Dominik si nevedel vybrať farbu steny. Vo svojej izbe vytvoril appku, s ktorou žne úspech v zahraničí a motivuje mladých

  • Dominik Vagala sa k vývoju aplikácie dostal vďaka bakalárskej práci
  • Aktuálne s ňou žne úspech aj za hranicami
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Shari Sirotnak, archiv/dominik vagala
  • Dominik Vagala sa k vývoju aplikácie dostal vďaka bakalárskej práci
  • Aktuálne s ňou žne úspech aj za hranicami

Ak práve realizuješ prerábku bytu, možno premýšľaš nad tým, akú farbu stien zvoliť v prípade jednotlivých izieb. Výhradne podľa vzorkovníka si miestnosť v danej farbe predstaviť nevieš a neostáva ti nič iné, než konkrétny odtieň risknúť.

Výsledok bakalárskej práce

Podobný problém riešil aj Dominik Vagala, ktorý si chcel ešte počas štúdia na strednej škole vymaľovať svoju izbu.

„Nevedel som si ale vybrať farbu, pretože z tých malých štvorčekov na vzorkovníku som si nevedel predstaviť, ako bude farba skutočne vyzerať na celej stene. Skúšal som existujúce aplikácie, no vizualizácia nepôsobila veľmi presvedčivo, tak to mi tiež nepomohlo,“ hovorí pre Startitup Dominik.

Spomínaná situácia sa mu vybavila aj po rokoch, v čase keď riešil tému bakalárskej práce. Rozhodol sa, že v rámci nej vytvorí aplikáciu, ktorá ľuďom pri maľovaní bytu pomôže. Ako však sám uvádza, s vývojom mobilných aplikácií predtým veľkú skúsenosť nemal, no vedel, že chce pracovať na niečom, čo dáva zmysel.

„Teraz je to už rok a pol od bakalárky, no vývoju aplikácie sa venujem stále, a dá sa povedať, že ma to aj živí,“ hovorí nám.

zdroj: archív/dominik vagala

Denne zhruba 700 nových ľudí

Konkrétne detaily dolaďoval až po spustení aplikácie. Dominik nám prezradil, že od jej spustenia sa toho zmenilo pomerne veľa. Appku vytváral v prototypoch a postupne ju upravoval či pridával nové funkcie, aby zistil, čo sa užívateľom páči a čo im naopak nevyhovuje.

Logo

PHP developer Hyperia s.r.o.

2000 - 3000 €
mesačne
mesačne

„V opačnom prípade by sa mohlo stať, že mesiace vytváram niečo zatvorený doma, a po slávnostnom pustení na trh zistím, že to nikto nechce,“ vysvetľuje nám ďalej Dominik.

V súčasnosti si aplikáciu denne stiahne zhruba 700 nových ľudí. „Pamätám si, že keď som mal appku vydanú ešte len pár dní, tak som s nadšením sledoval, ako sa mi tam objavil niekto z Peru, Nepálu, Nigérie alebo podobných krajín.“

„Prišlo mi to neskutočné, že niečo, čo si len tak tvorím doma v izbe, sa dokáže v priebehu pár týždňov dostať do všetkých kútov zeme,“ hovorí s nadšením. Aplikáciu Paint My Room dnes klasicky nájdeš medzi ostatnými Google Play aplikáciami.

Aplikácia, ktorá vznikla z klasickej bakalárskej práce, tak zožala obrovský úspech. Niet sa však čomu čudovať. Má jednoduché ovládanie a poskytuje želané výsledky. Stačí si spraviť fotku miestnosti, kliknúť na stenu a následne len skúšať farby.

„V appke nie sú ešte priamo farby od výrobcov, čiže treba si potom v predajni vybrať výslednú farbu tak od oka. V appke je tiež pridaný aj AR panoramatický mód, kde môžete získať lepší výhľad na celú izbu,“ uvádza.

Dominik tiež objasnil, že automatické vyfarbenie najlepšie funguje na hladké povrchy, ktoré majú jasné ohraničenie. V prípade stien, ktoré sa nachádzajú v interiéri, nájde aplikácia najlepšie uplatnenie. Problematickejšie je zväčša zafarbovanie fasády.

zdroj: archív/dominik vagala

…len nutnosť nájsť odvahu

Strojca aplikácie nám tiež objasnil, že ho motivoval najmä fakt, že kdekoľvek na svete sa môže nachádzať osoba, ktorá rieši podobný problém a on má možnosť pomôcť. Držal sa názoru, že ak dokáže ľuďom priniesť určitú hodnotu, produkt začne dávať zmysel aj po biznisovej stránke.

Aktuálne mám v aplikácii in-app purchases. Funguje to celkom pekne, ale do budúcna sa chcem zamerať hlavne na spoluprácu s výrobcami farieb, aby to pre samotného užívateľa mohlo byť celkom zadarmo,“ dodal.

zdroj: play.google.com

Dominik je dokonalým príkladom toho, že od začatia úspešného podnikania nás často delí len neschopnosť nazbierať dostatok odvahy či motivácie.

Sám nám prezradil, že ak by neriešil tému bakalárskej práce, pravdepodobne by v tom čase prvý krok nespravil. Bolo totiž potrebné prekonať množstvo problémov pri vývoji aplikácie a sám si myslí, že by nebol dostatočne motivovaný to skutočne dotiahnuť až do konca. Dominik preto neustále zdôrazňuje, že je dôležité pracovať na vlastnom nápade, ktorý sa javí ako potenciálny.

„Tak či onak budete musieť práci obetovať stovky hodín, ale vy si môžete vybrať, či budete pri tom trpieť a robiť to z povinnosti, alebo si budete robiť na niečom vlastnom, čo vás bude baviť. Nie je nič horšie, ako pracovať s myšlienkou, že po obhájení aj tak zahodíte svoje mesiace práce do koša,“ uzavrel.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie