Donald Trump výrazne oslabil postavenie USA vo svete. Bude Joe Biden s Čínou kamarát?

  • Vláda Donalda Trumpa výrazne oslabila postavenie USA vo svete
  • Joe Biden prinesie žiadanú zmenu v prístupe USA k Číne
  • Obe mocnosti môžu začať spolupracovať namiesto vzájomného osočovania
  • Vláda Donalda Trumpa výrazne oslabila postavenie USA vo svete
  • Joe Biden prinesie žiadanú zmenu v prístupe USA k Číne
  • Obe mocnosti môžu začať spolupracovať namiesto vzájomného osočovania

Štvorročná vláda Donalda Trumpa v USA absolútne rozvrátila medzinárodné vzťahy tejto krajiny a úplne zmenila geopolitickú situáciu. Najviac utrpeli vzťahy Ameriky s Čínou. Trump má vo zvyku vidieť všetko čiernobielo a sériou agresívnych reforiem voči Číne, paradoxne, pomohol.

Dovolil tejto ázijskej mocnosti naplno rozvinúť svoje chápadlá a posilniť postavenie vo svete. Trump vykreslil Čínu ako veľkého strašiaka, ktorého treba zastaviť. Dosiahol však presný opak toho, čo chcel.

Biden bude napravovať pošramotené vzťahy s Čínou

Porušenie pravidiel o voľnom obchode a uvalenie nezmyselných ciel na čínske výrobky nedosiahlo takmer nič. Naopak, čínsky prezident Xi Jinping získal skvelé argumenty, aby ešte viac uzavrel čínsky trh pred zvyškom sveta a posilnil domáce firmy.

Trumpova administratíva však končí a ku kormidlu sa dostáva Joe Biden. Spolu s ním prichádza aj nádej, že Amerika začne bojovať proti Číne diplomatickejšie a namiesto zbytočnej agresie radšej nájde spôsoby, ako spolupracovať.

Čína využila situáciu s koronou naplno. Export Číny vzrástol v októbri na vyše 1,5-ročné maximum

Biden je známy tým, že s čínskym prezidentom strávil relatívne veľa času. Na súkromných večeriach s ním diskutoval minimálne 25 hodín. Xi sa o Bidenovi v roku 2013 vyjadril ako o svojom priateľovi.

Nadchádzajúci americký prezident zatiaľ oficiálne nezverejnil svoje zámery, no je jasné, že prídu poriadne zmeny. Skončí neustále osočovanie a nastúpi diplomacia. Tu je päť oblastí, v ktorých Biden takmer určite zmení prístup Trumpovej administratívy:

USA a Čína musia obnoviť dialóg

Najväčšou chybou Trumpovej administratívy je, že Číne v prakticky zavesila telefón. Čínskeho ambasádora ignorovali dokonca aj nižší členovia Bieleho domu a z histórie vieme, že takýto stav rozhodne nie je žiadúci. Počas kubánskej krízy to takmer skončilo treťou svetovou vojnou.

USA a Čína potrebujú spôsob, ako deeskalovať prípadné konflikty a bez komunikácie to nie je možné.

Ukončenie obchodnej vojny

Veľkou témou boli  počas vlády Donalda Trumpa aj obchodné vojny. Stalo sa samozrejme to, čo predikovali ekonómovia. Spomalenie medzinárodného obchodu malo negatívny účinok na obe krajiny a spôsobilo veľkú nestabilitu na akciových trhoch.

Veľkým cieľom Donalda Trumpa bolo vyrovnať 345,6-miliardový obchodný deficit s Čínou. Ten však počas jeho vlády ešte narástol. Clá na čínske produkty teda rozhodne nie sú cestou vpred.

obchodná vojna USA vs. ČínaZobraziť celú galériu (1)
zdroj: nujssitc.wordpress.com

Zlepšenie spolupráce USA a Číny

Spolupráca medzi týmito dvoma veľmocami za posledné štyri roky výrazne ochabla. To mierne spomalilo rast Čínskej ekonomiky, tá si však našla ďalších partnerov a začala pôsobiť ako obchodné centrum východu. Najväčší úder však po ukončení spolupráce dostali samotné Spojené štáty americké.

Spolupráca v boji proti globálnym klimatickým zmenám

Jeden z veľkých cieľov Joa Bidena je zníženie dopadu ľudstva na globálnu klímu a spomalenie globálneho otepľovania. Faktom je, že bez spolupráce Číny sa to nepodarí. V súčasnosti je to najväčší znečisťovateľ životného prostredia, i keď Čína podniká kroky aj v tomto ohľade. Maximálne emisie CO2 chce dosiahnuť v roku 2030 a uhlíkovú neutralitu v roku 2060. Pre porovnanie, cieľom EÚ je byť neutrálna do roku 2050. V USA zatiaľ takýto plán chýba.

Biden v tomto ohľade prináša vítanú zmenu oproti Trumpovi, ktorý globálne klimatické zmeny označil za hoax.

Si ochotný obmedziť sa, aby tvoje deti a vnúčatá mohli mať normálny život?

Joe Biden prinesie vítané zmiernenie napätia medzi USA a Čínou

A takto by sme mohli pokračovať prakticky donekonečna. Joe Biden hral v minulosti kľúčovú rolu pri vyjednávaní Trans-pacifickej obchodnej dohody (TPP) ktorá zahŕňala jedenásť krajín a mala donútiť Čínu hrať férovo. Bohužiaľ, Trump zrušil TPP hneď po svojej inaugurácii, čím zničil niekoľkoročné úsilie. Čína to využila a so zvyšnými členmi prerokovala TPP vo svoj prospech.

Je veľmi pravdepodobné, že Joe Biden sa pokúsi znovu otvoriť diskusiu a začleniť USA do tohto paktu. Očakávame tiež návrat amerických novinárov do oblastí, v ktorých sú porušované základné ľudské práva a mnoho ďalších zmien.

Jedno je isté. Joe Biden prinesie vítanú zmenu a namiesto buranského prístupu dá väčšie slovo diplomacii, ktorá je ten najlepší nástroj ľudstva pri budovaní medzinárodných vzťahov. 

Zdroje: time.com, theatlantic.com, nytimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech