Donald Trump aktívne prešetruje, či koronavírus nepochádza z čínskeho laboratória

  • Americký prezident si dal za cieľ vypátrať pôvod vírusu, ktorý môže byť v laboratóriu
  • Odkiaľ vírus prenikol medzi ľudí, zatiaľ nikto nevie, o jeho pôvode sú len teórie, aj to často konšpiračné
trump
TASR/AP Photo/Alex Brandon
  • Americký prezident si dal za cieľ vypátrať pôvod vírusu, ktorý môže byť v laboratóriu
  • Odkiaľ vírus prenikol medzi ľudí, zatiaľ nikto nevie, o jeho pôvode sú len teórie, aj to často konšpiračné

Americký prezident Donald Trump si dal za úlohu vypátrať, odkiaľ sa vzal nový koronavírus. Je totiž presvedčený, že unikol z laboratória vo Wu-Chane a nie z otvoreného trhu, ako sa pôvodne predpokladalo. „Sledujeme to. Veľa ľudí to sleduje. Dáva to zmysel,“ povedal Trump na tlačovej konferencii, cituje ho Fox News.

Americký prezident berie vyšetrovanie pôvodu vírusu veľmi vážne a je rozhodnutý nájsť pravdu. O tej je však už samotný Trump očividne presvedčený. Podľa Trumpa sa netopier, z ktorého má vírus pochádzať, nenachádza v oblasti Wu-chan a ani sa nepredával na miestnych trhoch. Čo sa však nachádza v blízkosti trhu, je práve virologické laboratórium. Americkému prezidentovi preto dáva zmysel si myslieť, že by na tejto teórii mohlo byť niečo pravdivé. Obe lokality (laboratórium a trhy) sú od seba vzdialené len pár kilometrov

Trump si zároveň myslí, že Čína si mohla priznať chybu skôr a zabrániť tak nekontrolovateľnému šíreniu infekcie. „Nech už to prišlo odkiaľkoľvek- a prišlo to z Číny, akýmkoľvek spôsobom- 184 krajín teraz kvôli tomu trpí. A to je veľmi zlé. Mohlo sa to vyriešiť veľmi ľahko už na začiatku,“ povedal prezident USA.

Trump sa vyjadruje k otázke novinára na pôvod vírusu v 1:23:10

Teóriu odmieta aj Trumpov odborník

Doktor Anthony Fauci, ktorý je poradcom v Bielom dome v oblasti choroby COVID-19 teóriu o laboratórnom pôvode rázne odmieta. Ako píše Business Insider, Fauci hovorí, že výskumy naznačujú, že vírus pozmenil svoju genetickú informáciu pri prenose zo zvieraťa na človeka. Zároveň však podotkol, že pôvod nákazy nie je úplne jasný.

Skupina vysoko kvalifikovaných evolučných virológov skúmala sekvencie (vírusu) u netopierov počas ich vývoja. Mutácie, ktoré ho dotali do dnešnej podoby sa zhodujú s prenosu medzi druhmi, teda zo zierat na človeka,“ zareagoval Fauci na Trumpove vyhlásenia.

Od vedcov po konšpirátorov

Hoci sa touto otázkou zaoberá veľa vedcov, realita je taká, že zatiaľ presný pôvod nového koronavírusu nepoznáme. Teórií je však mnoho, od tých pravdepodobných až po úplne šialené. Pôvodne sa predpokladalo, že infekciu dostal pacient nula od nedovareného netopiera z trhu. Netopiere v sebe majú veľa vírusov, no sú voči nim odolné. Netopier by teda mohol pochádzať z odľahlej oblasti, kde inak netopiere neprichádzajú do kontaktu s človekom.

Vo Wu-Chane, epicentre nákazy, sa však nachádza aj výskumné virologické centrum, čo len podnietilo konšpirácie, že v tom majú prsty vedci. Teórie hovoria o nehode či nedodržaní bezpečnostných opatrení v laboratóriu, niektoré idú ešte ďalej a tvrdia, že vírus bol vytvorený umelo.

Teórii o neúmyselnom rozšírení z laboratória vo Wu-Chane však nahráva aj report americkej tajnej služby, ktorá Biely dom informovala o nedostatkoch v zabezpečení, píše BBC.

Koronavírus sa rozšíril do celého sveta, momentálne je viac ako dva milióny infikovaných a 150-tisíc obetí.

Zdroje: FoxNews.com, BBC.com, NBCnews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK