Zemana previezli naspäť do nemocnice, má covid

  • Českého prezidenta Miloša Zemana opätovne previezli do Ústrednej vojenskej nemocnice
  • Zeman sa údajne nakazil koronavírusom. Informáciu zatiaľ nepotvrdili lekári
  • Zemana prepustili z ÚVN vo štvrtok o 10.00 h. Prezident tam bol prevezený 10. októbra
  • Prezidenta údajne nakazila covidom zamestnankyňa prezidentskej kancelárie
20jun2019_Zeman_Caputova_23626714
TASR/Martin Baumann
  • Českého prezidenta Miloša Zemana opätovne previezli do Ústrednej vojenskej nemocnice
  • Zeman sa údajne nakazil koronavírusom. Informáciu zatiaľ nepotvrdili lekári
  • Zemana prepustili z ÚVN vo štvrtok o 10.00 h. Prezident tam bol prevezený 10. októbra
  • Prezidenta údajne nakazila covidom zamestnankyňa prezidentskej kancelárie

Českého prezidenta Miloša Zemana opätovne previezli do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe. Oznámila to vo štvrtok spravodajská stanica CNN Prima News s tým, že Zeman sa údajne nakazil koronavírusom. Neskôr to potvrdil jeho hovorca.

„Prezident republiky Miloš Zeman bol v rámci štandardov poskytovateľa domácej starostlivosti v popoludňajších hodinách na zámku v Lánoch testovaný na prítomnosť ochorenia COVID-19. Výsledný test bol bohužiaľ pozitívny. Preto v spolupráci s ošetrujúcim lekárom prof. Miroslavom Zavoralom bolo rozhodnuté o prevoze pacienta späť do ÚVN v Prahe za účelom riešenia tejto situácie,“ napísal v tlačovej správe Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

Riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice Miroslav Zavoral portálu Seznam Zprávy potvrdil, že sa Miloš Zeman vrátil do ÚVN nakazený covidom.

„Išlo o rizikový kontakt, preto som dal pána prezidenta dnes popoludní otestovať,“ povedal českému spravodajskému portálu Zavoral.

Zemana prepustili len vo štvrtok

Zemana prepustili z ÚVN vo štvrtok o 10.00 h. Prezident tam bol prevezený 10. októbra s ťažkosťami spôsobenými bližšie nešpecifikovaným ochorením. Chirurg Pavel Pafko, ktorý je členom prezidentovho lekárskeho konzília, predtým povedal, že Zeman má chronické ochorenie pečene.

Pôvodne bol 77-ročný prezident hospitalizovaný na oddelení intenzívnej starostlivosti, neskôr ho premiestnili na rehabilitačné oddelenie a potom na lôžko dlhodobej starostlivosti, z ktorého už prijímal hostí – vrátane premiéra v demisii Andreja Babiša a kandidáta na jeho nástupcu Petra Fialu.

Zemana údajne nakazila covidom zamestnankyňa prezidentskej kancelárie

Českého prezidenta Miloša Zemana koronavírusom údajne nakazila pozitívne testovaná zamestnankyňa prezidentskej kancelárie, ktorá s ním bola v kontakte. V rozhovore pre spravodajský server iDNES.cz to uviedol Boris Šťastný, exposlanec a riaditeľ spoločnosti Senior Home Group, ktorá prevzala zdravotnú starostlivosť o Zemana.

Šťastný priblížil, že Senior Home Group, ktorá je súčasťou skupiny Penta Hospitals, testovala v prezidentskom sídle v Lánoch všetky osoby, ktoré mali s prezidentom prísť do styku po jeho návrate z nemocnice. Išlo podľa jeho slov o citlivejší antigénový test, ktorý sa vykonáva tzv. semikvantitatívnym odberom.

Na základe tohto testu bola zachytená pozitivita u jednej z pracovníčok prezidentskej kancelárie, ktorá bola so Zemanom v kontakte už v predchádzajúcich dňoch. Neskôr tejto zamestnankyni, ako aj prezidentovi spravili i presnejší PCR testy, ktoré vyšli tiež pozitívne.

zdroj: SITA/AP, Petr David Josek

„V rámci režimových opatrení sme každého, kto by mal prísť do styku s pánom prezidentom, otestovali pomocou antigénového testu a už ráno, ešte pred jeho príchodom, sme v Lánoch objavili jeden pozitívny záchyt. Pána prezidenta sme popoludní otestovali PCR metódou a jeho test vyšiel pozitívny, hoci bol absolútne bez príznakov,“ popísal pre situáciu pre denník Právo Šťastný.

Českého prezidenta Zemana previezli vo štvrtok späť do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe po tom, čo sa zistilo, že je nakazený koronavírusom. Prepustený z nej bol pritom len vo štvrtok dopoludnia po tom, čo v nej strávil uplynulých 46 dní. Ako uviedla hovorkyňa ÚVN Jitka Zinkeová, prezidentovi podali monoklonálne protilátky a v nemocnici zostane na pozorovanie. Kedy ho prepustia, zatiaľ jasné nie je.

Zdroje: CNN Prima News, Novinky.cz, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie