„Donesú“ ťa domov z párty, zvládnu aj zranenia. Bratislava prichádza s kurióznym nápadom, ktorý privítajú najmä milovníci zábavy

  • Cieľom je zvýšiť bezpečnosť v nočnej Bratislave
  • Úlohou Armády špásy nie je obmedziť zábavu v meste
Collage Maker-04-Jul-2022-06.46-PM
Unsplash/Petar Avramoski, Lukas Kulla
  • Cieľom je zvýšiť bezpečnosť v nočnej Bratislave
  • Úlohou Armády špásy nie je obmedziť zábavu v meste

Mesto Bratislava informovalo o príležitosti, o akej si ešte nepočul. Jej názov je Nočná pomoc Armády špásy a pripojiť sa môžeš aj ty. K bezpečnosti a znižovaniu rizík v nočnej Bratislave doposiaľ prispievali najmä policajti a záchranári. Po novom však môžeš medzi pomocníkov patriť aj ty so svojimi kamarátmi. 

Ako uvádza Bratislava-hlavné mesto SR na sociálnej sieti, k bezpečnosti bude napomáhať aj dobrovoľnícka Nočná pomoc takzvanej Armády špásy. 

„Pretože pomoc v noci často potrebujeme v prípadoch, keď ešte nie je dôvod volať políciu, alebo záchranku. Bezpečné nočné mesto je skrátka aj o drobnostiach, o pohári vody, o bezpečnej ceste domov,“ píše mesto na Facebooku. 

Služby Nočnej pomoci Armády špásy sa budú konať v piatky a soboty od 23:00 do 3:00 a budú sa sústrediť na lokality, kde sa koncentruje nočný život. Popri týchto službách bude Armáda špásy podávať až 7 pomocných rúk ľuďom v situáciách, kedy sú najviac zraniteľní a ohrození. 

Pomoci sa dočkajú napríklad ľudia, ktorí uvítajú odprevadenie domov, no aj tí, čo sa stratili od svojej partie alebo stratili mobil, kabelku, peňaženku alebo tiež rovnováhu.

Armáda špásy bude robiť spoločnosť ľuďom, ktorí nemajú s kým bezpečne počkať na zastávke alebo neodhadli mieru špásu a teraz ich špasí napríklad drobnosť ako pohár vody. Služby Armády môžu vyhľadať aj ľudia, ktorí sa chcú len tak s niekým porozprávať.

Týmto spôsobom sa Bratislava snaží nadviazať na obdobné koncepty, ktoré už fungujú v zahraničí ako Street Angels, Night Owls, Night Safe, Community Patrol, Guardians.

„Ide o služby, ktoré preventívnymi krokmi pomáhajú zmenšovať mieru ohrozenia, ktorú niekedy nočný život predstavuje,“ dodáva mesto.

Je potrebné dodať, že aktivity Nočnej pomoci nie sú represívneho charakteru. „Nijak by nemali obmedzovať zábavu alebo inak obmedzovať aktivity účastníčok/kov nočného života,“ informuje mesto. 

Hľadajú sa dobrovoľníci

Ak ťa táto lákavá ponuka zaujala, viac informácií nájdeš na webovej stránke hlavného mesta. Mesto v súčasnosti hľadá koordinátorov a dobrovoľníkov. 

„Úlohou koordinátora je byť k dispozícii pre dobrovoľníkov v situáciách, kedy si nevedia pomôcť sami a potrebujú konzultáciu so skúsenejšou osobou,“ uvádza sa na stránke s tým, že títo ľudia budú zároveň podporou dobrovoľníkov. 

Okrem vyššie spomenutých činností bude mať dobrovoľník na starosti aj ďalšie záležitosti. V prípade potreby bude musieť intoxikovanému človeku nealkoholický nápoj a postarať sa oňho a tiež ošetriť menšie zranenia.

bratislava
zdroj: Unsplash/Martin Katler

Aby toto všetko dobrovoľníci zvládli, pripravení budú na sérii školení. Medzi nimi je certifikovaný kurz prvej pomoci, základy práce Nočnej pomoci a práce v teréne a naučia sa ako pracovať s človekom pod vplyvom drog.

Okrem toho nadobudnú základnú orientáciu v trestných činoch a priestupkoch a naučia sa komunikačné stratégie v konflikte a deeskaláciu napätia.

Dobrovoľníkom sa môže stať každý, kto dovŕšil 18. rok života a má čistý register trestov. Výhodou je časová možnosť zapájania aspoň 2 noci za 4 týždne a vzdelanie alebo prax v oblasti pomáhajúcich profesií, psychológie a podobne. Anglický jazyk na úrovni aspoň B2 je nutnosťou. 

Zdroje: Facebook/Bratislava, Bratislava.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá