Šokujúce číslo: Donald Trump je kráľ neprávd, počas prezidentovania zavádzal a klamal prakticky neustále

  • Washington Post zaznamenal vyše 30-tisíc nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení počas štyroch rokov prezidentovania Trumpa
  • Čím dlhšie bol Donald Trump prezident, tým častejšie sa objavovali nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia
  • Podľa WP bývalý prezident uviedol v priemere 21 nepravdivých údajov denne
Trump160024743882
TASR/AP, Patrick Semansky
  • Washington Post zaznamenal vyše 30-tisíc nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení počas štyroch rokov prezidentovania Trumpa
  • Čím dlhšie bol Donald Trump prezident, tým častejšie sa objavovali nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia
  • Podľa WP bývalý prezident uviedol v priemere 21 nepravdivých údajov denne

Denník Washington Post zaznamenal vyše 30-tisíc nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení počas štyroch rokov prezidentovania Donalda Trumpa. Washington Post so svojim tímom na overovanie faktov mal pôvodne pokryť len prvých sto dní Trumpa vo funkcii prezidenta. Na žiadosť čitateľov pokračovali počas celého Trumpovho funkčného obdobia.

Zo zistení WP vyplýva, že čím dlhšie bol Donald Trump prezident, tým častejšie sa objavovali nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia. Celkovo Washington Post odhalil 30 573 Trumpových tvrdení, ktoré nekorešpondovali s realitou. Podľa nich tak bývalý prezident uviedol v priemere 21 nepravdivých údajov denne.

Trump v prvom roku svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta uviedol priemerne približne šesť falošných alebo zavádzajúcich tvrdení denne, v druhom roku sa ich počet zvýšil na 16, v treťom roku na 22 a v poslednom roku na 39.

Trump vyrastal s otcom psychopatom, milionárom sa stal už ako 8-ročný. Jeho prezidentovanie je plné škandálov, ale aj úspechov

Obdobie neprávd 

Washington Post nazval Trumpovo funkčné obdobie ako „obdobie neprávd.“

Trumpovi trvalo 27 mesiacov, kým uviedol 10 000 nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení a ďalších 14 mesiacov, kým dosiahol 20 000. O necelých päť mesiacov prekročil hranicu 30 000.

Nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia bývalého prezidenta sa nevzťahovali len na volebné podvody, ktoré boli v posledných dvoch mesiacoch jeho prezidentovania najčastejšie.

Denník rozdelil Trumpove nepravdy do 8 kategórií, a to zdravotná starostlivosť, Rusko, ekonomika, obchod, imigrácia, vyšetrovanie na Ukrajine, koronavírus a voľby.

Frekvencia klamstiev v jednotlivých kategóriách sa menila podľa aktuálnej situácie. Napríklad na začiatku Trumpovho funkčného obdobia prevládala zdravotná starostlivosť. Bývalý prezident sa v roku 2017 pokúšal zrušiť takzvaný Obamacare.

Obama ako prezident zaviedol do praxe bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre každého. Trump sa ju pokúšal zrušiť a nahradiť svojou reformou, ktorej však chýbali konkrétne plány, preto za zrušenie Obamacare odmietli hlasovať aj politici z rád republikánov. Proti sa postavil aj už zosnulý senátor a neúspešný kandidát na prezidenta John McCain (Arizona), ktorému v tom čase diagnostikovali tumor na mozgu. McCain ochoreniu podľahol.

Rusko, pandémia, voľby 

V roku 2017 sa často objavovali aj časté nepravdy o Rusku. Tvrdenia súviseli s vyšetrovaním špeciálneho vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera, ktorý vyšetroval údajné zasahovanie Ruska do prezidentských volieb 2016 a údajné prepojenie samotného Trumpa a jeho tímu na ruských predstaviteľov.

Trumpovi sa nepodarilo dokázať úmyselnú spoluprácu s Rusmi aj napriek tomu, že jeho zať Jared Kushner a jeho syn Donald Jr. a členovia jeho kampane Michael Flynn, Paul Manafort a Jeff Sessions sa preukázateľne stretávali s ruskými predstaviteľmi. Manafort a Flynn boli obvinení FBI. Flynn sa priznal, že FBI klamal, Trump mu počas svojho funkčného obdobia udelil milosť.

Naopak, preukázalo sa, že ruskí hackeri na príkaz Vladmira Putina napadali Trumpovu súperku Hillary Clinton a aj Demokratický národný výbor. 

zdroj: SITA/AP, Alex Brandon, File. Na snímke Trump so Stevom Bannonom a Michaelom Flynnom

Počas celého Trumpovho prezidentovania sa objavovali nepravdy a zavádzajúce informácie o ekonomike, obchode (hlavne obchodných vojnách) a imigrácii. Trump neraz zveličoval úspechy svojej administratívy pri tejto problematike. Napríklad nazval svoju daňovú reformu najväčšou v histórii Spojených štátov, pričom skutočne bola najväčšia reforma za posledných 30. rokov. Taktiež zveličoval aj ekonomický rast podobným spôsobom.

„Vybudovali sme najväčšiu ekonomiku v histórii sveta … Na základe našich nariadení sme vybudovali najväčšiu ekonomiku v histórii sveta,“ uviedol Trump. Podľa WP si tento výrok drží prvenstvo medzi nepravdami. Trump ho zopakoval až 493-krát.  

S príchodom pandémie koronavírusu sa začali objavovať nepravdy spojené s vírusom. Trump napríklad spochybňoval jeho pôvod, vážnosť alebo štatistiky úmrtí a nákazy.

V kategórii voľby sú okrem tvrdení o zmanipulovaných voľbách zaradené aj jeho tvrdenia o veľkosti davu na inaugurácii alebo tvrdenia o zmanipulovanom hlasovaní, keď Hillary Clinton v roku 2016 získala o takmer tri milióny hlasov viac.

Zdroje: Washington Post, Washington Post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech