Domy v dovolenkovom raji predávajú za jedno euro. Koronavírus tu vôbec nepoznajú

  • Získať nehnuteľnosť za cenu malého piva v Taliansku nie je žiadne sci-fi
  • Salemi na Sicílii sa ako ďalšie talianske mesto pridáva k rastúcemu trendu predaja nehnuteľností za 1 euro
  • Mesta chcú predajom bojovať proti vyľudňovaniu a prilákať nových obyvateľov, ktorí by sa v mestách usadili
Salemi
Flickr/Matúš Morong/terrygag
  • Získať nehnuteľnosť za cenu malého piva v Taliansku nie je žiadne sci-fi
  • Salemi na Sicílii sa ako ďalšie talianske mesto pridáva k rastúcemu trendu predaja nehnuteľností za 1 euro
  • Mesta chcú predajom bojovať proti vyľudňovaniu a prilákať nových obyvateľov, ktorí by sa v mestách usadili

Získať nehnuteľnosť za cenu malého piva v Taliansku nie je žiadne sci-fi. Ďalšie talianske mesto sa pridáva k rastúcemu trendu v Taliansku, kde sa čoraz viac miest rozhoduje vydražiť opustené domy za 1 euro aby zvrátili trend vyľudňovania.  

Salemi na Sicílii predá niektoré zo svojich polorozpadnutých nehnuteľností za drobné, aby prilákala ľudí späť do mesta.

Počet obyvateľov sa za posledných 50 rokov výrazne zmenšil, po zemetrasení v sicílskom údolí Belice v roku 1968 odišlo z mesta najmenej 4 000 obyvateľov.

„Všetky budovy patria mestskej rade, to urýchľuje predaj a znižuje byrokraciu,“ hovorí starosta mesta  Domenico Venuti pre CNN. „Pred spustením programu sme najskôr museli obnoviť staré časti mesta Salemi, kde sa nachádzajú domy, spustiť modernizáciu infraštruktúry a služieb ciest, elektrických sietí a kanalizačného potrubia. Teraz je mesto pripravené na ďalší krok.“

zdroj: Flickr/Orazio Esposito

Kupujúci musí nehnuteľnosť rekonštruovať 

Domy sa začnú predávať za vyvolávaciu cenu 1 euro a predajú sa uchádzačom s najvyššou ponukou, rovnako ako minulý rok v sicílskom meste Sambuca. „Hovoríme o rozpadajúcich sa alebo nebezpečných nehnuteľnostiach, ktoré si vyžadujú zásadnú renováciu,“ uvádza webová stránka, ktorá je zameraná na predaj nehnuteľnosti talianskymi mestami.

Uchádzač o nehnuteľnosti by však mal vedieť, že po kúpe nehnuteľnosti sa musí zaviazať k ich rekonštrukcii. Do 365 dní od nákupu treba naplánovať projekt reštrukturalizácie. Sám tiež platí notárske poplatky za registráciu. Po udelení všetkých povolení musí začať rekonštrukčné práce maximálne do 2 mesiacov.

Okrem toho musí kupujúci zložiť  kauciu vo výške 5-tisíc eur, ktorá trvá tri roky a potom je vrátená.

Starosta Venuty povedal, že v meste je najmenej ďalších 100 obydlí, ktoré by sa potenciálne mohli predať v ďalšom kole.

zdroj: Flickr/Carlo Columba

Projekt zdržala pandémia koronavírusu 

Úradníci Salemi boli medzi prvými, ktorí navrhli myšlienku predaja domov takmer za nič. Nepodarilo sa im to kvôli byrokratickým problémom a potrebe úpravy niektorých objektov.

Na rizikových, rozpadávajúcich sa častiach mesta boli potrebné údržbárske práce a projekt taktiež zdržala pandémia koronavírusu.

Počas prvej vlny koronavírusu v Európe bolo Taliansko jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou, ale Sicílii sa podarilo vyhnúť väčším počtom nakazených.

zdroj: Flickr/Matúš Morong

Nehnuteľnosti sú v lukratívnej lokalite 

Nehnuteľnosti sa nachádzajú sa v historickom centre mesta, ktoré je obklopené starobylými mestskými hradbami a pochádzajú z 16. storočia.

Všetky majú viac poschodí a hrubé steny, zatiaľ čo niektoré majú panoramatické balkóny a tie na ulici Belvedere s výhľadom do zeleného údolia sú považované za najatraktívnejšie.

Hlavným námestím v meste je rozpadnutý kostol, ktorého ruiny po kamennej apside stále stoja po zemetrasení v roku 1968, pri ktorom zahynulo najmenej 231 ľudí v tomto regióne.

zdroj: Flickr/terrygag

Domy sú vyrobené z žlto-ružového masívneho pieskovca vyťaženého z neďalekých jaskýň nazývaných „campanedda“ alebo „zvon“ v miestnom dialekte, pomenovaných podľa hluku, ktorý vydáva pri údere kladivom.

Vidiecke rodiny v stredoveku spali v horných poschodiach budov, zatiaľ čo ich zvieratá žili v poschodiach nižšie.

Mesto sa nachádza v nadmorskej výške 450 metrov nad morom, čo znamená, že je počas chladných letných období ostrova chladnejšie ako väčšina Sicílie.

Zdroje: CNN, 1 Euro Houses

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech