Dominika založila unikátnu značku, ktorou šíri naše nárečie po celom svete

  • Žije na Šumiaci a rozbehla si biznis. Dominika rozpráva príbeh spod Kráľovej hole a ty nosíš Margetku po svete
  • Rozumie priestoru, v ktorom žije. Aj preto je Margetka veľmi autentická a nápaditá
  • A nosí ju aj Dominikina starká, 79-ročná Mária
archív: Margetka
archív Margetka
  • Žije na Šumiaci a rozbehla si biznis. Dominika rozpráva príbeh spod Kráľovej hole a ty nosíš Margetku po svete
  • Rozumie priestoru, v ktorom žije. Aj preto je Margetka veľmi autentická a nápaditá
  • A nosí ju aj Dominikina starká, 79-ročná Mária

Pochádza z rodu Margetovcov. A tieto ženy sú iskrivé a autenticky éterické. V Margetke sa skrýva mnoho reálnych príbehov. Preto ten názov. Jediný a najdôveryhodnejší. Najviac vystihuje to, čo robí. Píše v nárečí a už jej rozumie celý svet. Dominika Margetová.

Ty si Tatranka. A tvoju tvorbu ovplyvňuje tradičná ľudová kultúra Šumiaca.

Áno, som ovplyvnená tradíciou. Je to príjemná zmeska skutočnosti, lebo Šumiac je jednak súčasťou Horehronia a jednak súčasťou Nízkych Tatier. Toto vnímam ako jedinečnú multikultúrnu záležitosť. Na druhej strane som ale aj veľmi súčasný človek a inšpiruje ma realita dneška. Tá vie byť veľmi pekná a autentická. Šumiac vonia, cengá, šumí… Snažím sa zhmotňovať rozprávky, ale aj fakty zo života. Od bobuľky, cez slovo, susedovho kocúra. A teší ma, že moju tvorbu vedia ľudia nosiť.

Tvojou inšpiráciou je stará mama. Na fotkách ti robí aj modelku. Ako spolu vychádzate? Konzultujete?

Som s ňou veľmi často. Celý život chodí v kroji a zvykne sa ladiť „tón v tóne“, čo je z hľadiska farieb taká nadčasová rarita. Aj celkové usporiadanie krojov v skrini, a to oblečenie v kombinácii s „moderným“ prvkom. Bolo by ale málo vnímať človeka len cez odev. Moji starí rodičia sú dobrí a pracovití ľudia. Aj tí zo Šumiaca po otcovi a aj tí z Pohorelej po mame. Starká je energická žena a síce vyslovene nekonzultujeme, ale už mi veru robila modelku. Ja mám najradšej prirodzené modelky. Často využívam aj sesternicu alebo sestru.

A ešte teda príroda a Kráľova hoľa. Máš rada ten Šumiac, čo?

Najradšej. Vedela by som sa dlho rozplývať. Aké je toto miesto jedinečné. Ale aj pre cezpoľných. Filmárov, či fotografov, umelcov a cestovateľov. Je pravda, že aj Šumiac sa mení a prispôsobuje tempu globálneho žitia. Ale našťastie pomaly a jeho Genius Loci stále ostáva. A ja som aj tak optimistka a verím iba v lepšiu budúcnosť. Aj vďaka Šumiacu sa v mojom živote veci vyvíjajú veľmi fajn.

Kde pracuješ?

V malom podkrovnom, podkráľovohoľskom ateliéri, kde je využitý každý centimeter. A niekedy ma tu je ťažké nájsť.

Udržateľnosť je v kurze. Všetko na Slovensku sa dnes rieši cez slovenský dizajn. Čo ty a materiály?

Materiály alebo jednotlivé polotovary pochádzajú zo Slovenska. Ale nie vždy. Záleží od dostupnosti. Viaceré sú ale naozaj z férových zdrojov.

Ako u teba funguje marketing? Dalo by sa povedať, že si podnikateľka?

Môj marketing spočíva najmä v tom, že nerozmýšľam marketingovo. A aj keď občas mám analytické chvíľky, tvorbe a predaju nechávam skôr voľný priebeh. Keď niečo tvorím, zväčša to ožije aj na internete a na sociálnych sieťach. Tu sa snažím prezentovať a komunikovať s publikom ľudskou rečou.

Okrem toho mám veľkú výhodu, že môžem veci predávať v rodinnom obchode/kaviarni. Priamo v centre dediny. Ľudia si tak zo Šumiaca môžu priniesť „oridži“ suvenír a pritom popíjajú dobrú kávu s výhľadom na Kráľovu hoľu.

Spolupracujem aj s inými regionálnymi podnikateľmi. Technicky vzaté, som malá podnikateľka. Ale sama sa tak nenazývam. Uživiť  lokálnym dizajnom sa aj dá. Všetci, čo sa tomu venujú, poznajú strasti takejto práce. Treba sa aj narobiť. Často aj po nociach, aj si občas hlavu otrieskať, keď sa nedarí. Treba aj hľadať, zisťovať, investovať a otáčať peniažky. A to, či sa uživím, závisí aj od miesta tvorby a žitia. Od toho, aké mám finančné nároky a životný štandard. A ja k životu potrebujem práve toľko, koľko mám. Nič viac.

A teraz – Nosíme Margetku po svete – kto všetko ťa nosí? Len Šumiačania? A starká nosí do obchodu tvoju tašku s nákupným zoznamom?

Jasné, že nosí! Nosíme Margetku po svete je pojem, ktorý vznikol ako spätná väzba ľudí, ktorí vlastnia niečo z môjho ateliéru a radi sa s tým alebo v tom odfotia. Vytvorila som si hashtag #nosimemargetkuposvete a tieto fotky zhromažďujem do spoločného virtuálneho albumu. Veci odo mňa nenosia len Šumiačania, ale naozaj rôzni ľudia. Veľa kúskov vycestovalo do zahraničia, často ako darčeky alebo spomienky na rodný kraj. Okrem Slovenska a Európy uzreli napríklad Čínu, Taiwan, Nový Zéland, Spojené Štáty či Kanadu. Teším sa, že cestujú.

Tvoje kresby ožívajú aj na plátne…

Áno. Som rada ,že som mohla spolupracovať s kamarátom, spevákom Štefanom Štecom a tvoriť vizuály pre jeho turné. Štefanov brat Ľubo ich v rámci Vjingu úžasne rozanimoval, čím získali úplne iný rozmer a kývali sa pekne-krásne v rusínskom tempe.  Moja tvorba ožíva aj vďaka odozve iných ľudí, a prichádzajú projekty, do ktorých sa zapájam. To dáva tvorbe a aj mne úplne iný rozmer.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech