Doma je stále plno a vám chýba súkromie? Pozrite si 3 jednoduché triky a vytvorte si svoj osobný kútik

ikea1-min
IKEA

Zabudnite na náročné dizajnérske riešenia, zdĺhavé prerábanie alebo veľké finančné investície. Vytvoriť si doma svoj súkromný kútik, kde sa môžete plne venovať všetkému, čo vás baví a napĺňa, sa dá veľmi jednoducho, a pritom štýlovo. A ako sa ukazuje, mať takúto oázu pokoja je nanajvýš dôležité.

Potvrdila to i najnovšia globálna IKEA Správa o živote v domácnosť, podľa ktorej sa až 45 % z nás cíti frustrovane, keď doma nemá súkromie. Prinášame vám preto tri jednoduché, trendové nápady pre váš osobný kútik. Už len stačí, zadovážiť si ceduľku s nápisom „nerušiť“.  

Oáza pokoja na balkóne

Patríte k tým šťastným z nás, ktorí majú v rámci bytu balkón či terasu? Bola by škoda, využívať ho iba ako úložisko, či na občasné postávanie. Zapojte trocha fantázie a premeňte svoj „obyčajný“ balkón na obľúbenú kaviarničku, čajovňu či rozprávkový kútik. Okrem pohodlného sedenia, stavte na zeleň a textílie.

Ukryť sa nielen pred zvedavými pohľadmi susedov, ale pred celým svetom i členmi domácnosti môžete pomocou textílií v rôznych podobách, ako slnečník, roleta, vzdušný záves či moskytiera, ktorá vás zároveň ochráni aj pred dotieravým hmyzom. Nevieme ako vy, ale my sme ako malé snívali o princeznovskej posteli s baldachýnom.

Tak toto je exteriérová verzia  vhodná na posedávanie. K tomu dobrá kniha a niečo sladké a pocit dovolenky je na svete. Významnú rolu pri celkovom ladení tu zohráva i zeleň. Skombinujte voňavé rastliny, bylinky a ak bývate v meste, zvoľte niekoľko väčších rastlín, ktoré vytvoria tieň a pocit súkromia.

Dobre poslúžia aj popínavé rastliny, z ktorých si môžete spraviť vlastnú živú stenu. K tomu ešte LED sviečky a svetelné reťaze a je to.  

zdroj: IKEA

V spoločnosti izbových rastlín

Zeleň bude výbornou voľbou aj pre váš interiér. Mimo iné je vedecky dokázané, že má na náš organizmus blahodarné účinky. Pre vytvorenie zelenej oázy stačí i zopár rastlín, ale čím viac ich bude, tým lepšie. Umiestnite svoje obľúbené sedenie vedľa okna, okolo poukladajte rastliny, pridajte lampu, príručný stolík a mäkké textílie.

Svetlých a slnečných miest často v domácnosti nie je veľa. Ak také nájdete, využite ho po celej výške. Štíhla polica vám pomôže využiť priestor bez toho, aby obmedzila výhľad.

Zberateľský kútik 

Niekedy stačí v obývačke alebo v inej vybranej izbe umiestniť  vkusný „predel“ a je to. Aby to nebolo len o umiestnení policových dielov (zásteny), podčiarknite svoj kútik esteticky, umiestnením predmetov, ktoré pre vás majú istú symboliku. Ak ste zberateľ, bude miesta možno i málo.

Rovnako môžete voliť i spomienkové predmety. Kútik, ktorý patrí iba vám, môže byť pokojne veľmi malý, no na atmosfére mu výrazne dodajú práve osobné veci. Policová stena ho symbolicky oddelí od zvyšku miestnosti. Pre doladenie použite jasné a výrazné farby na stenu, ako aj poličky na stenu. Vystavené predmety krásne vyniknú.

Ak radi zbierate krehké veci, ako napríklad mušle alebo drobné veci ako perly a koráliky, vyskúšajte sklenené nádoby. Veľké množstvo vecí spolu bude pôsobiť atraktívne a ešte znásobí ich hodnotu. Špeciálne predmety uložte pod sklenený kryt, ktorý upúta pozornosť a ochráni vystavené veci pred prachom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech