase prepriahli a začali sa viac venovať terapeutickým protilátkam, s ktorými sme kompletne ukončili predklinickú fázu,“ povedal.

„V tejto chvíli prebiehajú testy na animálnych modeloch a začali sme už aj výrobný proces. Pokiaľ nájdeme investora, tak by sme boli schopní začať klinické skúšanie na prelome tohto a budúceho roku,“ tvrdí.

Potrebujú financie

Ako rýchlo sa z ich laboratórií dostanú lieky do praxe, závisí aj od toho, akú finančnú podporu získajú. Práve teraz komunikujú s potenciálnymi investormi.

Pod liekom si nepredstavuj tabletky. Ide o protilátky, ktoré si človek aplikuje vdychom do pľúc, čo z neho robí unikát. Dostanú sa tak práve na miesto, kde sa vírus množí. „Protilátky sú alternatívou pre vakcínu práve pre tých, ktorí nemohli dostať vakcínu, alebo ju nestihli dostať a tým pádom sa vírusom infikovali,“ povedal Žilka.

covid, liek, axon
zdroj: Axon Neuroscience

S koronavírusom budeme podľa neho bojovať ešte nejaký čas. V niektorých krajinách je riešením vakcinácia, na získanie kolektívnej imunity je však potrebné zaočkovať aspoň 85 % obyvateľov. Slovensko tak môže už čoskoro bojovať s ďalšou vlnou, ktorá nás môže stáť ďalšie životy.

„Aby neskončili v nemocnici, tak sa tieto protilátky podávajú nebulizérmi, teda tak, že ich daný človek vdýchne. Protilátky vychytajú vírus a zabránia mu, aby vstupoval do buniek a množil sa. Tým pádom vírus eliminujeme na začiatku procesu a pacient nebude musieť byť hospitalizovaný,“ povedal.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá