Koronadotácie rozdávali schránkam, vozili sa na luxusných autách. Úradníčky z Pezinka boli súčasťou zločineckej skupiny

  • Ženy sa mali voziť na drahých autách a doma mať vysokú finančnú hotovosť
  • Ukázalo sa, že ženy pracovali pre organizovanú zločineckú skupinu
pjimage – 2022-01-05T152551.977
Pixabay
  • Ženy sa mali voziť na drahých autách a doma mať vysokú finančnú hotovosť
  • Ukázalo sa, že ženy pracovali pre organizovanú zločineckú skupinu

Pezinský úrad práce sa „preslávil“ už v októbri minulého roka, kedy sa zistilo, že až štyria úradníci sú podozriví zo zneužívania prostriedkov určených na udržanie pracovných miest. Tí boli následne prepustení a na úrade už nepracujú. V minulosti o tom informovala agentúra SITA. Koronadotácie totiž pristáli na účtoch schránkových firiem.

K celej situácii sa vtedy vyjadril aj minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, ktorý ju celú označil za „chrapúnsky podvod súvisiaci so sfalšovaním listín, podpisov a následnej kontroly“. Uviedol, že bola sfalšovaná žiadosť o príspevky, bol sfalšovaný podpis na tejto žiadosti a sfalšovaný bol aj výsledok kontroly.

PODVOD V PEZINKU SME UŽ 20. AUGUSTA NAHLÁSILI POLÍCII20. augusta 2021 o 10:43 som dostal informáciu o tom, že boli…

Posted by Milan Krajniak on Friday, October 22, 2021

Prešlo niekoľko mesiacov a pezinský úrad práce šokuje opäť. Ako informuje TV JOJ, úradníčky pracujúce na úrade sa mali voziť na drahých autách a doma mať vysokú sumu peňazí a viaceré dokumenty.

Podľa TV JOJ sudca uviedol, že dve ženy boli súčasťou organizovanej skupiny a škoda, ktorú spôsobili, sa priblížila k 14 miliónom eur. Úradníčky už na úrade nepracujú a súd ich poslal do väzby.

Ženy sú vo väzbe už mesiac a podľa dostupných informácií boli drahé vozidlá evidované na príslušníkov ich rodín. Peniaze, ktoré boli nájdené v ich domovoch, boli vraj určené na Vianoce.

Do väzby boli ženy vzaté kvôli možnému ovplyvňovaniu svedkov a pokračovaniu v trestnej činnosti. V prípade jednej zo žien hrozil aj útek do zahraničia. 

zdroj: Pixabay/Shameersrk

Žiadne známe mená

Na celý problém so schránkovými firmami upozornilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Podľa ich informácií poslalo Slovensko milióny eur z pandemickej prvej pomoci schránkovým firmám. Celkovo môže ísť o 24 miliónov eur z verejných peňazí.

ICJK pri preverovaní firiem nenašli prevádzku žiadnej z nich a majitelia sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka. Podľa zistení investigatívnych novinárov z týchto krajín pritom nejde o významných podnikateľov.

Mnohých bol dokonca problém nájsť na adresách uvedených v obchodnom registri. Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosti s veľkým počtom zamestnancov,“ uviedlo ICJK.

Ako sme už uviedli vyššie, vo veci sú obvinené celkovo 4 úradníčky, no pravdepodobne ide o činnosť organizovanej skupiny. Podľa TV JOJ dostalo pomoc 37 firiem.

Zaujímavosťou je, že o pandemickú pomoc možno požiadať iba elektronicky, no bývalé zamestnankyne úradu nahadzovali informácie do systému ručne.

Zdroje: SITA, TV JOJ, ICJK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá