Dopamínovú „odvykačku” zvládnu len tí najsilnejší. Prinesie ti však množstvo benefitov

  • Počul si už o dopamínovom detoxe?
  • Pomôže ti zlepšiť výkon, koncentráciu a zbaví ťa prokrastinácie
  • Problémom je, že táto technika nie je pre každého a zvládne ju len málokto
pexels-cottonbro-7243785
Pexels/Cottonbro
  • Počul si už o dopamínovom detoxe?
  • Pomôže ti zlepšiť výkon, koncentráciu a zbaví ťa prokrastinácie
  • Problémom je, že táto technika nie je pre každého a zvládne ju len málokto

Hranie hier, scrollovanie sociálnymi sieťami či pozeranie videí na TikToku – aj toto sú aktivity, ktorým by sa zrejme každý človek dokázal venovať nepretržite hoci aj 2 hodiny. Sústrediť sa ale na 100 % na prácu čo i len 30 minút, je už oveľa väčší problém. Prečo je to tak a ako to vyriešiť?

Vinníkom je dopamín

Prečo sa teda nevenujeme namiesto “prokrastinačných činností” niečomu, čo by nám prinieslo oveľa väčší osoh? Napríklad cvičeniu, štúdiu či nejakej vedľajšej zárobkovej činnosti? Vysvetlenie je v podstate jednoduché. 

Ide o to, že tieto veci sú síce skvelé a prospešné z dlhodobého hľadiska, no v danom momente pri pomyslení na ne zväčša neprichádza k tvorbe dopamínu. Ten funguje ako neurotransmiter, ktorý v mozgu aktivuje presne tie dopamínové receptory, ktoré sú zodpovedné za pocit radosti a šťastia. 

Dopamín je dobrým sluhom, no zlým pánom

To, akú má dopamín silu, si veľakrát neuvedomujeme. Najlepšie bude, ak si ju pripomenieme na tomto zaujímavom experimente s potkanmi. 

Ako popisuje vedecký portál Nature, vedci implantovali do mozgov potkanov elektródy, ktoré stimulovali presne oblasť zodpovednú za tvorbu dopamínu. Do priestoru, kde boli potkany uzavreté, umiestnili jednu páčku. Ak ju potkan potiahol, elektróda vyslala do mozgu signál a okamžite sa spustila produkcia dopamínu. 

Výsledkom toho bolo, že potkany sa stali na tomto pocite absolútne závislé. Došlo dokonca k bizarnému zvratu, kedy potkany prestali jesť i spať, pretože neustáli poťahovali páčkou – až do úplného vyčerpania. Potom ale vedci potkanom túto možnosť odopreli. 

Zaujíma ťa, čo sa stalo? Potkany zostali úplne letargické a neboli ochotné vstať ani kvôli tomu, aby sa išli napiť či najesť. Jednoducho, akoby stratili volu žiť. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Nature, Web MD, Bustle, Medical News Today, Superionherbs

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá