Domové schôdze v bytovke mu šli na nervy. Uprostred sídliska si preto postavil unikátny dom, ktorý obdivuje celý svet

  • Michal Šperling si postavil vlastný pasívny dom uprostred sídliska v Prahe
  • Prihlásil sa s ním do súťaže Energy Globe Award a porotu zaujala najmä strecha z mokrade
  • Ročne platí za energie len 200 eur aj vďaka jedinečnej "koreňovej čističke"
  • Článok bol pôvodne uverejnený v máji 2020
08d804e15efd08a94e9ea67ebd131474
Michal Šperling
  • Michal Šperling si postavil vlastný pasívny dom uprostred sídliska v Prahe
  • Prihlásil sa s ním do súťaže Energy Globe Award a porotu zaujala najmä strecha z mokrade
  • Ročne platí za energie len 200 eur aj vďaka jedinečnej "koreňovej čističke"
  • Článok bol pôvodne uverejnený v máji 2020

Michala Šperlinga a jeho unikátne bývanie s mokraďovou strechou uprostred stovežatej Prahy si všimli zástancovia ekológie po tom, ako sa spolu s ďalšími 140 projektmi sa prihlásil do svetovej súťaže Energy Globe Award.

Portál idnes.cz popísal Michalov príbeh, ktorý začal už klasicky, nezhodami v susedstve. Vo svojej bytovke ho už nebavilo na každom detaile rozhodovať po hlasovaní a rozhodol sa nájsť pre svoju rodinu vlastné bývanie. Po dlhom hľadaní pozemku v časti Prahy Letná, ktorá mu prirástla k srdcu, našiel jedinečnú parcelu uprostred bloku. Stačilo len pár šikovných nápadov a Michal ako vyštudovaný stavbár so snom postaviť si raz pasívne bývanie sa pustil do práce.

foto: Michal Šperling

Vybavovanie stavebných povolení na záhrade jedného z už postavených domov na sídlisku trvalo viac ako jeden a pol roka, no po tom, ako sa to podarilo, mohol odborník na tzv. koreňové čističky začať stavať. „Stavbu sme zverili kamarátovi Františkovi Hamralovi. Je bývalým majstrom Českej republiky v bagrovaní a ako sme zistili, aj excelentným logistikom. Do vnútrobloku sa zájsť nedalo, napriek tomu tu jedno ráno stále minibáger a náklaďáčik,“ povedal pre idnes.cz Michal. Novučké bývanie stále malo byť prepojené so vzhľadom okolia a vďaka množstvu prírodných a industriálnych materiálov sa to dokonale podarilo.

Energeticky úsporné bývanie ponúka 96 m2 úžitkovej plochy a cena za jeho postavenie sa nakoniec vyrovnala nákupnej cene trojizbového bývania v rovnakej lokalite. Fotovoltaické články na streche sa postarajú o teplo a klimatizácia je zaisená vďaka rekuperačnej jednotke.

Michal pre idnes.cz ďalej povedal: „Pasívny dom je vlastne iba kvalitne zrealizovaný normálny dom. Je nám v ňom príjemne, nikde nechladí, neprefukuje. Je to podobné ako keď si kúpite dobré oblečenie. Vzduchotechniku by podľa mňa mal mať už každý nový dom kvôli zdravému a čistému vnútornému prostrediu.“ Aj vďaka tomu sa rodine darí udržiavať si ročné náklady na energiu len na približne 200 eurách.

To, čo však porotu na spomínanej súťaži Energy Globe Award uchvátilo najviac, je práve koreňová čistička sídliaca na streche domu. Tá plní hneď niekoľko funkcií. Chráni strechu pred UV žiarením, tepelne stabilizuje dom a dokonca čistí odpadovú vodu, ktorú neskôr môžu domáci využiť na polievanie alebo splachovanie. Táto funkcia domu zaujala aj víťaza ocenenia v kategórii Oheň, indického zástupcu, ktorý v mokraďovej streche vidí budúcnosť pestovania vo svojej krajine. Martin im svoje know-how prezradil a dokonca ponúkol aj spoluprácu.

Zdroj: idnes.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá