Domy pod zemou sú realitou aj na Slovensku. Martinov inovatívny koncept získava obdiv aj v zahraničí

  • Krtkodomy. Tak sa nazývajú tie, ktorých povrch je pokrytý hlinou
  • Nápad predstavuje stavbu, ktorá nepoškodzuje životné prostredie
krtkodomy
instagram/krtkodom_molehouse, krtkodom.sk
  • Krtkodomy. Tak sa nazývajú tie, ktorých povrch je pokrytý hlinou
  • Nápad predstavuje stavbu, ktorá nepoškodzuje životné prostredie

Keď sa povie slovné spojenie dom pod zemou, určite ti napadne scéna z prvoplánového sci-fi filmu. Spomínaný koncept však naozaj existuje a na prvý pohľad pôsobí ako klasický dom. Nezaťažuje prírodu a možno ho zaradiť medzi tie, ktoré sú označované za „zelené.“

Martin Pribila mal EKO nápad

Pri výstavbe spomínaných domov nevzniká odpad ohrozujúci životné prostredie a počas celej životnosti neuvoľňuje žiadne škodlivé látky. Systém, na báze ktorého dom funguje, je založený na využívaní obnoviteľných zdrojov.

Taktiež je energeticky sebestačný a aj napriek jeho výstavbe ostane 95 % zelene naďalej súčasťou pozemku. Prírodné materiály sa využívajú aj na reguláciu vlhkosti v dome. Používa sa napríklad ovčia vlna, konopná izolácia či hlinená omietka.

Prvý takýto dom bol postavený na Záhorí. Názov krtkodom vznikol, keď autora kamarát podpichol s tým, že jeho stavby pôsobia ako krtince. Aktuálne sa Martinove projekty realizujú už aj v Maďarsku, Rakúsku a Čechách. Firma sa však chystá expandovať aj do iných krajín, akými sú Taliansko, Chorvátsko či Slovinsko.

Krtkodom
zdroj: krtkodom.sk

Namiesto škridle záhrada

Nakoľko sa stavba najčastejšie vsádza do už existujúceho svahu, pokojne sa môže stať, že majiteľov tohto typu domu uvidíš kosiť alebo polievať ,,strechu.“ Namiesto škridiel majú totiž trávnatý porast.

,,Strecha z hrubej vrstvy zeminy s ľahkosťou odolá akémukoľvek krupobitiu. Krúpy strešnú krytinu nerozbijú a ťažký sneh nepreborí strechu,“  uvádza autor vo svojom portfóliu.

Pri klasických domoch sa tiež stáva, že pri príliš veternom počasí sa ochladzujú všetky steny, a vo vnútri dochádza k úniku tepla. Pri domoch, ktoré sa nachádzajú pod zemou, sú steny ochladzované len z jednej strany.

Takto vyzerá najdrahší byt na Slovensku. Sky Park predáva jeden zo svojich penthousov

Nakoľko je obydlie kryté zeminou, v dome sa zvyčajne drží optimálna teplota. V lete teda klimatizáciu vôbec nepotrebuješ. Autor uvádza, že počas dní, kedy testovali funkčnosť domu, bolo vonku tesne pod 40 °C.  Aj napriek tomu, že je obydlie bez vonkajších roliet, prístrešku aj klimatizácie, teplota v ňom sa nikdy nevyšplhala nad 26°C. V zime sa zas jeho priestory ľahšie vykurujú.

Pri vyhrievaní je veľkou výhodou aj to, že dom má okná len na jednej strane stavby. Vďaka tomu medzi jednotlivými izbami nevzniká prievan a nenastávajú tepelné straty. Autor krtkodomu uvádza, že vykurovacia sezóna v ňom trvá o 50 dní kratšie, ako v tých bežných.

Pri tomto type domu sa požiaru báť nemusíš

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, dom je chránený zeminou. Nakoľko je nehorľavá, chráni dom pred požiarom a odvádza blesky. Zem, ktorá slúži ako strecha a je v okolí celého domu, je prvou ochrannou vrstvou. Druhou je zas odolná betónová konštrukcia. Ak by teda vypukol požiar v blízkosti tvojho domova, ty sa báť nemusíš. Vždy by si mal strechu zo zeminy nad hlavou.

Zabudni na Černobyľ, navštív Niklovku v Seredi. Kvôli záhadnej hojdačke ju navštevujú ľudia z celého Slovenska

Pod zemou nemusí byť vždy len tma

Mnohým v súvislosti s krtkodomom napadne nedostatok svetla. Toto však nie je úplne pravdou. Domy sa zväčša orientujú najmä na južnú stranu, čo znamená, že počas dňa je tam dostatočné množstvo svetla a zároveň aj tepla.

Do zadných častí stavby umiestňujú najmä technické miestnosti, WC či kúpeľňu, nakoľko v nich ľudia trávia najmenej času. Ak je svetla stále málo, pri stavbe zvyknú využívať aj okná, cez ktoré budeš cez noc vidieť priamo na hviezdy.

Zdroje: euopen4business., môj dom, krtkodom.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá