Dom na stĺpe otá­ča­jú­ci sa o celý­ch 360°

Klaudia Pakosová / 26. marca 2017 / Architektúra

zdroj: facebook.com / Omi International Arts Center

Zme­na v dome je vždy dob­rá. No pred­stav­te si, že neus­tá­le môže­te meniť výhľad zo svo­jej izby a jed­no­du­cho len tak zato­čiť svoj dom. Veru kre­a­ti­vi­te sa medze nekla­dú ani v archi­tek­tú­re. Dob­re o tom vedia umel­ci Alex Sch­we­der a Ward Shel­ley, kto­rí vytvo­ri­li jedi­neč­ný dom Reac­tor.

Reactor má veľkosť 44 x 8 metrov štvorcových a nachádza sa v New Yorku. Je vytvorený z betónu a dreva a stojí na 15 metrovom stĺpe. Čo však tento dom robí ešte viac výnimočným je to, že sa dokáže točiť o celých 360 stupňov. Dom môžu dať do pohybu jeho obyvatelia, alebo vietor. Už malý vánok dokáže dať Reactor do pohybu, a preto sa v ňom môžte cítiť ako na kolotoči.

zdroj: facebook.com / Omi International Arts Center

Bývanie v takomto točiacom sa dome je určite zábava a umelci túto skúsenosť opísali stručne: „Sme kozmonauti v púšti!“ Nakláňajúce sa pohyby svojho obydlia opísali poeticky, a to ako pohyby elegantné a pripomínajúce vlny oceánu.

Ako povedal Shelley, tento dom je úplne niečo iné, na čo sme všetci zvyknutí a úplne narušuje naše zvyky. Výhľad v ňom sa neustále mení, slnečné svetlo prechádza jeho každou časťou a je tu značný zmysel spojenia so svojím spolubývajúcim.

zdroj: facebook.com / Omi International Arts Center

Za päť dní, umelci zažili nové spojenie s prírodou a so sebou samým. Užili si jemný pohyb v dome, ale občas mali pocit, že ich pohyby boli obmedzené, a tak neustále museli robiť drobné úpravy v prospech rovnováhy.

zdroj: facebook.com / Omi International Arts Center

Schweder a Shelley spolu pracovali od roku 2007 a Reactor bola ich prvá práca mimo mesta. Aj keď momentálne umelci opustili rotujúci dom, plánujú sa tam vrátiť v septembri a pracovať na jeho zlepšeniach. Reaktor bude ozdobou OMI International Arts Center v New Yorku po dobu dvoch rokov.

zdroj: inhabitat.com

Pridať komentár (0)